Alıcıların Pazarlık Gücü – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Alıcıların Pazarlık Gücü – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

5 Ağustos 2022 Müşterilerin pazarlık gücü Porter 5 Güç analizi örnekleri porter'ın 5 güç analizi nedir 0
Ticaret Sisteminin Oluşması

Alıcıların Pazarlık Gücü

Diğer tavizlerin yanı sıra daha düşük fiyatlar, ek hizmetler veya daha iyi ürün kalitesi elde etme çabalarında, alıcılar bireysel tedarikçileri birbirlerine karşı oynarlar.

Başarılı olmaları, alıcıların bir pazarda ne kadar konsantre olduklarına bağlıdır (endüstrinin büyük bir bölümünü oluşturan alıcıların sayısı ne kadar sınırlıysa, o kadar fazla nüfuza sahip olurlar); geçiş maliyetleri; ürünün, alıcının ürününün performansı açısından önemi (önem ne kadar büyükse, pazarlık güçleri o kadar düşük olur); alıcının karlılığı (bir ürün maliyetin ne kadar önemli bir parçasıysa, pazarlık o kadar agresif olur); ve tedarikçiye olan ihtiyacı yumuşatabilecek geriye dönük entegrasyon tehdidi söz konusudur.

Örneğin, 2001 yılında yarı iletken ekipman satışları yarı iletkenlerdeki düşüşün sıcaklığını hissetti. Ekipman lideri Applied Materials, Inc., endüstri genelinde dökümhaneler yaklaşık %50 kapasiteyle çalışırken, satışların %30’dan fazla düştüğünü bildirdi.

Tamamlayıcıların Pazarlık Gücü

Tamamlayıcı, tamamlayıcı ürün veya hizmetlerin yanı sıra mevcut bir ürün veya hizmetlere katma değer sağlayan bir firma olarak tanımlanabilir.

Örneğin, büyük bir şirkette SAP veya Oracle’dan ERP veya CRM yazılımı kurmak, büyük bir organizasyonel karmaşıklık gerektirir. Accenture, Cap Gemini Ernst & Young gibi tamamlayıcılar ve yüzlerce daha küçük ve daha uzmanlaşmış danışmanlık firması, organizasyonun yazılımı uygulamasına ve adapte etmesine yardımcı oluyor. Sonuç olarak, tamamlayıcılar. Yazılımı destekliyorlar, büyük ölçüde yüklemeye yardımcı oldukları şeyin değerini artırıyor.

Benzer şekilde, bir işletim sisteminin değeri, üzerinde mevcut olan yazılım uygulamalarının sayısına bağlıdır. Yazılım geliştiricileri Microsoft, Linux veya Symbian’ın tamamlayıcılarıdır. Apple, birçok uygulama geliştiricisi işletim sistemini MS Windows için terk ettiğinde zor yolu keşfettiği için önemli bir güce sahip olabilirler. Bir teknolojinin standardizasyonu, pazarı genişletmek için gerekli olan ve daha fazla şirket onlara bağımlı oldukça pazarlık gücü daha önemli hale gelebilecek tamamlayıcıların yükselişini kolaylaştırır.

Diğer bir örnek, uydu sağlayıcıları ve kablo operatörleri gibi rakiplerin belirgin rekabet avantajları yaratmak için tamamlayıcıları kullandığı telekom ve uydu alanıdır. Uydu sağlayıcıları, özellikle kırsal ve az nüfuslu alanları kapsamak için yerel içerik sınırlamalarını atlayabilen düşük maliyetli bir çözüm sunar.

Kablo operatörleri, uydu antenlerine ihtiyaç duymadan, PPV veya isteğe bağlı video (VOD), uydudan daha iyi geniş bant kapasitesine ve görüntü kalitesine sahip yüksek hızlı İnternet erişimi gibi hizmetler aracılığıyla etkileşimli bir çözüm sunar.


Porter 5 Güç analizi örnekleri
porter’ın 5 güç analizi nedir
Porter 5 Güç Modeli pdf
porter’a göre bir sektörde beş unsur firmalar tarafından dikkate alınmalı ve analiz edilmelidir
Müşterilerin pazarlık gücü
Porter’s 5 Forces Nedir
porter’ın elmas modeli
Porter rekabet Stratejileri


Hükümetin Etkisi

Hükümetlerle etkileşim, yüksek teknoloji sektörlerinde rekabetçi oyunun çok önemli bir özelliğidir. İlk olarak, bir hükümet bir giriş engeli olarak hareket edebilir. Örneğin, Apple’ın Fransız hükümeti tarafından Fransız hükümetine ait elektronik şirketi Thomson’ın yararına Fransız eğitim pazarına girmesi yasaklandı. Benzer şekilde, 2003 yılında birçok yüksek teknoloji ürünü Fransız firması, II. Körfez Savaşı sırasında Fransa ve ABD arasındaki anlaşmazlığın ardından ABD hükümetinin tüm RFP’lerinden men edildi.

Hükümet ayrıca, Avrupa’da Eureka veya Amerika Birleşik Devletleri’nde Yüksek Performanslı Bilgi İşlem ve İletişim Girişimi (HPCCI) gibi hükümet araştırma programları aracılığıyla pazarlar yaratır. Bu programlar, çeşitli devlet kurumları tarafından finanse edilmekte ve yönetilmektedir; bu da, ulusal tedarikçileri destekleyerek daha fazla rekabet önyargısı oluşturabilmektedir.

Uluslararası sözleşmelerdeki standartlar söz konusu olduğunda, hükümet kısıtlamaları özellikle önemlidir. Örneğin, Avrupa Birliği’nin D2 Mac uydusu tarafından televizyon programlarının yayınlanması üzerindeki vergilendirmesi, D-Mac kod çözücüleri pazarını öldürdü. Bu karar, Thomson ve Philips gibi şirketler için sorunlara neden oldu çünkü (ayda 60.000’den fazla) D-Mac kod çözücü üretimini durdurmak zorunda kaldılar, ancak bu aynı karar, halihazırda çok gelişmiş olan Finlandiyalı bir şirket olan Nokia’ya da fayda sağladı. 

Öte yandan, 1985’te Fransız, İtalyan ve Alman hükümetleri, mobil iletişimde etkili bir pan-Avrupa çözümünün geliştirilmesi için ortak bir standart olarak Groupe Spéciale Mobile’ın (GSM) geliştirilmesine yönelik bir anlaşma imzaladı.

Bu karar, 1990’larda mobil telekomünikasyon endüstrisinin hızlı büyümesinin yolunu açtı. GSM, dünyanın önde gelen ve en hızlı büyüyen mobil standardı haline geldi ve 190’dan fazla ülkede dünya çapında büyük bir hit oldu. 2002 yılı sonu itibarıyla dünya genelinde 787 milyon GSM abonesi bulunmaktadır.

Son olarak, hükümet ayrıca, daha sonra kazananlar tarafından alt pazarlarda birbirleriyle rekabet etmek için kullanılacak, önceden belirlenmiş bir fiyat özelliklerine sahip bir güzellik yarışması veya müzayede yoluyla piyasaya arz ederek pazarlar yaratabilir.

Avrupa’da, özellikle lisans fiyatlarının çok yüksek seviyelere ulaştığı ve müzayedeyi kazanan telekomünikasyon operatörlerinin mali yapılarını çok olumsuz etkilediği Birleşik Krallık ve Almanya’da Evrensel Mobil Telekomünikasyon Hizmeti (UMTS) lisanslarında durum böyle olmuştur. 

Devlet rekabet ortamını etkiliyorsa, gücünün firmaların büyüklüğüne ve özelliklerine göre değiştiğini belirtmek gerekir. Aynı zamanda, en büyük firmaların ve hatta bir araya gelmeyi başardıkları takdirde küçük firmaların politik stratejilerinden de etkilenebilir.

Sonuç olarak, sektörün büyüklüğü ve oyuncu sayısı her zaman dikkatli bir şekilde analiz edilmelidir, çünkü katılımcı sayısı ne kadar yüksek olursa fiyatların belirlenmesi o kadar zor olacaktır. Bir pazar segmentinde rekabet avantajı elde etmek için ürün performansını ve hizmet kalitesini farklılaştırmak da gereklidir.

Son olarak, son derece teknik uzmanlıkları nedeniyle, dünya çapında faaliyet gösteren yüksek teknoloji şirketleri, uluslararası bir stratejiye sahip olmalarını gerektiren sınırlı sayıda müşteriyle ilgilenmektedir. Bu nedenle zorluk, rakipleri, özellikle yerel olanları belirlemek ve oyunlarını analiz etmektir. Bireysel doğrudan rakipler hakkında ayrıntılı bir çalışma yapmadan önce, farklı türdeki rakipleri belirlemek ve gruplandırmak faydalı bir uygulamadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir