Bilgi Kullanışlılığı

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Bilgi Kullanışlılığı

3 Haziran 2023 Bilgi nedir kısaca Bilgi Türleri Felsefe 0
Blog İçerikleri

Bilgi Kullanışlılığı

Bilgi kullanışlılığı, bilgi alaka düzeyi ve güvenilirliğinin benimsenmesi ve sonuç olarak satın alma niyetleri üzerinde olumlu etkisi olduğu gösterilmiştir.

Çevrimiçi bir mesajın argüman kalitesi ve kaynak güvenilirliği, bilgilerin benimsenmesiyle ilgili olarak en etkili olduğu kanıtlanmıştır. Tavsiye çerçevesi ile ilgili olarak, olumlu mesajlar olumlu tutumları teşvik etmede yardımcı olabilse de, ürünle ilgili birkaç olumsuz tavsiyenin varlığının o kadar kritik olmadığı kanıtlanmıştır, çünkü tam tersine alıcıların şüpheli davranışlarını azaltır.

Ayrıca mesajın içeriği göz önünde bulundurulduğunda, tüketici her ürünün olumlu ve olumsuz özellikleri olduğunu düşündüğü için çift taraflı bilgiler (hem olumlu hem de olumsuz bilgiler içeren) genellikle daha güvenilir kabul edilir. Bu nedenle, iki taraflı açıklamalar, argüman gücünü olumlu yönde etkileyen daha ayrıntılı bilgi olarak algılanır.

Aslında, önceki bölümlerde belirtildiği gibi, inceleyenlerin ayrıntılarının ve kişisel kimlik bilgilerinin varlığı, genellikle mesajın geçerliliği ve güvenilirliğinin ipuçları olarak kabul edilir.

Bir araştırma, PII varlığının çevrimiçi incelemelerin algılanan güvenilirliği üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ve bunun da kullanıcıların otel rezervasyonu yapma niyetini önemli ölçüde etkilediğini buldu. Ayrıca, gözden geçiren kişi hakkında kişisel bilgilerin varlığı, okuyucunun, mesajın yorumlanma şeklini etkileyen bir özellik olan, gözden geçiren kişiyle olan yakınlık derecesini değerlendirmesini sağlar.

Bunun ışığında, tavsiyeler yayınlayan web siteleri, gözden geçirenlerin profillerinde kişisel tanımlayıcı bilgiler sağlamasını gerektirir (ör. ad, ikamet durumu, cinsiyet ve ziyaret/kalış tarihi).

Çevrimiçi ortamda insanlar arasındaki benzerlikler temel olarak ortak ilgi alanlarına (örneğin, beğeniler, hoşlanmayanlar, değerler ve deneyimler) göre değerlendirildiğinden, bazı web siteleri yorumcuları motivasyonlar, iş türü gibi ek kişisel bilgiler eklemek için bazen teşvikler sunarak teşvik eder.

Çevrimiçi ağızdan ağıza iletişim ile ilgili belirsizlik nedeniyle, müşteriler önceki bilgileri veya beklentileri ile ve başkalarının ürün hakkındaki görüşleri (konu hakkındaki diğer gözden geçirenlerin fikir birliği) ile tavsiye tutarlılığı bulmaya çalışırlar.

Aslında, yorumun etkisinin okuyucu tarafından başlatılan bilişsel kişiselleştirmeye bağlı olduğu bulundu. Durumu tanıdık olarak algılarsa, bilgiyi kendine referanslı bir şekilde işler ve inceleme daha inandırıcı, geçerli ve güvenilir hale gelir. Aynı şey, mesajın alıcısı, mesajın konu hakkında geri bildirim yayınlayan diğer müşterilerin görüşleriyle uyumlu olduğunu fark ederse de olur.

Kaynak güvenilirliği, mesajın güvenilirliğini ve ardından bilginin benimsenmesini etkileyen, yaygın olarak kabul edilen başka bir ipucudur. Yorum yapan kişinin itibarını ve yorumun yayınlandığı platformun itibarını ifade eder.

Yukarıda bahsedildiği gibi, bir yorumcunun itibarı bazen web sitesinin yöneticisi tarafından verilir ve diğer zamanlarda mesajın yararlılığına dayalı olarak belirli ve resmi bir sıralama ile belirtilir.

TripAdvisor’ın yorum yapanların itibarı hakkında nasıl bilgi verdiğini gösterir. Özellikle bunlar, yayınlanan önerilerin sayısına göre gözden geçirenler veya katkıda bulunanlar olarak sınıflandırılırken, geri bildirimlerin yararlılığı, incelemeyi faydalı bulan kişi sayısıyla temsil edilir.

Özellikle, mesajın kaynağının (inceleyen ve web sitesi) güvenilirliğinin uzmanlıktan daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. İletişimcinin güvenilirlik derecesi, seyahat sektöründeki güvenin önemli bir göstergesidir. Restoran seçimini belirlemede akran ağlarının (Facebook, Linkedin, Twitter vb.) anonim inceleme web sitelerinden (TripAdvisor, Yelp) daha etkili olduğu bulundu.

Çevrimiçi iletişimcilere göre, bireylerin güvenilirliğinden çok web sitelerinden giderek daha fazla etkileniyor. Bu durumda, kaynağın güvenilirliği, incelemeyi yapanın kendisinden ziyade incelemeyi yayınlayan web sitesinin uzmanlığına ve güvenilirliğine bağlıdır. Çok popüler bloglar veya web siteleri, web sitesinin türünün yanı sıra güvenilirlik algısını da etkileyebilir.

Örneğin, kurumsal bir blog genellikle tüketiciden tüketiciye sanal topluluklardakinden daha az güvenilir olarak kabul edilir. Bu nedenle firmalar bazen misafir yorum sayfası oluşturmak yerine kurumsal web sitesine link eklemeyi tercih etmektedirler.


Bilgi nedir kısaca
Bilgi nedir felsefe
Felsefi bilgi
Bilgi Türleri Felsefe
Bilgi türleri Örnekleri
Bilgi çeşitleri
Gündelik bilgi
bilgi nedir felsefe


TripAdvisor Deneyimi

TripAdvisor, turistlerin konaklama, restoranlar ve gezilecek yerler gibi çeşitli seyahat hizmetlerinin incelemelerine, sıralamalarına ve puanlarına bakarak seyahatlerini planlamalarına olanak tanıyan en popüler seyahat web sitesidir. İnsanların seyahat hizmetleri hakkında bilgi paylaştığı ve tavsiyeler aradığı tüketiciden tüketiciye sanal bir topluluktur.

2000 yılında başlatılan web sitesi, şu anda aylık 260 milyondan fazla tekil ziyaretçiye sahip, 1.600’den fazla çalışana sahip ve dünya çapında 42 ülkede faaliyet gösteriyor.

Dünyanın dört bir yanındaki gezginlerden bir milyondan fazla konaklama yeri, restoran ve gezilecek yeri kapsayan 150 milyondan fazla yorum ve fikir yayınlanmaktadır. TripAdvisor, ürün kalitesine ilişkin bilgilendirici ve normatif temelli ipuçları üreten gezginlerin tavsiyelerini toplar.

Konaklama durumunda, birkaç gösterge belirleyebiliriz :

• derecelendirme, 1’den 5’e kadar bir ölçekte (5 en iyisidir) yeşil baloncuklarla temsil edilen sayısal bir bilgi. Oteller, her yorum için bireysel puanların ortalamasını yansıtan toplu bir puana sahiptir. Derecelendirme ayrıca tüketici türüne (aileler, çiftler, yalnız, iş) ve hizmet kalitesi alanına (konum, uyku kalitesi, odalar, hizmet, değer, temizlik) göre sunulur;
• sıralama (popülerlik endeksi), TripAdvisor’daki içeriğinin kalitesi, miktarı ve güncelliği18 temelinde aynı bölgedeki diğer rakiplere göre otelin konumunu ifade eder;
• cilt, yayınlanan inceleme sayısını ifade eder. Genel olarak otelin popülaritesinin bir başka göstergesi olarak yorumlanır;
• Derecelendirme ve sıralama açısından yüksek performans gösteren otellere verilen bir ödül olan mükemmellik sertifikası;
• gözden geçirenin itibarı, gözden geçirenlerin uzmanlığının göstergelerini ifade eder. 2012’den bu yana TripAdvisor, yorumcular için yayınlanan geri bildirim sayısına göre “rozetler” sunmaya başladı ve onları temelden üst düzeye doğru sınıflandırdı; bunlar, düzey temelinde farklı renkte bir yıldızla görsel olarak temsil edildi.
• aynı kategorideki incelemelerin sayısı, örneğin konaklama ile ilgili olarak, yorumcunun aynı kategoride (oteller) yayınladığı önerilerin sayısı;
•Öneri derecelendirmesi, incelemenin konusu hakkında diğer müşteriler tarafından ifade edilen yargıların yararlılığını ifade eder. TripAdvisor her okuyucuya şunu sorar: Bu yorum yardımcı oldu mu? Mesajı yararlı bulan gözden geçirenlerin sayısı daha sonra gözden geçirenin puanı altında yayınlanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir