Birincil Veriler – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Birincil Veriler – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

13 Şubat 2023 PAZARLAMA Araştırma PAZARLAMA Araştırma dersi 0
Güvenilirlik Önyargısı

Birincil Veriler

Birincil veriler, araştırma probleminize ve hedeflerinize özel olarak cevap vermeye dayanır. Bu nedenle, belirli, ilgili, zamanında ve uygun şekilde toplanır ve analiz edilirse doğrudur.

Birincil verileri toplamanın farklı yolları vardır. Hangi tekniği kullanacağınıza karar vermede rol oynayan faktörlerden biri, araştırmanın nicel verilerle mi yoksa nitel verilerle mi yapılandırılmasını istediğinize bağlıdır. Bu iki terim korkutucu geliyor ama aslında çok basit ve anlaşılır.

Nicel Veri

Bu, sayılara dayalı verileri, dolayısıyla ‘miktar/miktar’ı ifade eder. Analiz etmek için istatistiklere dayalı olarak ikincil veya birincil veriler topluyorsanız, bunlar nicel verilerdir. Genellikle daha büyük bir popülasyonu temsil eden bir yanıt ararken toplanırlar.

Örnek: Psefolog Ipsos Mori, Birleşik Krallık genel seçimlerini tahmin etmek için araştırma yürüttüğünde, genellikle oy veren nüfusun tamamını temsil etmeyi amaçlayan nicel verileri kullanır. Tipik olarak 1.500 ila 2.000 olası seçmenden oluşan bir örneklemi yoklar ve yüzde (+/-) 3’e kadar doğru sonuçlar üretir. Yakın bir çalışma söz konusu olduğunda, yüzde 3 yeterince doğru olmayabilir ve çok daha büyük bir örneğe ihtiyaç duyabilir veya bulgularını diğer anketlerle üçgenleyebilir.

Niteliksel Veriler

Bu, ‘yumuşak’ verileri ifade eder. İnsanların tutumlarına, görüşlerine, duygularına veya algılarına dayanan ikincil veya birincil verileri toplamak istiyorsanız, nitel verilere ihtiyaç vardır. Genellikle nasıl hissettiğimiz, nasıl düşündüğümüzden daha büyük bir güçtür. Uzun süredir devam eden herhangi bir futbol fanatiği, özellikle nadiren kupa kazanan takımların çoğunluğu için kalbin kafayı yönettiğini bilir!

Niteliksel araştırma, genellikle tüketicilerin yeni ürünler veya hizmetler hakkındaki duygularını tespit etmek için kullanılır.
Niteliksel mi yoksa niceliksel verilere mi yoksa her ikisinin kullanımına mı ihtiyacınız olduğunu bu erken aşamada anlamanız önemlidir, ki bu gerçekte genellikle en uygun eylem şeklidir. Bununla birlikte, seçim, sorununuz ve seçtiğiniz araştırma hedefleri tarafından yönetilir.

Seçiminizi yaptıktan sonra, çeşitli yöntem veya tekniklerle oldukça yetenekli bir görev olan birincil verilerin toplanmasını üstlenmelisiniz. Birincil verileri toplamanın en yaygın yollarından birkaçını burada bulabilirsiniz.

Gözlem

Bu, araştırmacının yanıtlayanla doğrudan teması olmadığı zamandır; o sadece davranışı gözlemliyor. Pek çok psikolog, çocukların davranışlarındaki farkı cam bir aynanın arkasından izleyerek incelemek için bu tür araştırmaları kullanır. Davranışının değişip değişmediğini görmek için çocuğa yeni bir oyuncak verebilirler. Pazarlama açısından bakıldığında, örneğin müşterilerin mağazadaki yeni Noel teşhirlerine tepkisini görmek için veri toplamak için gözlem kullanılabilir.

Deneme

Verilerin kontrollü koşullarda toplandığı yer burasıdır. Bilimsel ve tıbbi araştırmalarda yer alan araştırmacılar, genellikle laboratuvarlarda kontrollü koşullarla bu tekniği kullanırlar. Tüm faktörleri sabit tutarak ve yeni bir faktör getirerek, etkiye göre sonuçlar toplanabilir. Pazarlamacılar, yeni bir ürünle ilgili tüm faktörleri sabit tutabilir ve daha sonra, fiyatın artmasından veya düşürülmesinden satışların ne ölçüde etkilendiğini belirlemek için belirli aralıklarla fiyatı manipüle edebilir.

Anketler

İyi bir anket ne çok uzun ne de çok kısa olmalı ve araştırma problemine/sorusuna cevap vermeye yardımcı olacak gerekli yanıtları toplamak için sorular sormalıdır. Genel olarak, bir anketten toplanan verilerin türü niceldir; Yanıtlayanlardan sayılara dayalı cevaplar toplamıyor olabilirsiniz, ancak verileri istatistiksel bir şekilde analiz edebileceksiniz.

Bir örnek düşünelim. Anketinizdeki bir öğe, yanıtlayanlara hangi yaş kategorisine girdiklerini soruyor olabilir. Toplanan verilerden, yanıtlayanların kaçının 16 yaşın altında, 16 ile 29 arasında vb. olduğunu yüzde cinsinden hesaplayabilirsiniz.

Anketler ayrıca nitel veriler toplamak için açık uçlu sorular sormanıza da olanak sağlar, örneğin, ‘Kamuya açık yerlerde sigara içmenin yasaklanması konusundaki görüşünüz nedir?’ insanlar.

Dikkate alınması gereken en önemli konulardan biri, çok sayıda insanla uğraşıyorsanız, hepsini sorgulamak için zamanınız, paranız veya kaynaklarınız olmayabilir. Bu nedenle, hedef kitlenizin temsili bir örneğini sorgulamanız gerekecektir. Hedef kitlenizde ne kadar çok kişiyi sorgularsanız, sonuçlarınızda o kadar fazla doğruluk elde edeceğinizi daima unutmayın. Ancak, yukarıda da belirtildiği gibi, kaynak sınırlaması size engel olabilir.


PAZARLAMA Araştırması AÖF PDF
PAZARLAMA Araştırması Ders Notları
PAZARLAMA araştırması konuları
PAZARLAMA Araştırması ders Notları pdf
PAZARLAMA araştırması örnek ödev
PAZARLAMA araştırma süreci aşamaları
PAZARLAMA Araştırması dersi
PAZARLAMA Araştırmaları PDF


Odak grupları

Niteliksel veri toplamanın bir başka faydalı yolu da odak gruplarını kullanmaktır. Burada, hedef kitlenizden, genellikle yaklaşık 8-12 kişi olmak üzere bir dizi katılımcı seçer ve onlara sorular sorarsınız.

Odak grupları, yeni ürünler veya hizmetler geliştirirken, hedef pazarınızın bir kısmıyla etkileşim kurma ve belki de onlara ürünün bir prototipini gösterme fırsatı yaratırken çok faydalıdır. Tasarımı hakkında ne düşünüyorlar? Boyut? Renk? Ağırlık? İsim? Bunun için ne kadar ödeyeceklerdi? Nereden alacaklardı? Pek çok yararlı niteliksel veri toplanabilir.

Röportajlar

Derinlemesine görüşmeler, nitel veri toplamak için odak grupları kadar faydalıdır. İkisi arasındaki temel fark, her derinlemesine görüşmenin yalnızca bir yanıtlayıcıyla yapılmasıdır. Bu nedenle, görüşmeci gerçekten ayrıntılı yanıtlar, duygular, görüşler vb.

Hangi tekniğin kullanıma en uygun olduğunu nasıl seçersiniz? Oldukça zorlu olabilir. İşin püf noktası, neyi bulmaya çalıştığınızı gerçekten anlamaktır, dolayısıyla araştırma probleminizi/sorunuzu ve hedeflerinizi tam olarak anlamanız ve ayrıca hangi tekniklerin ne tür verileri toplamak için yararlı olduğunu takdir etmeniz gerekir. Ayrıca sınırlamalarınızı ve koşullarınızı da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bulguları Analiz Etme ve Sunma

İster ikincil ister birincil olsun, verileri topladıktan sonra, onu analiz etmeniz gerekir. Tüm bunların anlamı ne? Şirketim verileri nasıl kullanabilir? Bu, zaman ve beceri gerektirebilir ve birçok pazarlamacı, araştırmalarını planlamak, verileri toplamak ve yorumlamak ve analiz etmek için uzman araştırma ajanslarından yararlanır.

İstatistiksel analiz, elektronik tablolar veya basit grafikler için çok uygun olduğu için nicel verilerin analizi daha kolaydır. SPSS gibi paketler, büyük miktarda verinin karmaşık analizini kolaylaştırabilir. Niteliksel veriler, temaları ve eğilimleri belirlemek için yine de analiz edilmelidir. Yalnızca yanıtlayanlardan birkaç alıntı yapmak genellikle yeterli değildir.

Analiz tamamlandıktan sonra, bulguları ilgilenen kişilere bildirmeniz gerekir. Bu, yöneticinizi, direktörünüzü, müşterilerinizi içerebilir, sadece kendinizi değil! İyi tasarlanmış araştırmalardan elde edilen iyi bilgilerin yalnızca şirketinizin konumunu güçlendireceğinden emin olabilirsiniz, bu nedenle başkaları da sonuçları ilginç bulursa şaşırmayın.

Raporu öne çıkarmak için zaman ve çaba harcayın. Araştırmacıların ve pazarlamacıların raporu okuyucu için değil kendileri için kolaylaştırması yaygın bir hatadır. Baştan sona mantıksal bir akışla bir başlangıç, gelişme ve bitişe sahip olun. Daha önce bahsetmediğiniz şeyleri sonuç bölümünde tartışmayın.

Pazarlama araştırması, çoğu pazarlama kararının merkezinde yer alır. Rekabetçi, yenilikçi ve müşteri için çekici kalabilmek için ürünlerimizi, hizmetlerimizi ve organizasyonlarımızı sürekli olarak geliştirmeliyiz. Pazarlama araştırması, bunu başarıyla yapmamıza yardımcı olacak verileri ve bilgileri sağlamanın merkezinde yer alır. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir