Çevrimiçi Pazar Araştırması – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Çevrimiçi Pazar Araştırması – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

3 Ağustos 2022 E-ticaret Pazar araştırması Pazar araştırması nasıl yapılır pazar araştırması örneği 0
Üretim Organizasyonları – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

Bilgisayar Endüstrisi

Bilgisayar endüstrisinin pazar analizinde uzmanlaşan ajanslar, talep seviyesini ve talebin gelişeceği hızı abartma eğilimindedir. Bu, PC ev-tüketici pazarının yanı sıra sistem entegrasyonu işletmeler arası pazarın değerlendirilmesi için geçerliydi.

Tersine, AT&T ve diğer telekomünikasyon operatörleri cep telefonları pazarını olduğundan az tahmin etti ve hiçbiri World Wide Web’in olduğu gibi patlamasını beklemiyordu. Bu iki pazar, ITU’ya göre, 2001 yılında Japonya ve Batı Avrupa’da abone sayısı sabit telefon şebekesi erişim sayısını geçecek kadar büyümüştür; ve Amerika Birleşik Devletleri, 2003 yılında 146 milyondan fazla cep telefonu abonesiyle iyi yoldadır.

Aslında, bu tahmin yöntemleri yalnızca nihai karara varılmasına yardımcı olabilecek araçlardır. Bu yöntemler, şirketin tercihlerinin netleşmesine katkıda bulunur, ancak sonuçları garanti edemezler. Çoğu durumda, nihai karar (örneğin, bir ürünün piyasaya sürülmesi) şirket yöneticilerinin çifte riske yönelik tutumlarına bağlıdır: şirket çok fazla şey bekliyorsa bir pazarı kaybetmek veya çok hızlı giderek hata yapmak vb.

Örneğin, biyoteknoloji işinde durum böyledir. Önde gelen biyoteknoloji şirketlerinden biri olan Synergen, ana ilacı Antril’in gerçek bir etkisi olmadığı ortaya çıktığında piyasa değerinin %90’ından fazlasını kaybetti. Sonunda Synergen, ana rakiplerinden biri olan Amgen tarafından satın alındı.

Ayrıca, yerleşik şirketlerin sık sık kendi sektörlerinde yeni bir radikal teknolojinin potansiyel etkisini fark etmede yetersiz kaldıklarını ve bunun vizyonlarını aşırı abartılmış olarak değerlendirdiklerini belirtmek gerekir. Bu teknolojinin potansiyel müşterileri genellikle iyi tanımlanmadığından, pazar araştırması gelir potansiyelinin küçük olduğu ve böyle bir pazarın geliştirilmesinin çok pahalı olacağı sonucuna varabilir.

Örneğin, ilk xerography teknolojisi IBM’e sunulduğunda, üst yönetim, analizleri fotokopi makinelerine olan talebin çok düşük olduğu sonucuna vardığı için teklifi reddetti. 1980’lerde DEC, daha geleneksel mini bilgisayarlar sunma politikalarına bağlı kalmayı tercih eden firmalar için PC’lerin büyüyen bir bilgisayar çözümü olarak potansiyelini göz ardı ederek aynı hatayı yaptı.

Tersine, önde gelen bir ABD PC üreticisi, en çok satan ürünlerinden ikisine olan talebi hafife aldı ve potansiyel satışlarda yaklaşık 300 milyon dolar kaybetti. Sonunda talebe göre üretim kapasitesine kavuştuğunda bu ürünlere yönelik pazar çoktan ortadan kalkmıştı.

Bu noktada ortak iş anlayışı aynı zamanda bir iş vizyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekonomist Schumpeter’in yaptığı tanıma göre, piyasanın ne beklediğini tam olarak bilen girişimci değil midir ve girişimci bunu piyasanın kendisinden bile iyi bilmiyor mu?


pazar araştırması örneği
E-ticaret Pazar araştırması
Pazar araştırması nasıl yapılır


Çevrimiçi Pazar Araştırması

İnternetin yaşam tarzlarını etkilemek için sınırsız kapasitesi ile birleştiğinde batı ülkelerinde çevrimiçi erişime sahip yetişkin nüfusun artan yüzdesi, Web’i tüketici ihtiyaçlarını anlamak ve tahmin etmek ve tüketici düşünce ve davranışlarını ölçmek için bir araca dönüştürmüştür.

Elektronik ticaret yavaş ama emin adımlarla ilerlerken, on-line testler geleneksel pazar araştırma yöntemlerine yararlı bir alternatif ya da eklenti olabilir. Ve paket mal şirketleri, daha hızlı sonuçlardan küresel erişime kadar Web’in sunduğu şeylerden yararlanıyor, böylece pazara yarışabilmeleri ve rekabet avantajı elde edebilmeleri içindir.

Aslında İnternet bazı avantajlar sunuyor, ancak birkaç dezavantajı da var. Bazı dezavantajlar, doğal olarak yenilikçi fikirleri en azından lansman zamanına kadar gizli tutmak isteyen şirketler için önemli riskler oluşturmaktadır.

Başlıca faydası zamandan tasarruftur. Çevrimiçi konsept testi, test süresini 4 haftadan 7 güne veya hatta daha azına indirebilir. Ayrıca, özellikle numune boyutları büyük olduğunda, genellikle daha ucuzdur. Örneğin, tipik bir çevrimiçi odak grubu, yazılı raporlar ve analizler dahil olmak üzere en üst seviye ile 4.000 ila 10.000 ABD Doları arasında değişebilir. Çevrimdışı eşdeğer maliyeti aşağı yukarı aynıdır, ancak pazarlama personeli için seyahat bütçesi orijinal maliyete binlerce dolar ekleyebilir.

Çevrimiçi testin bir başka güzelliği de çok yönlülüğüdür: Birkaç İnternet kullanıcısıyla sınırlı olabilir veya küresel bir kitleye ulaşabilir. Ayrıca pazarlamacıların hedef kitlelerine hızlı bir şekilde ulaşmasını veya daha geniş kesimlerden tüketicilerle anket yapmasını sağlar.

Bu, şirketlere, alıcıların beğenileri ve isteksizliklerinin daha net resimlerini sunarak, lansman öncesi hazırlık süresini kısaltmalarına olanak tanırken, bir zamanlar toplanması aylar süren değerli geri bildirimler sağlar.

Hızlı sonuçlar birincil avantajdır, ancak anketler Web’de süresiz olarak yayınlanabilirken sonuçlar günlük olarak raporlanabildiğinden, çevrimiçi test ile daha uzun test süreleri de mümkündür.

Çevrim içi testin bir başka yararı da, çevrim dışı tüketiciyi tam olarak temsil etmeseler de, katılımcıların genellikle diğer test yöntemlerine göre daha fazla meşgul olmalarıdır. Tipik olarak, yaşlılar ve eğitimsiz kişiler çevrimiçi tüketiciler arasında yeterince temsil edilmemektedir. Bu, düşük teknolojili konseptler için çevrimiçi test sonuçlarının çarpık olabileceği anlamına gelir.

Aksine, İnternet, yenilikçiler ve öncüler için güvenli bir ortam olduğundan, yüksek teknoloji ürünleri için bir kavram testi, niteliksel veya niceliksel bir çalışma yürütmek için mükemmel bir yerdir. Microsoft, Konami, Activision, Disney Interactive, Universal Interactive ve Logitech gibi şirketler, Web pazarı araştırmasının yoğun kullanıcılarıdır.

Bununla birlikte, çevrimiçi testin dezavantajları çoktur. İlk olarak, yeni konseptler veya ürün planları için fikirlere erişirlerse veya test sonuçlarını kurcalayabilirlerse kaos yaratabilecek bilgisayar korsanlarıyla karşılaşırsınız. Diğer bir konu da çevrim dışı ve çevrim içi testler için sonuçların farklılığıdır, çünkü araştırmalar tüketicilerin kavramları çevrim dışı olarak çevrim içi yaptıklarından farklı derecelendirdiğini göstermektedir. Bazen, satın alma ilgisi, benzersizlik veya inanılırlık sonuçları çevrimiçi ortamda daha düşük olabilir.

Diğer bir engel, test materyalleri geliştirmenin yönetim sürecindeki zaman tasarrufunun çoğunu tüketebilmesidir. Gerçekten de, bazen anket şirketinin test hazırlığı için çok çaba harcamasını gerektiren güvenilir sonuçlar sağlamak için Web anketleri oluşturulmalıdır.

Ayrıca, test için kısa bir zaman dilimi, yoğun kategori kullanıcıları olabilecek hafif tarayıcılarla bağlantı kurmayı önleyebilir. Ek bir sorun, veri manipülasyonudur, çünkü yanıtlayanların tam olarak kim olduğunu veya rekabetin testi manipüle edip etmediğini bilmek genellikle zordur.

Son olarak, yepyeni ürün konseptlerini test ederken, İnternette özel ürün resimlerine erişebilen herkes tarafından küresel ölçekte sızıntı riskleri her zaman vardır. Açıkça, zamansız ifşa, bir ürünün piyasaya sürülmeden önce şansına zarar verebilir veya yok edebilir, ancak bu dezavantajların çoğu İnternet’e özgü değildir ve çevrimdışı olarak da deneyimlenebilir.

Çevrimiçi testler mükemmel olmaktan çok uzak, ancak genel olarak artılar eksilerinden daha ağır basıyor. İnternet, tüketicilerle etkileşim kurmak için önemli yollar sunar. Ayrıca, çevrimiçi test sonuçları çevrimdışı test sonuçlarından biraz farklı olsa da, uzun vadede konsept doğrulamaları, farklılıklara rağmen pazarlama kararlarının değişmediğini göstermektedir.

Nicel ve nitel pazar araştırması uygulamalarına gelince (örn. odak grupları, sohbet odaları aracılığıyla çevrimiçi görüşme, Web anketleri), çevrimiçi olarak aynı şekilde çevrimdışı oluşturulan verileri kullanabilir ve ortam ve örneklemle ilgili potansiyel farklılıkları akılda tutabilir. Sonuç olarak, internet kullanıcılarının sayısı arttıkça çevrim içi ve çevrim dışı test sonuçları arasındaki farklar azalacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir