Derecelendirmeler – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Derecelendirmeler – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

25 Mart 2023 Pazarlama Fonksiyonları nelerdir Pazarlama Yönetimi Fonksiyonları nelerdir 0
BİR TİCARETÇİNİN GELİŞİMİ

Derecelendirmeler

Televizyon için izleyici verileri elde etmenin ayrıntılarını incelemeden önce, bazı temel terminolojiyi anlamak önemlidir. İzleyicileri ölçmenin televizyon endüstrisi için önemini abartmak da zordur. Sektörün iş modeli, geliri ve kar elde etme yeteneği, izleyicilerin ölçümüne duyulan güvene de bağlıdır.

Şimdi bu ölçüm günlük olarak yapılıyor, ancak televizyonun ilk günlerinde, insan ölçerin olmadığı zamanlarda, yılda dört kez, Şubat, Mayıs, Temmuz ve Kasım aylarında olmak üzere üç ayda bir ölçüm yapmak da mümkündü. Aşağıdaki bölümlerde, sektörün izleyicileri hakkında bilgi edinme şeklini açıklamak için TV endüstrisinde kullanılan bazı temel terimler de açıklanmaktadır.

Ölçüm Terimleri

■ Taramalar (bazen Reyting Ayları olarak da adlandırılır): Şubat, Mayıs, Temmuz ve Kasım aylarında olmak üzere yılda dört kez Nielsen, izleyici sayısını belirlemek için her DMA’da televizyon istasyonu izleyicisini ölçer, demografik kategorilere göre. Taramalar Perşembe günü başlar ve biter. Çarşamba, yıllar önce NBC tarafından başlatılan bir gelenek. Nielsen tarafından bildirilen derecelendirmeler ve paylaşım ölçütleri, televizyon istasyonlarının yalnızca izleyici sayılarına göre derecelendirildiği bir tür karnedir.

■ DMA (Belirlenmiş Pazar Alanı): Nielsen tarafından bir televizyon pazarı olarak tanımlanan, bir veya daha fazla ilçeden oluşan bir coğrafi bölge. Nielsen her yıl 210 DMA’nın her birini boyuta göre sıralar. Örneğin, New York City coğrafi olarak 7.433.820 TV hanesine ulaşıyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok TV’ye sahip şehir olduğu için DMA 1. sırada da yer alıyor. Bu sıralamalar yıllık olarak gözden geçirilir ve popülasyondaki değişikliklere bağlı olarak yukarı çıkabilir, düşebilir veya aynı kalabilir.

Örneğin, New Orleans Katrina Kasırgası tarafından harap edildiğinde, nüfus büyük ölçüde düştü ve nüfustaki bu değişiklikle birlikte DMA sıralaması da yükseldi. 2008–2009 televizyon sezonu için New Orleans, 602.740 hane (HH) ile DMA # 53 olarak sıralandı. Ağustos 2005’ten önce 672.000’den fazla TV HH vardı ve sıralandı.

Aslında, o bölgedeki yıkım, Nielsen’in derecelendirme araştırmasını Şubat 2007’ye kadar tam bir yıldan fazla bir süre askıya almasına neden oldu. Ölçümün bu şekilde askıya alınması tarihte daha önce hiç olmamıştı.

■ Paneller: Nielsen derecelendirmelerine katılanları oluşturan kişi grubunu ifade eder.
■ Günlükler: Paneldekiler tarafından doldurulan bir kağıt kitapçık evdeki her kişinin izleme alışkanlıklarını temsil eder.
■ Set Ölçüm Cihazları: Katılımcı bir Nielsen’e bağlı cihazlar  ve izlenen kanalları yakalayın.
■ Kişi Sayaçları: Her TV’ye bağlanan ve yanında uzaktan kumanda bulunan bir kutu. Ailenin her üyesine, o kişinin yaşı ve cinsiyetiyle eşleşen kişisel bir görüntüleme düğmesi atanır. TV her açıldığında, göstergede bir ışık yanıp sönerek izleyicilere atanan düğmeye basmalarını da hatırlatır.
■ Yerel İnsan Sayaçları (LPM): Yeni bir İnsan Ölçer türü kullanıma sunulma sürecindedir. LPM, eski Kişi Ölçer teknolojisine göre çeşitli iyileştirmeler sunar: (1) yalnızca tarama dönemlerinde değil, sürekli ölçüm yapar; (2) her kişiye TV izlerken girmeleri için bir kod vererek evdeki bireysel izleyicilerden de veri toplar.
■ Portatif İnsan Ölçer: Radyo dinleyicileri tarafından taşınan, bu sayaçları, hareket halindeyken dinleyicilerini ölçmek için örneklerindeki insanlara verir çünkü radyo dinlemenin çoğu ev dışında da gerçekleşir.


Pazarlama Fonksiyonları nelerdir
Pazarlama Fonksiyonu Nedir
İşlemsel pazarlama
PAZARLAMA
Pazarlama Nedir
Deneyimsel PAZARLAMA
Pazarlama Yönetimi Fonksiyonları nelerdir
Temel perakendecilik FONKSİYONLARI nelerdir


Metrikler (ölçüm sonuçları)

■ TV HH (Television Haneleri): Belirli bir DMA içinde televizyon bulunan hane sayısı. Derecelendirmeleri hesaplarken, bu sayıya genellikle televizyon izleme evreni denir.
■ HUT (Televizyon Kullanan Evler/Evler): HUT seviyeleri gün boyunca değişebilir ve tipik olarak prime time sırasında zirveye ulaşır.
■ PUT (Televizyon Kullanan Kişiler): HUT seviyeleri evleri ölçerken, PUT seviyeleri cihazları açıkken televizyon izleyen toplam kişi sayısını hesaplar.
■ Derecelendirme Puanı: Ortalama bir dakika boyunca bir programı izleyen hanehalkı veya kişi evreninin yüzdesi. Örneğin Days of Our Lives, 5,0 HH derecelendirme puanı kazanır. Bu, o DMA’daki tüm televizyon hanelerinin yüzde 5’inin Sami Brady’nin eski numaralarını yapıp yapmadığını görmek için izlediği anlamına geliyor.
■ Paylaş: Kullanımdaki (veya izleyen kişilerin) ayarlanan TV setlerinin yüzdesi
bir program. Bu, derecelendirmeden farklıdır, çünkü bu sayı bir
sabit sayıda TV hanesi. Örnek olarak, Anlaşmalı veya Anlaşmasız kazanç
20 hisse. Bu, televizyonları açık olan tüm hanelerin yüzde 20’sinin bir sonraki davayı açan Howie Mandell’i izlediği anlamına geliyor.
■ İzlenim: Bir tüketicinin reklamverenin mesajına gösterdiği dikkat örneği.
■ Bin başına maliyet (BGBM): Reklamverenler, bin televizyon izleyicisi veya radyo dinleyicisi başına bir miktar öder. CPM’deki M, o dilde bin anlamına gelen Fransızca mille kelimesinin de kısaltmasıdır.

Geleneksel İnsan Ölçer, ayarladığı kadar insanları ölçmüyordu. Setin arkasına yerleştirildi ve setin ayarlandığı kanalı da ölçtü. Birkaç yıldır, bir telefon hattına bağlıydı, böylece sayaç otomatik olarak uzaktaki bir bilgisayarı çevirebilir ve ölçümlerini de indirebilirdi.

Bu verilerden, hizmet için ödeme yapan yerel istasyonlar ertesi sabah gecelemeleri aldı. İnsanlar hakkında bilgi toplamak için Nielsen, kimin neyi ne zaman izlediğini takip etmekle görevlendirilen bir hane üyesi tarafından doldurulan günlüklere güvendi. Doğal olarak, sınırlı katılım, kusurlu kayıt tutma ve (belki) güvenilmez hafızaya aşırı güven vardı.

Yerel İnsan Ölçüm Cihazları (LPM), insanları gerçekten ölçtüğü için daha kesin ölçümler de yapar. Bir hanenin sakinlerinin her birine, TV izlerken girdikleri bir kod verilir. Nielsen zaten her bir kişi hakkında bilgi toplamıştır, bu nedenle kod verildiğinde derecelendirme hizmeti, izlenen TV kanalını izleyen kişinin demografik özellikleriyle de eşleştirebilir.

Ayrıca, günlük yazma zorunluluğu olmadan, LPM’lerin kullanılması daha fazla sayıda haneyi ölçmesini sağlar. Bu daha büyük örnek, şirketin rapor ettiği istatistiklerin daha doğru ve güvenilir olduğu anlamına da gelir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir