Elektronik Tabloyu Kullanma – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Elektronik Tabloyu Kullanma – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

9 Mart 2023 E-Tablolar Google E-Tablolar 0
TİCARET SİSTEMİ GELİŞİMİ

Elektronik Tabloyu Kullanma

Bu e-tablo ücretsiz e-posta ile kullanılabilir. E-tablo, hedef ayarını etkinleştirmek için tasarlandı. Örneğin, gösterildiği gibi belirli bir tıklama, tamamlanma oranı ve dönüşüm oranı ile istenen sayıda sonucu elde etmek için gönderilmesi gereken e-posta sayısını geri almak mümkündür.

Ama ne hakkında ?

Kampanya metriklerinin basitleştirilmiş bir versiyonuyla başladığımızı fark etmişsinizdir. Örneğin burada gönderilen tüm e-postaların alınacağı varsayılmıştır. İçinde, e-posta adresleri artık geçerli olmadığından, e-postaların adil bir oranının, belki de %10’dan fazlasının göndericiye geri döneceği görülecektir.

HTML e-postaları için değerlendirilebilen açılma oranı gibi diğer başarı ölçütleri de dikkate alınır. Model aynı zamanda bir e-posta kampanyasının tüm farklı maliyet unsurlarını içerecek şekilde genişletildi ve yatırım getirisini hesaplamak için bir kampanya değeri tahmini kullanıldı.

E-POSTA PAZARLAMA NEDEN ÖNEMLİDİR?

E-postanın pazarlama potansiyeli, bir doğrudan iletişim biçimi olarak diğer medyayla rekabet etme şeklinden açıkça görülebilir. Birleşik Krallık’ta, Ocak’da Birleşik Krallık’taki haneler tarafından gönderilen ve alınan e-postaların sayısı, yerel mektupları 300 milyon aştı.

E-posta hem tüketiciler hem de işletmeler için kabul gören bir iletişim yöntemi haline geldi. E-posta artık birçok ülkede postanın yerini aldı. Kendi e-posta ve web kullanımınızı düşünün. İş e-postalarını okumak ve yanıtlamak için ne kadar zaman harcıyorsunuz ve web’i kullanmak için ne kadar zaman harcıyorsunuz? Tipik biriyseniz, e-postanızla web’i kullanmaktan daha fazla zaman harcarsınız.

E-posta pazarlamasını erken benimseyenlerin başarısı, diğer birçok şirketi cesaretlendirdi. Katılım listelerine yönelik hedeflenen kampanyalar, geleneksel doğrudan pazarlamadan daha düşük bir maliyetle çift rakamlı yanıtlar elde edebilir.

Araştırmalar, ABD e-posta reklam gelirinin 2001’de 948 milyon dolardan 2002’de 1.26 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. 2005’e kadar e-posta reklam gelirinin toplam 1.5 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Elbette, raporun başlığı ‘E-posta tasarrufları 196,8 milyar dolarlık bir doğrudan posta pazarını tehdit ediyor’ olsa da, bu doğrudan posta pazarının çok gerisinde.

Rapor, doğrudan postanın zirveye ulaştığını ve 2001’de %65 olan oranın 2005 yılına kadar ABD’deki hane halkları tarafından alınan postaların %50’sinden daha azını oluşturacağını belirtiyor. Gartner’ın araştırma direktörü Denise Garcia şunları söyledi: ‘e-posta kullanımı olarak, aşinalık ve güven arttıkça, tüketiciler bilgisayarları aracılığıyla reklamları kabul etmekte daha rahat olacaklardır.


E-Tablolar
google e-tablo formülleri
Google E-Tablolar
Online tablo oluşturma
e-tablolar tablo oluşturma
e-tablolar şablonlar
E-tablo giriş
Excel e tablo aktarma


NEDEN E-POSTA PAZARLAMASI DOĞRUDAN POSTADAN GEÇER?

E-posta, geleneksel doğrudan postaya göre birçok pratik avantaj sunar. Daha düşük maliyeti, kampanyanın bir parçası olarak her bir alıcıya daha fazla, daha iyi hedeflenmiş mesajlar göndermenin mümkün olduğu anlamına gelir ve bu da daha fazla izleyiciyi yanıt vermeye dönüştürmek için kullanılabilir. Bir satış promosyonu hakkında hatırlatmalar göndermek için e-posta kullanılabilir ve kazanamayanlara daha fazla avantaj sunan mesajlar gönderilebilir.

Çift haneli yanıt elde eden bir kampanya yapısına örnek verir. Ödül çekilişine giriş teklif eden dört segment için farklı kreatif içeren bir ilk e-postanın (1) ardından, katılmayanlara bir hatırlatma (2) gönderildiğini gösterir.

Ödül çekilişine katılanlar, kendilerine kampanyaya katılma fırsatı sunan bir e-posta gönderilen arkadaşlarının veya meslektaşlarının e-posta adreslerini ve adlarını verme fırsatı buldu (3).

Bu viral bir yönlendirmedir. Son olarak, kaybedenlere (4) bir sonraki çekilişe katılım teklif eden bir e-posta gönderildi. Açıkçası, böyle bir kampanya yapısı, bu kadar çok iletişim göndermenin maliyet nedeniyle genellikle pratik olmadığı geleneksel doğrudan pazarlamadan daha iyi bir yanıt da sağlayabilir.

E-postanın hedef kitleyi eyleme dönüştürme konusunda daha fazla seçenek sunduğu görülmektedir. Kaybeden yarışmacıları daha fazla rekabet seçeneği ile takip etmek bile mümkündür.

Son olarak, e-posta tek yönlü bir iletişim değildir: açılış sayfası aracılığıyla müşterilerden satın alma davranışları ve ürünlerin konumlandırılması hakkında geri bildirim de pazar araştırmasına bilgi sağlamak için kampanyaya dahil edildi. Geleneksel doğrudan pazarlamaya kıyasla e-posta pazarlamasının birçok faydası da analiz edilmiştir.

Bu analistlere göre, e-posta pazarlaması şunları sunar:

. Daha yüksek yanıt oranları: ortalama olarak, izne dayalı yanıt oranları %6 ila %8 arasındadır.
e-posta, doğrudan pazarlama kampanyalarının çoğundan önemli ölçüde daha yüksek bir rakam.
. Kampanya oluşturma için daha kısa süre: Gartner G2, e-posta kampanyalarının, doğrudan posta için 4-6 haftaya kıyasla ortalama 7-10 iş gününde tamamlandığını da tahmin ediyor.
. Daha hızlı yanıt: Gartner G2, e-postaya verilen yanıtların ortalama 3 gün içinde toplandığını, doğrudan postanın ise ortalama 3-6 hafta yanıt süresi gerektirdiğini de bildiriyor.
. Daha hızlı genel döngü döngüsü süresi: Gartner G2, bir e-posta kampanyasının oluşturulmasından teslimine ve yanıtlanmasına kadar geçen toplam döngü süresinin, geleneksel doğrudan postaya göre onda bir oranında daha uzun olduğunu da öne sürüyor.
. Daha düşük maliyetler: Mevcut e-posta maliyetlerinin 1000 kişi başına 5 ila 7 ABD Doları arasında değiştiği, doğrudan posta için 1000 ABD Doları ila 700 ABD Doları arasında olduğu da tahmin edilmektedir.
Ek olarak, yanıt oranlarını daha da artırmak için viral kampanyaları etkili bir şekilde kullanabiliriz, pazar araştırması için e-posta kullanabiliriz ve ortam sorumludur, çünkü açık oranlar ortama kaç kişinin yanıt verdiğini de gösterir.

Claritas, gösterildiği gibi 60000 olası müşteri için e-posta ve doğrudan posta maliyetleri arasındaki farkları tahmin etti. Liste maliyetinin daha yüksek olabilmesine rağmen, bunun azalan baskı, posta ve yerine getirme maliyetleriyle dengelendiği açıktır. Kampanya planlaması için daha ayrıntılı bir bütçe modeli de sunulmaktadır.

Düşük maliyetlerin sağladığı avantajlardan biri, müşterilerle daha sık iletişim kurma fırsatıdır. Bir seyahat şirketi örneğini ele alalım: Son dakika fırsatı arayan müşterilere en son tatil ayrıntıları e-posta ile gönderilebilir. Seyahat Merkezlerinden haftalık bir haber bülteni de gösterir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir