Hedef Kitle Ölçümü – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Hedef Kitle Ölçümü – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

25 Mart 2023 Hedef kitle Nasıl Belirlenir Projede hedef kitle örnekleri 0
Ticari Düşünceler

Müşterileri Ölçmek 

Ortam tarihinde hiç olmadığı kadar çok sayıda radyo istasyonu frekansı, formatı ve dinleyici seçeneği bulunmaktadır. Radyo şirketleri, radyo istasyonlarını yutuyorlar mı yoksa elden mi çıkarıyorlar, serbestçe mi harcıyorlar yoksa kısıyorlar mı, belirledikleri gibi, genellikle döngüsel olarak, kaynakları bir araya topladılar ve modernize ettiler.

Dinleyiciler farklı istasyonlara geçtikçe, 20 yıl önce olmayan formatlar ve müzik zevkleriyle karşılaşıyor. Birinci ve ikinci HD radyo frekanslarını ve yalnızca web radyo yayınlarını ve isteğe bağlı radyo podcast’lerini sağlayan birçok radyo grubuyla, reklamverenler çekirdek müşterilerini daha önce hiç olmadığı kadar hedefliyor.

Örneğin, bir reklamverenin, şirketin ürünlerinin en olası alıcıları oldukları için çalışan annelere ulaşmaya çalıştığını varsayalım. Bu kadınların büyük olasılıkla işe gidip gelmek üzere yola çıktıkları sabah ve öğleden sonra arabaları gibi radyoyla araba kullanırken reklam vermek mantıklı olacaktır.

Reklamveren, örneğin, hızlı ve kolay yemekler pazarlayan bir bakkal zinciri veya bir gıda şirketi olabilir. Öğle yemeği spesiyaliteleri veya indirimli içki saatleri sunan restoranlar, radyo gününün en iyi zaman diliminde iş yerinde dinleyen kişileri hedefleyebilir.

Bir klima tamir şirketi, yılın en sıcak zamanı olan Las Vegas çölünde, kötü bir klimanın zayıf performansına ve arızalanmadan önce onarım ihtiyacına dikkat çektiği yazın öğleden sonraları araba sürerken reklamlar veya spotlar yayınlayabilir. reklamlar bile hava. Reklamverenler, doğru zamanda doğru kişilerin aklına girmek ister.

Arbitron, Amerika Birleşik Devletleri genelinde hem ulusal hem de yerel pazarlarda ağ ve yerel pazar radyo izleyicilerini ölçen bir medya ve pazarlama araştırma şirketidir. Şirket, veri toplamak için bir PPM, günlükler ve diğer araştırma tekniklerini kullanır.

PPM, yayının ses kısmında gömülü tanımlama kodları aracılığıyla radyo tarafından alınan sesi takip ederek insanların ne dinlediğini ölçer. Değerli bir uygulama, insanlar arabadayken veya ev dışındayken radyo dinlemeyi ölçmektir.

Radyo kullanımıyla ilgili derecelendirme bilgilerinin kullanılması, kaç dinleyicinin hangi istasyonları dinlediğini, reklamcılara ve diğer iletişimcilere zaman satmalarına yardımcı olmak için radyo istasyonları ve grupları için değerlidir.

Tüketicileri ürün satın almaya veya istenen diğer eylemleri yapmaya ikna etmek için yayına mesajlar koyarlar. Derecelendirme bilgileri, müşterileri adına zaman kazanmak amacıyla medya planları için verileri kullanabilen reklamverenler için de değerlidir. TV’de olduğu gibi, izleyicilerin radyo payları, belirli bir programın aynı pazarda aynı anda diğer programlara kıyasla ne kadar iyi performans gösterdiğini bildirir.

Radyo reklamcıları ayrıca tüketiciler hakkında sadece sayıların ötesine geçen bilgiler isterler, radyo reklamcıları giderek artan bir şekilde onlara dinleyiciler hakkında daha fazla şey söyleyen verileri ararlar.

Arbitron, radyo endüstrisi şirketlerine dinleyicilerin psikografik ve davranışsal verileri hakkında niteliksel veriler sağlayan Scarborough Research adlı bir girişimde Şirket ile ortaktır. Bu bilgi, reklamverenlerin mesajları için tüketicileri hedeflemede yalnızca demografik bilgilerin ötesine geçmesine olanak tanır.

Kitapta açıklandığı gibi bazı müşterilerinin terimleri anlamakta güçlük çekmesi nedeniyle basitleştirilmiş tanımlar yazdı. Ve nokta başına maliyet (CPP) gibi bazı terimler tarafından geliştirilmemiştir, ancak yine de endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Terimlerin sevgiyle TK Listesi olarak anılan daha kullanıcı dostu versiyonu, radyo profesyonelleri için olmazsa olmazdır.


Hedef kitle grupları
Hedef kitle örneği
Hedef kitle analizi
Hedef kitle türleri
Hedef kitle Nasıl Belirlenir
Kadın giyim hedef kitle
Projede hedef kitle örnekleri
Hedef kitle yaş aralıkları


Hedef Kitle Ölçümü: Basılı Medya

Yazılı basın, dergi ve gazeteler, gazete ve dergileri veya tirajlarını kaç kişinin okuduğunu ölçer. Toplam tiraj, abonelikler ve gazete bayii satışlarının yanı sıra etkinlikler, eğitim programları, otel teslimatı ve üçüncü şahıs satışlarıyla birlikte satılan kopyaları içerir. Pazar araştırması firmaları, dolaşım araştırmalarının sonuçlarını ölçer ve yayıncılara bildirir.

Ayrıca yazılı basın, okuyucularının özelliklerini raporlamak için okuyucu çalışmaları yapmaktadır. Yayıncılar gibi, demografik, psikografik ve davranışsal araştırmalarla uğraşırlar. Ancak son yıllarda gazete tirajları düştüğü için bu tür araştırmaları daha az yaptırıyorlar gibi görünüyor.

1914 gibi erken bir tarihte, bağımsız denetim sağlamak için Reklam Dolaşım Bürosu (ABC) kuruldu, çünkü sektör abartılı tiraj iddialarında bulunmakla ün kazandı. Denetim, ABC’nin bir yayının tiraj kayıtlarını incelemesi, tiraj personeliyle görüşmesi ve dahili tiraj kontrollerini ve uygulamalarını incelemesi anlamına gelir.

Yayıncılar, gazeteler için yılda iki kez 31 Mart ve 30 Eylül tarihlerinde sona eren 6 aylık dönemler halinde tiraj beyannamesi düzenler. Tüketici dergilerinin yayıncıları 30 Haziran ve 31 Aralık tarihlerinde açıklamalar yayınlar.

Denetimden sonra, ABC bir denetim raporu yayınlar ve yayıncının tirajla ilgili iddialarının doğru olduğunu doğrular. Rapor ayrıca, yayıncının beyanı ile denetimin bulguları arasındaki tutarsızlıkları da not edecektir.

Bazı yayınlar, okuyucu ve abonelerin yanı sıra, bir okuyucunun yayını diğerlerine aktarması nedeniyle gerçek okuyucu sayısının ne kadar arttığına ilişkin verileri içeren geçiş bilgilerinin yanı sıra ABC ile sözleşme yapacaktır.

İnternet

Şimdiye kadar ele aldığımız medya, mesajları içerik sağlayıcıdan birçok izleyiciye, dinleyiciye ve okuyucuya tek yönde akan kitle medyasıdır.

İnternet etkileşimli bir ortamdır, bu da mesajların hem kullanıcılara hem de kullanıcılardan aktığı anlamına gelir. Bazen bilgiler kullanıcıların kendilerinden bile gelmez; kullanıcının cihazından, bilgisayarından, cep telefonundan veya kişisel dijital yardımcısından (PDA) veya cihaza yüklenen yazılımdan gelebilir.

Kullanıcılar bir Web sitesine gittiklerinde ziyaretçi olarak adlandırılırlar. Bir kullanıcı sitede bulunduğu süre boyunca, oturumda, Web sitesi sunucusu ziyaretçinin bilgisayarına sürekli olarak ping atmaktadır.

İki makine arasındaki sorgu-yanıt alışverişidir. Oturum boyunca, Web sitesinin sunucusundaki yazılım, kullanıcının cihazı ile Web sitesi sunucusu arasında iletilen pinglerin kaydını veya günlüğünü tutar. Günlük, oturumun uzunluğunu, cihazın kimliğini, ziyaretçinin talep ettiği sayfaları, yüklemeleri, web sayfalarını ve hizmetleri ve ziyaretçi tarafından yapılan yüklemeleri belgeler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir