Hisse Senedi Hakları – Hukuk Alanı – Hukuk Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Hukuk Ödevi – Hukuk Alanında Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Hisse Senedi Hakları – Hukuk Alanı – Hukuk Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Hukuk Ödevi – Hukuk Alanında Ödev Yaptırma

1 Temmuz 2021 Aşağıdakilerden hangisi hisse senedi türevlerinden biridir Hisse senedi değer tanımları Hisse senedi türleri Hisse senedinin sahibine sağladığı haklar Tasfiyeden pay alma hakkı nedir 0
YAKLAŞIK NEDEN KURALI – Deniz Hukuku – Hukuk Alanı – Hukuk Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Hukuk Ödevi – Hukuk Alanında Ödev Yaptırma

GÖREV 14.5

Aşağıdaki durumları göz önünde bulundurun ve kurumsal peçeye meydan okumak ve onu delmek için hangi temellerin kullanılabileceğini açıklayın.

1. Pete, kardeşi Phil ve babaları Paul, “P. Smith.” Uzun yıllar boyunca şirket, genel bir şirket olarak kurulmuştur. Her şirket sahibi şirkette eşit paya sahiptir ve üçü de kârlarını eşit olarak bölüştürür. Ancak yapılan işte erkeklerin her biri diğerlerinden tamamen bağımsız olarak çalışır.

Pete, bodrumlar, sürücüler vb. için kazma ve beton dökme gibi temel işlerini yapar. Phil daha sonra içeri girer ve evleri çerçeveler ve duvarlar, tavanlar vb. gibi iç yapıları tamamlar. Dış cephe kaplamasının veya tuğlanın montajından münhasıran Paul sorumludur. Taşeronlar sıhhi tesisat, elektrik ve diğer işler için kullanılır.

Şirketin sahip olduğu varlıklar arasında üç adamın evleri, kendi araçları ve her birinin eğlence için kullandığı üç tekne bulunmaktadır. Şirket, evlerin, müşterileri çekmek için kullandıkları gösterişli evler olduğunu iddia ediyor. Gerçekte, her yıl Dördüncü Temmuz ve Yeni Yıl’da, üç adam büyük partiler düzenlediği için evler halka açılır.

Araçların ağırlıklı olarak işletmede kullanıldığı, teknelerin ise potansiyel müşterileri ve mevcut müşterileri eğlendirmek için kullanıldığı savunulmaktadır. Erkekler genellikle iş yoluyla çoğu kişisel faturayı öderler. Çoğu insan tarafından bilinmeyen, adamlardan herhangi birinin nakde ihtiyacı olduğunda, şirkete yapılan çekleri yatırmaları yeterlidir “P. Smith” kişisel hesaplarına aktardı.

Pete’in karısı Sarah’nın bir iç dekorasyon işi var. Sık sık sarf malzemeleri ve malzemeleri hesabında satın alır ve daha sonra müşterisinden ödeme aldığında sarf malzemelerinin ödemesini yapar. Pete ve Sarah boşanmaya karar verirler. Duruşmalar sırasında Pete, Sarah’yı maddi olarak keser.

Mevcut müşterilerinin ödemelerini geçim masrafları için kullanıyor. Kişisel varlıkların tümü şirket içinde tutulduğundan, Pete ve Sarah kendi adlarına neredeyse hiçbir şeye sahip değildir. Sarah için uzun bir yasal savaş var. Bu arada, Sarah’nın işi için alacaklıları ödeme talep ediyor ve onu tahsil etmesi için dava açıyor.

Hisse senedinin sahibine sağladığı haklar
Hisse senedi Nedir
Hisse senedi değer tanımları
Hisse senedi Türevleri
Aşağıdakilerden hangisi hisse senedi türevlerinden biridir
Hisse senedi türleri
Rüçhan hakkı
Tasfiyeden pay alma hakkı nedir

2. Pete, kardeşi Phil ve babaları Paul, “P. Smith.” Uzun yıllar boyunca şirket, genel bir şirket olarak kurulmuştur. Her malik şirkette eşit paya sahiptir. Şirketin kendisi, banka hesabındaki kirayı ve ofisteki kamu hizmetlerini ödemek için yeterli para dışında önemli bir varlık talep etmemektedir.

İnşaat malzemelerine ihtiyaç duyulduğunda, üç adam müşterilerden satın almaları yapmaya yetecek miktarlarda kısmi avans ödemeleri alır. Her insanın kendi aletleri vardır. Buna ek olarak, baba Paul, iş için gerekli olan daha büyük ekipman ve araçların çeşitli öğelerine kişisel olarak sahiptir.

Paul, gerektiğinde bu öğelerin kullanımını bağışlar. Satın almalar için gerekli olmayan ve kardan oluşan ödemeler alındığında, çoğu kişi tarafından bilinmeyen Paul, şirkete yapılan çeki “P. Smith” kişisel hesabına aktardı. Daha sonra üçte ikilik bir miktar hesaptan çekilir ve diğer iki malike dağıtılır.

Son zamanlarda, P. Smith şirketi tarafından inşa edilen bir ev yoğun bir yağışa maruz kaldı. Sonuç olarak, zemin doygun hale geldi ve ev, inşa edildiği tepenin kenarından aşağı kaydı. Sahipler, P. Smith şirketini ihmalkar inşaat nedeniyle dava ediyor. Ancak şirket, hasarın maliyetini karşılayacak hiçbir varlığı olmadığını iddia ediyor.

Kurumsal Hisse Senedi

Daha önce belirtildiği gibi, bir şirkete yatırım yapan bir kişi, şirketin bir yüzdesine sahiptir. Bu mülkiyet, hisse senetleri ile kanıtlanmıştır. Esas sözleşmede kaç adet hisse çıkarılacağı özellikle belirtilir. Toplam hisse sayısı, şirketin toplam sahipliğini temsil eder. Şirket ayrıca genellikle hisselere belirtilen veya nominal bir değer verir – yani, şirketin hisselerin değerinde olduğunu düşündüğü tutar.

Normalde, yatırım ne kadar büyükse, sahip olunan hisse sayısı da o kadar fazladır; ve hisse sayısı arttıkça, sahiplik veya kontrol yüzdesi de artar. Bununla birlikte, şirketin kârlılığı arttıkça, mülkiyet hakkına sahip olmanın kamu değeri de artar.

Bu nedenle, şirketin büyük kazanç sağladığı zamanlarda, hisselerin kamu değeri artar ve bir yatırımcı sadece birkaç hisse elde etmek için büyük meblağlar harcamak zorunda kalabilir. Yatırımcı, elbette, hisselerin değerinin daha da artacağını ve böylece bir sonraki yatırımcıya kârla satılabileceğini umuyor. Şirket, hisseleri belirtilen değerde değerlemeye devam eder.

Stok Türleri

Şirketlerin farklı hisse senedi sınıfları vardır. Tüm şirketlerde ortak hisse senedi vardır. Şirketler ayrıca, genellikle daha yüksek ve daha sık temettü alma hakkına sahip olan ve dolayısıyla daha pazarlanabilir olabilen imtiyazlı hisse senedi ihraç etmeyi de seçebilirler.

Bazı şirketler kümülatif tercih edilen hisse senedi olarak adlandırılan şeyi çıkarır. Bu tür hisse senedi temettü hakları biriktirir. Bir yıl içinde temettü beyan etmek için yeterli para olmaması durumunda, imtiyazlı hisse senedinin temettü hakkı bir sonraki yıla eklenir. Bir temettü nihai olarak ilan edildiğinde, imtiyazlı hissedarlar, herhangi bir temettü adi hisse senedi üzerinde ilan edilmeden önce geri temettü ödeme hakkına sahiptir.

Hisse Senedi Hakları

Bazı hisse türleri ile birlikte bazı haklar da elde edilir. Örneğin, bir hissedar oy hakkı olan hisse senedi satın alırsa, hissedar mülkiyet hakkına ek olarak her hisse senedi için bir oy kullanma hakkına sahiptir. Oylama genellikle yeni direktörleri seçmek ve ana sözleşmede yapılan bir değişiklik gibi büyük değişiklikleri onaylamak için yıllık olarak yapılır.

Bazı hisse senetlerinde ayrıca temettü ile ilgili bazı hükümler bulunmaktadır. Yönetim kurulu bir şirketin kârlı olduğuna karar verdiğinde, kârın makul bir miktarını yeniden yatırdıktan sonra temettü beyan edebilir. Temettü ilan edildiğinde, temettüye tahsis edilen para, sahip olunan hisselerin türü ve sayısına göre hissedarlar arasında bölünür.

Tercihli hisse senedi genellikle adi hisse senedinden daha yüksek bir değere sahiptir ve önce temettü alma hakkına sahiptir. Yeterli fon kalırsa, adi hisse senedi için bir temettü ödenebilir. Normal olarak, temettüler nakit olarak ödenir, ancak bazıları ek hisse senedi veya şirketin bir ürünü şeklinde verilebilir.

Tasfiye hakları, yani hissedarların, tasfiye halinde şirketin varlıklarının değerini alma hakları da dikkate alınmalıdır. İmtiyazlı hissedarlar, bu varlıkları hisselerinin değerine kadar almak için ilk hakka sahip olabilirler.

Ortak hissedarlar, kalan varlıkları yatırımlarına göre paylaştırılır. Bir hissedarın hisse senedi için ne kadar ödemiş olabileceğine bakılmaksızın, yalnızca nominal veya belirtilen değer ödenir. Bu, şirketin her bir imtiyazlı ve adi hisse senedinin değerini ilk başta belirttiği değerdir.

Bazı şirketler rüçhan haklarıyla hisse satacak. Bu, bir şirket ek hisse senedi çıkarmaya karar verdiğinde, rüçhan haklarına sahip hissedarlara, hisseler halka satışa sunulmadan önce, sahiplik yüzdelerine göre yeni hisse senetlerini satın alma fırsatı verildiği anlamına gelir.

Bu haklar, daha önce şirkete katkıda bulunan yatırımcılar için bir tür ödüldür. Ayrıca, bir yatırımcının aynı mülkiyet yüzdesini korumasına izin verir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir