İstatistikler ve Veriler – İstatistikler Nedir? – İstatistik Fiyatları – Ücretli İstatistik – İstatistik Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Süreli, online, quiz türü sınavlarda yardımcı olmuyoruz. Teklif etmeyin. - Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

İstatistikler ve Veriler – İstatistikler Nedir? – İstatistik Fiyatları – Ücretli İstatistik – İstatistik Yaptırma

10 Ocak 2021  İstatistiksel Veri Analizi 2018 TÜİK verileri İstatistiki veriler nedir Kazanç Bilgisi sorgulama biruni. TÜİK nüfus verileri TÜİK Veritabanı Türkiye ile ilgili İstatistikler www.tuik.gov.tr ne işe yarar 0
İstatistikler ve Veriler – İstatistikler Nedir? – İstatistik Fiyatları – Ücretli İstatistik - İstatistik Yaptırma

İşte öğrencilerin bulduğu bazı istatistikler. Doğru olup olmadığını kesin olarak bilmiyoruz. Bu sayıları resmi olarak doğrulamadan, bu iddialarda bulunmak için neyin gerekli olduğunu düşünün.Bu konu üzerine yoğunlaşalım ve istatistiğin gerekliliğini ortaya koyalım.

1. Ortalama ananas bitkisi 3,47 fit uzunluğundadır.
2. Evli erkekler, evli olmayan erkeklerden ortalama on yıl daha uzun yaşarlar.
3. Sağ elini kullanan kişiler, sol elini kullananlardan ortalama dokuz yıl daha uzun yaşar. 4. 112.000.000 kişiden 1’i bir yıl içinde bir otomat kazasından ölecek.
5. 289.200.000 kişiden 1’i her yıl köpekbalığı saldırısından ölecek.
6. Kızların tadı erkeklere göre daha fazladır.
7. Dilini yuvarlayabilenlerin oranı yüzde 65 ile 81 arasındadır. 8. Ortalama bir insan hayatının 2 haftasını trafik ışıklarının değişmesini bekleyerek geçirir.
9. Amerikalılar her yıl satın aldıkları 350.000.000 pound gıdanın% 27’sini çöpe atıyor.
10. Yıldırım çarpmalarının% 12’si golf sahalarında meydana gelmektedir.
11. Yaklaşık 45 milyon dövmeli Amerikalı var. Bunların yaklaşık% 17’si pişman olacak.
12. Her yıl kamyonetlerden düşerek 100.000 köpek öldürülüyor.
13. 2012’de yapılan bir kamuoyu anketine göre, her iki kişiden biri kolejlerin uygun fiyatlı olmadığına inanıyor. 14. Eğitim ile gelir ve işsizlik arasında güçlü bir ilişki vardır. ∗

İstatistikler ve Veriler

• Tanımlar
• Veriler, bir grubun üyeleri hakkındaki gözlemlerin bir derlemesidir – insan veya başka türlü.
• Popülasyon, bir gruptaki tüm üyelerin eksiksiz bir toplamıdır.
• Örnek, popülasyonun bir alt grubudur.
• Bir parametre, bir popülasyonun bazı özelliklerinin sayısal bir açıklamasıdır.
• Bir istatistik, bir numunenin bazı özelliklerinin sayısal bir açıklamasıdır.
• İstatistik (Uygulama) iki farklı şekilde gelir
· Tanımlayıcı İstatistikler, verilerin toplanması, düzenlenmesi ve sunulmasıdır.
· Çıkarımsal İstatistik, örnek istatistiklerden popülasyon parametreleri hakkında çıkarımlar (tahminler, tahminler) yapma sanatı / bilimidir.

Bu tür istatistikler arasındaki bağlantı Olasılıktır.

• Örnek: Scooter’ın Yaz Süper Eğlence Kampında öğle yemeklerinden sorumlu olduğumu varsayalım. Şu anda sunduğumdan daha ucuz bir makarna ve peynir markası sunarak para biriktirmek istiyorum çünkü çocukların çoğunun farkı anlayamayacağından şüpheleniyorum. Bu plana göre hareket etmeden önce, kamptaki bir çocuk alt grubuna anket yapmaya karar verdim. 40 çocuktan oluşan bir örneklemde, 26 kişinin ucuz şeyler ile iyi şeyler arasındaki farkı söyleyemediği ortaya çıktı. Daha sonra, 8. Bölümde anlatılan süreç aracılığıyla, kamptaki çocukların çoğunun farkı söyleyemeyeceği sonucuna vardım, ancak% 3 ihtimalle yanılıyor olabiliriz.

• Buradaki veriler anketteki 40 çocuğun sonuçlarından oluşmaktadır.
• İlgilendiğim nüfus, kamptaki tüm çocuklar.
• Örnek, anketim için seçtiğim 40 çocuktan oluşan alt gruptur.
• Aradığım parametre, kamptaki tüm çocukların farkı anlayabilecek yüzdesi.
• İstatistik, örneklemdeki çocukların% 65’inin (26/40) farkı anlayamamasıdır. Bu açıklayıcı bir istatistiktir.
• Örnek istatistiğinden popülasyon parametresini tahmin etme süreci, bir çıkarımsal istatistik biçimidir. Yanlış sonuca varmış olma ihtimalim% 3 olasılıktır.
• Sıranız: 230 üniversite öğrencisinden oluşan bir örnekte, gecelik ortalama uyku saati 6,2 saattir. Verileri analiz ettikten sonra, tüm üniversite öğrencileri için ortalama uyku saatinin gecelik 5,9 ile 6,5 saat arasında olduğundan% 90 eminim.

Aşağıdakileri belirleyin:

• Çalıştığım nüfus ne kadar?
• Örnek nedir?
• İstatistik nedir?
• Bulmaya çalıştığımız parametreyi açıklayın?
• Bu parametrenin tahmini nedir?
• Parametre hakkındaki sonucumun doğru olma olasılığı nedir?

İstatistiki veriler nedir
TÜİK
Türkiye ile ilgili İstatistikler
www.tuik.gov.tr ne işe yarar
2018 TÜİK verileri
TÜİK nüfus verileri
TÜİK, Kazanç Bilgisi sorgulama biruni.
TÜİK Veritabanı

 Nitel ve Nicel Veriler

• Nitel (kategorik) veriler isim, göz rengi, cinsiyet, koleje gidilen üniversite gibi sayısal olmayan kategorilerden oluşur. Kimlik numaraları gibi bazıları sayısal görünmektedir.
• Nicel veriler, yaş, test puanları, yağış miktarı, ağırlık veya kırmızı araba sayısı gibi sayısal sayımlardan veya ölçümlerden oluşur.

Niceliksel Veriler aşağıdaki gibi alt gruplara ayrılabilir:

· Ayrık veriler yalnızca belirli bir aralıktaki belirli değerleri alabilir – genellikle önemlidir. Olası veri değerleri arasında boşluklar var. Örnekler arasında renge göre satılan araba sayısı, bir ailedeki çocuk sayısı veya takvim yılı (2011, 2012, …) yer alır.
· Sürekli veriler, belirli bir aralıktaki herhangi bir değeri alabilir – genellikle süre, uzunluk, hacim veya ağırlık gibi ölçümler. Herhangi iki ölçüm arasında başka bir tane var. Sürekli veriler genellikle ölçüm cihazı nedeniyle ayrık görünür.

• Ölçüm seviyeleri (burada en düşükten en yükseğe doğru verilmiştir)

1. Nominal ölçümler, sıralanamayan, eklenemeyen veya ortalaması alınamayan kategoriler, isimler, etiketler vb. İçerir. Örnekler genellikle nitel verilerden gelir, ancak sayısal olarak bir tür kimlik numarasıyla gizlenebilir.
2. Sıralı ölçümler sıralanabilir (derecelendirilebilir) ancak ölçümler arasındaki fark iyi tanımlanmamıştır. Örnekler: dereceler (A, B, C, D, F), otel derecelendirmeleri, ağrı seviyeleri.
3. Aralık ölçümleri sıralı gibidir ancak farklılıklar anlamlı olduğu için daha iyidir. Bununla birlikte, sıfır keyfidir ve oranlar mantıklı değildir. Örnekler: tarihler, Kelvin olmayan sıcaklıklar.
4. Oran ölçümleri, sayısal karşılaştırmalar için en iyisidir. Farklılıklar anlamlıdır, sıfır keyfi değildir ve oranlar anlamlıdır. Örnekler: zaman, Kelvin cinsinden sıcaklık, sayılar, fiyatlar, ağırlıklar, uzunluklar vb.

• Örnekler: Verilen verilerin niteliksel mi yoksa niceliksel mi olduğunu belirleyin. Niceliksel ise, onu ayrı veya sürekli olarak kategorize edin. Ardından, toplanan verilerin ölçüm düzeyini belirleyin.

(a) Boston Maratonu’nda ilk 100 koşucunun bitiş süreleri.
Cevap: Nicel, Sürekli, Oran
(b) Tüm ders kitaplarınızın ISBN numaraları.
Cevap: Bunlar sayısal olsa da, sayılar isim görevi gördüğü için veriler niteldir ve ölçüm seviyesi nominaldir.
(c) 12 otelin her biri yıldız sayısına göre sıralanmıştır.
Cevap: Nicel, Kesikli, Sıralı

(a) İstatistik sınıfındaki 30 kişiden her biri, kendilerini muhafazakar, ılımlı veya liberal olarak sınıflandırmalıdır.
(b) Pazar sabahı bir fırıncı tarafından yapılan çörek sayısı.
(c) Bu hafta her gün için Santigrat derece cinsinden yüksek sıcaklıklar.

Örnekleme

Sayım ve Parametreler -vs- Örnekler ve İstatistikler
• Nüfusun her üyesinden veri topladığınızda, buna nüfus sayımı ve sonuçlara parametreler adı verilir.
• Popülasyonun bir alt grubundan veri topladığınızda buna örnek denir ve sonuçlar istatistik olarak adlandırılır.

Rastgele ve Basit Rastgele Örnekler

• Rastgele bir örnekte, popülasyonun her üyesinin seçilme şansı eşittir.
• Basit bir rastgele örnek, aynı büyüklükteki her örneğin aynı seçilme şansına sahip olduğu rastgele bir örnektir. Popülasyonun alt gruplaması olamaz.
• Basit bir rastgele örnek her zaman rastgeledir, ancak bunun tersi mutlaka doğru değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir