Kaynaklar – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Kaynaklar – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

7 Nisan 2023 İçerik pazarlama Nedir ? PAZARLAMA Yönetim 0
BİR TİCARETÇİNİN GELİŞİMİ

Kaynaklar

Yüzyıllara dayanan tarihiyle kitaplardan, dergilerden ve gazetelerden daha “miras” yoktur. Basılı malzemeler, bugüne kadar kağıt ve mürekkep kullanılarak pahalı, hassas ekipmanlarla mekanik olarak üretiliyordu.

Daha önce basılan ürünlerin dijital dağıtımı hızla ilerliyor Gazetelerin internet üzerinden okunma oranı 2009’da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Dijital Gelecek Projesi’ne göre, İnternet kullanıcıları 2008’de 41 dakika olan gazeteleri haftada 53 dakika online olarak okuyordu. Ayrıca, kullanıcıların yüzde 22’si dergi veya gazete aboneliklerinden vazgeçerek makalelere çevrimiçi erişim sağladıklarını bildirdi.

Basılı yayını canlı tutan bir faktör, dijital sürümlerin taşınabilir olmamasıdır. İnsanlar onları toplu taşıma araçlarında, dışarıda, restoranlarda ve diğer halka açık yerlerde okumayı severler. Amazon Kindle, Sony Reader, Samsung SNE-50K ve kullanıcıların hareket halindeyken okumak üzere materyal indirmesine izin veren bu tür bir düzine başka okuyucu da dahil olmak üzere, taşınabilir dijital okumaya izin veren teknolojilerdeki gelişmeler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Dijital okuyucuların benimsenmesinin karşı karşıya olduğu mevcut zorluklar, pil ömrünü uzatmak, özellikle dış mekanda ve parlak ışıkta okunabilirliği ve maliyeti iyileştirmektir. Ufukta daha uzakta, indirilen materyali yansıtmak için değişen dijital mürekkebi kullanacak ve kullanıcıların günümüzün basılı materyallerine benzer bir şekilde okumasına olanak sağlayacak dijital kağıt var.

Yayın endüstrisi zaten dijital dağıtıma geçiş yaptı. Bu süreçte, yayının tüm manzarası değişti. Yaklaşık bir yüzyıl boyunca, radyo büyük ölçüde yereldi; televizyon da 1940’ların sonundaki başlangıcından itibaren öncelikle yereldi. Bugün, her iki medya da büyük ölçüde ulusal kuruluşlardır ve toplam ABD izleyicisinin her zamankinden daha büyük bir yüzdesine programlama sunmaktadır.

Medya endüstrisindeki konsolidasyonun birçok nedeni vardı, ancak sonuç olarak çoğu radyo ve televizyon istasyonunun sahibi yayın grupları oldu ve Amerika Birleşik Devletleri’nde aileye ait çok az istasyon kaldı.

Programlamanın tüketiciye dağıtılması da dahil olmak üzere yayın işlemlerinin merkezileştirilmesi, dijital televizyon yayınına geçişin bir parçası olarak gerçekleşti. Yayın operasyonlarının merkezileştirilmesi, bir yeniliğin diğerini getirdiği bir durumda geçişin maliyetini düşürmenin bir yolu olarak ortaya çıktı.

Dijital televizyon (DTV) söz konusu olduğunda, dijital dağıtım aslında televizyon teknolojisinin çoğunda ve yayın şirketlerinin çalışma ve kendilerini organize etme yollarında bir değişikliğe yol açtı.

Örneğin, birden çok TV istasyonuna sahip olan yayın grupları, hükümetin zorunlu kıldığı geçişe uyum sağlamak için fiziksel tesislerinin yeniden tasarımına yatırım yapmaya hazırlanırken, tek bir yerde bir ana kontrol odası inşa etmek yerine bir ana kontrol odası kurarak maliyetleri düşürme potansiyelinin farkına vardılar. her istasyonda bir tane olmak üzere birkaç tane.

Benzer şekilde, işin sonuçlarını merkezi, bilgisayarlı bir trafik sistemine koyarak birçok görevi tek seferde gerçekleştirebileceklerini fark ettiler.

Bu tür işler arasında, her istasyonda bu görevleri yerine getirmek yerine, tanıtımlar yapmak, bir program akışına spotlar eklemek ve tüm istasyonların kullanımına yönelik haber ve hava durumu grafikleri hazırlamak yer alır. Ayrıca faturalandırmayı, günlükleri ve diğer pek çok arka ofis işlevini merkezileştirerek, personel sayısını azaltarak önemli ölçüde tasarruf sağlayabilirler.

Yayın operasyonlarını merkezileştirme süreci, işleri yerel istasyondan yayın grubuna taşıdı. Özellikle, birçok yöneticinin sahip olunan istasyonlardan ziyade grup merkezlerinde çalışması muhtemeldir. Ancak taşınan işler, hangi görevlerin merkezileştirildiğine bağlıdır.


Pazarlama Çeşitleri
PAZARLAMA
Pazarlama ne demek
PAZARLAMA özellikleri
Pazarlama karması
PAZARLAMA Yönetimi
PAZARLAMA stratejileri
İçerik pazarlama Nedir


Neredeyse tamamen merkezileşmeden çok azına kadar değişen bir merkezileşme yelpazesi vardır. Genel olarak, radyo yayın operasyonları yerel pazarda televizyondan daha merkezidir, radyo yayın gruplarının yalnızca bir bilgisayar sunucusu ve bir vericisi olabilir, geri kalan her şey bir genel merkez tesisinde merkezileştirilir.

Benzer şekilde, aynı bölgede birkaç istasyonun sahibi olan bazı televizyon yayın grupları, yerel verici, haber işlemleri ve satışları bırakarak hemen hemen her şeyi merkezileştirmiştir. Yüksek bant genişliğine ve personel maliyetlerine sahip olan televizyon grupları, malzemeyi daha düşük bant genişliğine sahip kanallar üzerinden taşırken daha fazla verimlilik sağlamak ve personel sayısını azaltmak için personeli merkezileştirmeyi seçebilir.

Varlıkları dağınık olabilen diğer televizyon grupları, uydudan gelen programları merkezileştirir ve diğer işlevlerin çoğunu istasyon düzeyinde bırakarak bunu istasyonlara iletir. Özellikle, ağın sahibi olduğu ve işlettiği ve bağlı olduğu istasyonların çoğu, büyük pazarlarda büyük bir haber organizasyonuna ve küçük pazarlarda bile en azından küçük bir haber varlığına sahip olmaya devam ediyor.

Yayın şirketlerinde başarılı olmak isteyen yöneticilerin, şirketlerinin operasyonlarını nasıl yapılandıracağına ve neden bu şekilde yaptıklarına ilişkin aldığı kararları anlamaları gerekir. Yeni teknolojilerin piyasaya çıktıkça şirketin çalışma şeklini etkileyebileceğini, işleri, süreçleri ve kârlılığı etkileyen değişiklikleri tetikleyebileceğini anlamaları gerekir. Gösterildiği gibi birkaç merkezileştirme modeli vardır.

Yerel havadan yayın yapan televizyon istasyonları gibi, erken yerel kablo sistemlerinin sahipleri genellikle anne ve pop sistemleri olarak bilinen aynı pazarda yaşıyorlardı. Bugün, neredeyse tüm yerel kablo sistemleri, çoklu sistem operatörleri veya MSO’lar olarak bilinen daha büyük şirketlerin parçasıdır. Yerel ana uç, uydu sinyallerini alır, bunları bir araya toplar (multipleksler) ve abone evlerine gönderir.

Analog sinyalleri işlemek nispeten basittir ve çoğu kablo başlığı işlemi otomatikleştirir. Sinyaller geldikçe, mahalle düğümlerine ulaşım için demodüle edilir, karıştırılır, çoğullanır, yükseltilir ve çoğullama giderilir. Şifrelenmişlerse, şifre çözme abonenin alıcı kutusu tarafından yapılacaktır.

Dünün kablo ağları tek yönlüydü, sadece kablo ağlarını abonelere taşıyordu. Bugünün sistemleri çok daha karmaşık, çünkü onlar aynı zamanda iki yönlü iletişim ağları, internet erişimi, istek üzerine video ve kablo TV’nin yanı sıra telefon hizmeti de sağlıyorlar.

İçerik üreticileri, ağlar ve aracılar, malzemelerini kablo ağları üzerinden taşımanın ayrıntılarıyla ilgilenmek zorunda değildir çünkü kablo sistemi mühendisleri çoğunlukla otomatikleştirilmiş süreci çözmüştür. Bununla birlikte, özellikle kablo sisteminin çalışacağını umdukları materyalleri dağıtıyorlarsa, ana uçlara uydu beslemesi maliyetlerinin tamamını veya bir kısmını ödemeleri gerekebilir. Bu tür içerik, bilgilendirici reklamları, video haber bültenlerini veya kamu hizmeti duyurularını (GHİ’ler) içerebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir