Kurumsal Bloglar – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Kurumsal Bloglar – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

6 Şubat 2023 Blog örnekleri Türkçe En iyi blog siteleri Türkiye Kurumsal blog Örnekleri 0
Ticaret Disiplini

Kurumsal Bloglar

Elbette başarılı bir iş yaratmak, harika ekiplere, harika fikirlere, harika ürünlere ve artan görünürlüğe sahip olmaktan daha fazlasını içerir; ancak işletmeniz yalnızca bu dört şeyi doğru yaparsa, iyi bir başlangıç yapmış olursunuz. Asıl soru, bloglamanın bu alanların her birinde nasıl artırılabileceği veya yardımcı olabileceğidir.

Fikirler İyi fikirlerin bulunması her zaman zordur. Birçok maceracı şirket, kullanıcılarının ne istediklerini şirketlerden daha iyi bildiklerini varsayarak yeni ürün fikirleri için blog yazmaya başladı. GM’nin FastLane blogu bunun harika bir örneğidir: GM, sitede okuyucular tarafından yeni kavramlar çalıştırır ve onları yorum yapmaya davet eder. Müşterilerin etkileşime girmesi için bir alan sağlayarak, etkileşimde bulunacaklarından emin olabilirsiniz. Bunun sonucunda gelecek geri bildirimlere şirket olarak hazır olmanız gerekiyor.

Ürünler Geleneksel ürün geliştirme, insanlarla dolu bir dünya için kararlar almak üzere bir oda dolusu müşteriden yararlanır. Nihai sonuç, gerçek dünya uygulamaları olmayan bir dizi odak grubu içgörüsüdür. Bloglama, müşterilerin dünyasına gerçekte ne istediklerini sorma fırsatı verir.

Görünürlük Geleneksel görünürlük kampanyalarının çoğu, nadiren müşterinin ilk deneyiminin ötesine geçen tek olaylardır. Müşterileri haberi yaymaya teşvik eden en iyi viral kampanyalar bile gerçekten tek etkileşimli olaylardır. Bloglar, okuyucularınızın sizinle nasıl ve ne zaman etkileşim kuracaklarına karar vermelerini sağlar.

Müşterilere yalnızca ilişki üzerinde kontrol sağlamakla kalmaz, aynı zamanda müşterileri zaman içinde sizinle ilişki kurmaya devam etmeye teşvik eder, böylece daha sonra arkadaşları ve ortaklarıyla paylaşabilecekleri çok sayıda deneyim sağlar. Bloglar, müşterileri katılımcı olmaya ve katılımcıları evangelist olmaya teşvik eder. Ve herkesi bir topluluk olarak bir araya gelmeye teşvik ediyorlar.

Ekip Çalışması Personelinizin etkili bir şekilde iletişim kurması için fırsatlar yaratarak, daha anlamlı etkileşimler için bir alan yaratırsınız. Bloglar, diğer iletişim türlerinin başarısız olduğu yerlerde devreye girer. E-postanın bilginin öldüğü yer olduğu söylenir.

Bir süre önce arşivlediğiniz bir mesaja “her ihtimale karşı” en son ne zaman baktınız? Bloglar, yaşayan bilgilerin bulunduğu yerdir. Şirketinizdeki kişiler, diğer şirket içi blog yazarlarının dikkate aldığı konuları arayarak benzer ilgi alanlarına sahip başkalarını bulabilir.

Dahili blog yazarları tarafından oluşturulan ve sahip olunan içeriğe dayalı geçici bağlantılar oluşturmak, ekiplerinizin iyi durumda, motive olmuş ve kuruluşunuz genelinde benzer tutkulara sahip kişilerle iletişim halinde olmasını sağlamanın harika bir yoludur. Bu uzmanların fikir alışverişinde bulunmanın ve arşivlemenin kolay bir yolu olsaydı, tüm şirket için elde edilebilecek verimlilikleri bir düşünün.

İŞİNİZE YARDIMCI OLACAK FİKİRLER

Fikirlerinizi, ürünlerinizi, görünürlüğünüzü ve ekip tutarlılığınızı geliştirmeye yönelik temel kavramların ötesinde, bloglar işinizi düzinelerce başka yolla geliştirebilir. Blogları keşfetmeye daha derinden girerken, ıslık çalmak için birkaç örneği burada bulabilirsiniz.

Tiyatro müdavimlerinin sevdiği sahne arkası ayrıntılarını blog yazarak tiyatrolara yardımcı oluyor. Ayrıca, blog yazmanın yeni bilet satışlarını artırmada ne kadar etkili olduğunu takip etmek için tiyatrolar için indirimler sunuyor. Genel olarak, niş izleyicileriyle bağlantı kurma yeteneği, küçük tiyatrolar için büyük bir nimet oldu.

İlk önce blogda tasavvur edildi, blog üzerine inşa edildi ve blog aracılığıyla büyüdü.RSS izleme şirketidir RSS, Really Simple Syndication’ın kısaltmasıdır ve haberlerin beslemeler veya kanallar yoluyla İnternette kolayca dağıtılması için kullanılan bir biçim anlamına gelir.

Yolun her adımında, Nooked blogu, projenin ilerleyişini takip edenler tarafından terkedilerek yutulan içeriden bilgilerle doluydu. Bu, bir ürünün geliştirme döngüsünün başlarında bir vızıltı oluşturmak için blogların nasıl kullanılacağına dair mükemmel bir örnektir.


Kurumsal blog Örnekleri
En çok Okunan blog siteleri
Blog örnekleri Türkçe
En iyi blog yazıları
En iyi blog siteleri Türkiye
En çok Okunan blog yazıları
En iyi ücretsiz blog siteleri
Örnek blog Siteleri


Olumsuz Olaylara Tepki : Bu yılın başlarında bazı önemli yeniden yapılanmalara girişti. Seçilen birimleri doğrudan kendisine rapor verecek şekilde yeniden yapılandırarak şirkette daha büyük bir kontrol derecesi aldı. Bu seçilmiş birimler daha önce bu tür kilit yöneticilerin gözetimi altındaydı.

İlginç bir şekilde, GM’nin son derece popüler FastLane bloglarının birincil yazarıdır. Lutz, olay hakkında sessiz kalmak yerine, pek çok kişinin rütbe düşürme olarak gördüğü şeyi olumlu bir şeye dönüştürmeyi başardı: tamamen ürün geliştirmeyi sevdiği şeye odaklanabildi. Yüzlerce blog yazarı ve yorumcu, yorum yaparak tutumunu destekledi ve halka açık bir forumda olumsuzlukla nasıl başa çıkılacağına dair örneğini izledi.

Etkilerinizi Etkileyen Kişilere Yönelik Genişletin Pek çok şirket için başarının anahtarı, sektörü kimin etkilediğini bilmektir. Microsoft için geliştiriciler birinci önceliktir. Geliştiricileri etkilemek için Microsoft, her ürün grubundaki önemli isimlerin günlük video profilleri aracılığıyla şirkete gerçek bir bakış sağlayan bir lansman yaptı.

Bu bloga verilen yanıt ve video açısı Microsoft’ta herkesi şaşırttı; blog topluluğu 50.000’den fazla üyeye ulaştı ve bu da onu şimdiye kadarki en büyük geliştirici topluluklarından biri haline getirdi.

BLOGLAR NASIL MÜŞTERİ GETİRİR VE ETKİLER

Bugünün şirketlerinin karşılaştığı zorluk, fikir paylaşımıdır. Fikir paylaşımı, ürününüzden kaç kişinin haberdar olduğuyla ilgilidir. 
Pazar payı gibi, ancak dolar değeri cinsinden pazarın bir yüzdesine sahip olmak yerine, ne halt ettiğinizi bilen insanların yüzdesine ilişkin akıl payına değer veriyorsunuz. Sorun şu ki, herkes fikir paylaşımı için yarışıyor ve müşterilerin yalnızca belirli bir zihin alanı var.

Gerçek şu ki, ne kadar çok şirket düzenli aktarım yöntemleri yoluyla fikir paylaşımı için rekabet ederse, tüm kampanyalar o kadar az etkili oluyor. Bunun basit nedeni, müşterilerin her bir şirkete veya ürüne zihin alanlarının giderek daha azını ayırabilmeleridir. Zorluğun cevabı basit: müşterilerinizin sizinle sürekli olarak diyalog kurabileceği alanlar yaratın. Müşterileriniz için anlamlı olan yerler yaratın; ancak o zaman fikir payınız artacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir