Mikro Ortam – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Mikro Ortam – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

13 Şubat 2023 Makro mikro çevre Nedir Mikro çevre analizi 0
Ticaret Disiplini

Mikro Ortam

Makro ortam, kuruluşa yakın olan ve onun müşterilerine hizmet verme yeteneğini etkileyebilecek faktörlerden oluşur. Bu faktörler genellikle şunlardan oluşur:

■ tedarikçiler;
■ distribütörler/aracılar;
■ rakipler;
■ müşteriler;
■ halk (çalışanlar, yönetim, hissedarlar, vb.).

Tedarikçiler

Çok az kuruluş kendi başına bir ürün veya hizmet oluşturabilir. Bize yardımcı olması için genellikle tedarikçilere ihtiyaç duyarız. Genellikle herhangi bir kuruluşun hayati bir bileşenidirler ve bazıları, müşterileri memnun etme yükümlülüklerimizde aslında bir “ortak” olduklarını belirtir.

Örnek 1: Bir Levi’s kot pantolon düşünün. Bir tedarikçi, kot pantolonu üretebilmesi için kotu, perçini, gerekli ipliği vb. üretmek için hammadde sağladı. Bir tedarikçi, bu bileşenlerden herhangi birini veya kotu kendisinin yaratması için gereken malzemeleri sağlamayı bırakırsa, ne yapardı?

Örnek 2: Bileşenlerinin yüzde 60’ı (bazıları yüzde 70 diyor) yerel kaynaklıysa, bir araba İngiliz olarak kabul edilir. Başka bir deyişle, bir “İngiliz” arabasının yüzde 30 ila 40’ı küresel olarak tedarik edilir.

Distribütörler

Birçok kuruluş, ürünlerini müşteriye ulaştırmak için perakendeciler gibi aracıları kullanır.

Örnek: Tefal, son kullanıcının satın almasını kolaylaştırmak için ürünlerini pazara yerleştirmek için Argos, Currys ve Comet gibi perakendeciler kullanır. Tefal bu perakendecilerle olan sözleşmesini kaybederse ne olur? Harika bir ürünü olabilir, ancak pazara sunamıyorsa, bu büyük bir sorundur.

Rakipler

Rakiplerimiz ne ürettiğimizi, ürünlerimizi nasıl fiyatlandırdığımızı, nerede sattığımızı vb. etkileyebilir. Çoğu kuruluşun rekabetçi olması gerekir. Aksi takdirde, müşteriler rakiplerinin ürünlerini satın alacaktır.

Örnek 1: Birleşik Krallık gıda perakende sektörü son derece rekabetçidir. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca Asda, Tesco ve Morrisons gibi kuruluşların basında ne kadar yer aldığına, başlattıkları anlaşmalara, vurguladıkları indirimli fiyatlara ve TV’de yayınladıkları reklamlara bir göz atın. Birbirlerine karşı yoğun bir şekilde rekabet ediyorlar ve genellikle müşteriler için yarışıyorlar.

Örnek 2: Renault, NCAP güvenlik derecelendirmelerini yoğun bir şekilde tanıttığında, AB’ye satış yapan tüm otomobil üreticileri aynı şekilde karşılık verdi.

Örnek 3: Nintendo Wii tartışmasız şimdiye kadarki en başarılı oyun konsolu lansmanını gerçekleştirdi. Diğer daha pahalı konsollardan farklı bir işlevsellik sunar ve Sony ve Microsoft’un yanıt vereceğinden emin olabilirsiniz.


Makro mikro çevre Nedir
Makro çevre nedir
Mikro çevre nedir
Mikro çevre analizi
Makro çevre faktörleri
Mikro çevre unsurları
Mikro çevre analizi örnekleri
Mikro ve makro çevre faktörleri


Müşteriler

Müşterilerimizi dinlemeli ve onların tercihlerini, alışkanlıklarını ve tutumlarını izlemeliyiz. Bunlar değiştikçe, müşterinin talep ettiği ürün ve hizmetleri sağlamaya devam edebilmek için bir kuruluşun da değişmesi gerekir. Bir kuruluş bir müşteriyi tatmin etmeyi bırakırsa, müşteri oldukça basit bir şekilde başka bir yere gidecektir.

Örnek 1: Marks and Spencer’ın 1990’larda gözden düşmesinin temel nedenlerinden biri, temel hedef pazarının ihtiyaç ve isteklerinin değiştiğini fark etmemesiydi.

Bunlar, bir kuruluşun faaliyetlerinde kazanılmış bir çıkarı olan bireyler veya gruplardır. Yerel topluluk, baskı grupları, medya ve hatta çalışanlar olabilir.

Örnek 1: Geçmişteki tartışmalı reklamlar nedeniyle Benetton, ilgili taraflarca aktif lobi faaliyetlerine konu oldu. Bu lobicilik ve gösteriler, satış düzeyini ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde daha fazla mağaza açma planlarını etkiledi.

Örnek 2: French Connection’ın FCUK’a yeniden markalaşması Birleşik Krallık cirosunun yüzde 400 artmasına neden oldu. Bununla birlikte, tüketicilerin cinsel imalar açısından biraz daha çekingen kabul edildiği Amerika Birleşik Devletleri’nde aynı başarıyı yakalayamadı.

Çalışanlar

(Kamuların önemli bir bileşeni, dolayısıyla daha yakından incelenmeye değer.) Bizim için ve bizimle birlikte çalışan insanları her zaman hatırlamalıyız. Onların çabası, becerisi ve bilgisi olmasaydı, bir organizasyonumuz olmazdı. Tedarikçilerimiz ve distribütörlerimiz ile olduğu kadar çalışma arkadaşlarımıza saygı duyma ve onlara değer verme ve onlarla güvenilir ilişkiler kurma sorumluluğumuz vardır.

Yüzlerce çalışma, personele iyi davranmanın faydaları olduğunu göstermiştir. Çalışanlar sürekli olarak yeni fikirlerin ve bilgilerin en iyi kaynaklarından biridir. Bu, ne yazık ki birçok yöneticinin gerektiği ölçüde fark edemediği bir husustur.

Pazarlamacıların mikro ortam üzerinde gerçekten kontrolü var mı?

Kesinlikle etkileri var! Kuruluşunuzun bu gruplarla ilişkisi var. Dolayısıyla bu ilişkileri güçlendirmek ve bunlara yatırım yapmak ve birbirimizi dinlemek daha yerleşik bir ortamın oluşmasına yardımcı olur.

Yine, ilişkiler konusu başını kaldırıyor. Etkili pazarlamacıların temel becerilerinden biri, iletişim kurmaları ve uzun vadede anlamlı ilişkiler geliştirmeleri gereken kilit grupları belirlemektir.

Mikro/Makro Ortamları İzleme

Kuruluşunuzun içinde ve çevresinde meydana gelen tüm değişikliklerden haberdar olmak için bir izleme sisteminin kullanılması gerekir. Makro ortamınızdaki faktörleri izlemek için, gazete okuyarak veya BBC haber sitesine günlük olarak girerek güncel olaylardan haberdar olmak gibi basit şeyler bir başlangıçtır, ancak daha sofistike hale gelebiliriz.

Nüfus, yaş, göçmenlik ve göçmenlik, ölüm oranları veya boşanma oranlarındaki eğilimleri gösteren devlet istatistikleri düzenli olarak yayınlanmaktadır. Bu, izlemeyi faydalı bulabileceğiniz temel sosyal bilgilerdir. Hükümet ve yerel makamlar ayrıca istihdam durumu, ekonomik büyüme, ortalama gelir, meslek vb. hakkında yararlı bulabileceğiniz ulusal ve yerel ekonomik bilgileri yayınlar.

Mikro çevrenizdeki izleme faktörleriyle ilgili olarak, ticari fuarları ziyaret etmek ve stantlardan rakip bilgileri toplamak ve ticari basında makaleler okumak, rakiplerle ilgili güncel bilgileri almanıza yardımcı olabilir.

Satış ekipleriyle düzenli iletişim ve geri bildirim, ister son kullanıcı müşterisi isterse işletmeden işletmeye müşteri olsun, müşterilerle iki yönlü iletişim kurulmasına yardımcı olabilir. Düzenli ve doğru iletişim ve bilgi alışverişi, güvene dayalı bir ilişkinin geliştirilmesinde esastır.

Dinamik pazarlama ortamını takip etmenize yardımcı olacak basit ama etkili izleme sistemleri oluşturmak için yaratıcı ve pratik olmanız gerekir. Yerel işletme okulunuzla çalışın. Leeds Business School’da yerel, ulusal ve uluslararası işletmeleri destekleme konusunda uzun bir geleneğe sahibiz.

Ayrıca anlamanız gereken şey, hizmet verdiğiniz çeşitli pazarlarda pazarlama ortamının çok farklı olabileceğidir. Birçok kuruluşun temel zayıflığı, bir pazardaki başarıyı aynı sihirli formülle diğerinde taklit etmeye çalışmalarıdır.

Dikkat gerekli. Örneğin, politik iklimin, ekonominin ve sosyal çevrenin çok farklı kurgulandığı uluslararası bir pazarda iç pazarınızdaki pazarlama ortamı oldukça farklı olabilir. Bu nedenle hizmet verdiğiniz her pazar için ayrı bir analiz yapmanız gerekmektedir.

Pazarlama ortamı son derece güçlüdür. Daha önce bahsedildiği gibi, bir kuruluş için pek çok potansiyel fırsat yaratabilir; ancak, aynı zamanda işletmeye yönelik birçok sorunun ve altta yatan tehdidin nedeni de olabilir. Pazarlama ortamını görmezden gelirseniz, bunu kendi sorumluluğunuzda yaparsınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir