Pazar Segmentleri – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Pazar Segmentleri – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

10 Ağustos 2022 Pazar segmentasyonu nedir Pazar segmentasyonu örneği Pazar segmenti ne demek 0
Piyasalar ve Ticaret

Pazar Segmentleri

1990’ların başlangıcından bu yana, çok çeşitli pazar segmentlerine ulaşmak isteyen büyük bilgisayar firmaları, farklı pazarlama yapılarını yönetmek zorundadır. Bu şirketler, sunucu veya PC gibi daha küçük ürünlerinden bazılarını yetkili bayiler aracılığıyla satmakta, Comp USA, Computown veya İngiltere merkezli Tiny Computers gibi dağıtım zincirleriyle pazarlama anlaşmaları yapmakta ve bölgedeki bayilerle temas halindedir. 

MP3 çalarlar, dijital kameralar veya PDA’lar gibi tüketim malları için HP, Samsung ve Sony gibi satıcılar da elektronik perakendecilerini kullanır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başlıca elektronik perakendecileri Best Buy (500 mağaza), Radio Shack (5.300 mağaza), Musicland (1.100 mağaza), Tweeter ve Ultimate Electronics’tir.

Satışlar, her ikisi de güçlü bir büyüme yaşayan elektronik veri alışverişi (EDI) veya İnternet kullanılarak doğrudan bilgisayardan bilgisayara yapılabilir.

Dünya çapındaki pazar tahminleri gösterildiği gibi bir kurumdan diğerine önemli ölçüde farklılık gösterse de, çevrimiçi B2B’nin B2C’den daha büyük olduğu açıktır. Bugün e-ticaretin telekom ve teknoloji şirketlerinin gelirlerinin %12’sini temsil ettiği tahmin edilebilir.

Örneğin, Cisco Sistemleri ve HP İnternet siteleri, olası ticari müşterilerin ürün ve hizmetleri aramasına, Cisco veya HP makinelerinin özelliklerini incelemesine ve sipariş vermek ve hatta doğrudan İnternet üzerinden sipariş vermek için satış temsilcileriyle iletişime geçmesine olanak tanır.

Benzer şekilde, önde gelen veritabanı yazılımı satıcısı Oracle Corporation, şimdi yeni bir ürünü fiziksel kanalların yanı sıra İnternet üzerinden de dağıtıyor. Tüketici işinde Dell, Apple Computer tarafından taklit edilen bir uygulama olan İnternet üzerinden doğrudan bir sipariş sistemi uygulamıştır.

E-pazar yerlerinin yükselişi, çevrimiçi B2B’nin büyümesini teşvik etti, çünkü bu, alıcıların ve satıcıların çevrimiçi kataloglar, açık artırmalar veya doğrudan değişim yoluyla ürün tedarik etmek için buluşabileceği yerdir. Başlangıçta pazar yerlerinin çoğu halka açıktı veya otomotiv endüstrisinde Covisint veya Supply On, havacılık endüstrisinde Aeroxchange veya Exostar veya yüksek teknoloji endüstrisi için konsorsiyum liderliğindeki E2open ve Converge gibi konsorsiyumlar tarafından yönetiliyordu. 

Ancak, e-pazaryerleri artık daha sık olarak özeldir, yalnızca davetiye ile çalışır ve fiyattan çok sürece odaklanır. Aslında, özel bir borsadaki ortaklar birbirlerini zaten tanıdıkları için işlerinin önemli yönlerini daha verimli bir şekilde paylaşabilirler: bilgi, üretim planlaması, envanter yönetimi ve diğer tedarik zinciri süreçleri ve ayrıca açık artırmalar.

IBM veya Sun Microsystems gibi firmalar, özel borsalar aracılığıyla bir milyar dolarlık bilgisayar donanımı bileşeni satın aldı. AMR Research’e göre, Fortune 2.000 şirketlerinin %30’undan fazlası 2003 yılında kendi özel borsalarını kurmuştu ve bu eğilim hızlanıyor.


Pazar segmentasyonu nedir
Pazar segmentasyonu örneği
Segmentasyon Nedir
Müşteri segmentasyonu örneği
Psikografik segmentasyon Nedir
Segmentasyon tip
Pazar segmenti ne demek
Segmentasyon Örnekleri


B2C’de çevrimiçi pazarlar, tüketicilerin ne satın aldığı, ne zaman satın aldığı ve kimden satın aldığı konusunda daha iyi bir görünürlük sağlar; Hepsinden iyisi, bu bilgiyi anında pazarlamacılara getiriyorlar. Nedstat, NetIQ, SteelTorch ve Red Sheriff gibi bazı firmalar, pazarlamacılara müşterilerin neyi, ne zaman ve nereden satın aldıkları hakkında gerçek zamanlı bilgiler sağlıyor. Bir bakıma bu firmalar internetin Nielsen’ları. Çevrimiçi işletmeler ayrıca, çevrimiçi komisyonlar, malların kategorisine göre satışların %5 ila %10’u arasında değişme eğilimi gösterdiğinden daha iyi marjlar sağlar.

Öte yandan, gizlilik endişeleri bu yeni müşteri görünürlüğünü engelleyebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde Microsoft, Microsoft Network’ten kayıt işleminin bir parçası olarak, kullanıcı sistem konfigürasyonları hakkındaki bilgilerin otomatik olarak indirilmesini durdurmak zorunda kaldı.

Fransa’da tüketiciler veya işletmeler hakkında elektronik bilgi almak yasalarla ciddi şekilde kısıtlanmıştır: Herkes her zaman saklanan bilgilerin içeriğini görme hakkına sahiptir ve bu bilgilerin bir müşteri veri tabanında listelenmek gibi ticari amaçlarla kullanılmasını reddedebilir.

Büyük bir bilgisayar satıcısı için kanal tasarımı seçimlerinin bu gelişimini ve bunun organizasyon açısından sonuçlarını gösterir ve özetler. Kanallardaki artış, bilgisayar teknolojisi yaşam döngüsüne paralel olduğu kadar erken veya geç çoğunlukta daha ana akım müşterilere ulaşmak için de gerekli.

Bu kadar çok dağıtım kanalı işletmekle ilgili sorun, bunların müşteri erişiminde çakışmaları ve sonuç olarak birbirleriyle çelişme riskleri olmasıdır. Böyle bir zorluktan kaçınmanın çözümü, Packard Bell NEC’in yaptığı gibi ürünleri farklılaştırmak ve marjları farklı perakende kanallarına uyarlamaktır.

2003’te Packard Bell NEC, 250’den fazla nitelikli bayinin ve Katma Değerli Satıcının (VAR) NEC’in sipariş üzerine üretim sistemine doğrudan erişim yoluyla dizüstü bilgisayarları ve diğer ürünleri teslim etmesine olanak tanıyan “NEC Now Programı” adlı bir dağıtım planını uygulamaya koydu. üretim tesisleri. Farklı kanallar rekabet etmez çünkü müşteriler ister doğrudan ister bayiler aracılığıyla satın alsınlar aynı fiyatı öderler.

Dağıtım Ağının Maliyetine Göre Kanal Tasarım Kararları

Pazarın büyüklüğü ve ilgili satış hacminin yanı sıra, ikinci seçim kriteri açıkça maliyettir. Farklı seçeneklerin karlılığını değerlendirmek için sadece mutlak değer maliyeti değil, müşteri başına maliyet de dikkate alınmalıdır. Tahmini satış hacmi en uygun kanalı gösterebilir.

Aslında dolaylı dağıtımın kullanılması, satış gücü veya İnternet gibi doğrudan dağıtımın kullanılmasından daha düşük sabit maliyetler anlamına gelir; ancak, bir distribütörün ödemesi toplam satış gelirinin bir yüzdesini temsil ettiği için değişken maliyetler daha hızlı artacaktır.

Eğitici bir örnek, IBM, Compaq ve HP gibi geleneksel PC satıcıları dolaylı bir “bayi” modeline güvenirken, doğrudan “sipariş üzerine inşa” modeline başarılı bir şekilde öncülük eden Dell ve Gateway dağıtım stratejisinin evrimidir.

1990’da Dell, büyümeyi artırmak için doğrudan satış kanalına “bayileri” eklemeye karar verdi. Dell bilgisayarlar BestBuy, SoftWarehouse Superstores, Wal-Mart ve Staples gibi perakendeciler aracılığıyla dağıtıldı. 1994 yılında şirket, maliyetini ve azalan brüt kar marjını göz önünde bulundurarak dolaylı kanaldan fişi çekmeye karar verdi.

Ortalama olarak, bir perakende mağaza işletmek için yıllık satış, genel ve idari (SG&A) giderleri toplamda yaklaşık 2 milyon dolardır. Gateway farklı bir hamle yaptı. 1996 yılında direkt kanallarına ek olarak 250’ye yakın mağaza ile kendi perakende zinciri Gateway Country Stores’u kurmaya karar verdi. Akılcı olan, en iyi satış öncesi ve satış sonrası hizmetleri sunarken, müşterileri bilgisayar satın alma konusunda daha rahat hale getirmekti.

Çok hızlı bir şekilde, stratejisinin maliyeti Gateway’in toplam SG&A harcamaları üzerinde doğrudan bir etkiye sahipken, hacim doğrudan kanal kadar hızlı büyümedi. Özellikle 1996’da Gateway ile aynı seviyede olan ve 2001’de bariz bir fark yaratan Dell ile karşılaştırıldığında, hem satışlar hem de karlar zarar gördü.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir