Pazarlama Hesaplamaları – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Pazarlama Hesaplamaları – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

28 Ocak 2023 PAZARLAMA İlkeleri Ders Not Yatırım getirisi hesaplama 0
Pazarın Doğası

Pazarlama Hesaplamaları

Toplam hedef pazarınızın büyüklüğü hakkında iyi bir fikir edindikten sonra, payınızı hesaplamak için birkaç yaklaşım kullanabilirsiniz:

» Birim satışlar: Bazı işletmeler, her yıl satılan kendi ürünlerine benzer toplam ürün sayısını kolayca hesaplayabilir. Örneğin, otel doluluk vergisi toplayan bir bölgedeki bir motel yöneticisi, motelin pazar payına ulaşmak için motelin ödediği vergiyi bölge çapındaki toplam vergi tahsilatına bölebilir.

» Potansiyel müşteri sayısı: Hedef pazar alanınızda 30.000 yetişkin olduğunu biliyorsanız ve bunların onda birinin veya yüzde 10’unun sizinki gibi bir hizmet tüketicisi olduğunu tahmin edebiliyorsanız, işletmenizin toplam 3.000 yetişkin potansiyel pazarına sahiptir. Bu yetişkinlerin 300’üne hizmet veriyorsanız, hedef pazarınızın yüzde 10’luk bir payına sahipsiniz.

Tahminde bulunmanıza yardımcı olması için, kitaplığınızın referans alanını ziyaret edin ve Pazar alanınızdaki tüketiciler hakkında bilgi edinmek için Standart Fiyat ve Veri Hizmeti (SRDS) Yerel Pazar Kitlesi Analisti’ni gözden geçirin.

Örneğin, mağazaya 15 dakikalık sürüş mesafesinde 7.000 evin bulunduğu bir coğrafi bölgeye hizmet veren bir kumaş ve dikiş malzemeleri mağazası hayal edin.

Sahipler, Yerel Pazar İzleyici Analisti’nden bölgedeki hanelerin yüzde 18,5’inin ev dikişine katıldığını öğrenebilirler. Mağaza sahipleri 7.000 hanelik pazar alanını yüzde 18,5 ile çarparsa, kendi coğrafi pazar alanlarında 1.295 potansiyel müşterisi olduğunu keşfedecekler. Sahipler şu anda bu potansiyel müşterilerin 250’sine hizmet veriyorsa, yüzde 20’nin biraz altında bir pazar payına sahipler, bu da büyüme için çok fazla fırsat anlamına geliyor.

» Toplam satış hacmi: Pazar payını tahmin etmenin başka bir yolu da, insanların pazar alanınızdaki sizinkine benzer işletmelerde her yıl ne kadar harcama yaptığını hesaplamak ve ardından bu rakamı satış gelirinize bölmektir. Örneğin, pazar bölgenizde insanlar sattığınız ürünlere benzer ürünlere yılda toplam 1 milyon dolar harcıyorsa ve işletmeniz yılda 100.000 dolar satış yapıyorsa, o zaman yüzde 10’luk bir pazar payınız var demektir.

Bölgesel iş dergileri ve gazeteler, belirli endüstrilerdeki veya hizmet sektörlerindeki işletmelerin satışlarını sıralayan listeler derler. İşletmeler, bu listelerde görünmek için gelirlerini (genellikle biraz şişirilmiş, bu nedenle gerçekçi bir gözle okuyun) sunar. Alanınızdaki bölgesel satış gelirlerine ilişkin ipuçları bulmak için sektörünüze yönelik listeleri inceleyin.

PAZAR PAYI: ÖRNEK HESAPLAMA

Bir konut peyzaj işletmesi, yaklaşık yüzde 10’unun peyzaj hizmetlerini kullandığı 20.000 konut içeren bir pazar alanına hizmet verdiğini varsayalım. Bu nedenle, potansiyel konut peyzaj hizmeti pazarı 2.000 evdir. 200 eve hizmet veriyorsa yüzde 10 pazar payına sahip.

Pazar payına bakmanın bir başka yolu da dolar hacmidir. Rakiplerinin her birinin gelirini tahmin edebilir ve ardından bu rakamları gelir rakamına ekleyerek toplam hedef pazar konut peyzaj hizmeti satışlarının kabaca bir tahminini yapabilir. Hedef pazar satışları toplam 4 milyon $ ise ve yıllık satışı 600.000 $ ise, yüzde 15 pazar payına sahiptir.

Birim satışlara (hizmet verilen ev sayısı) dayalı pazar payı bilgisini ve dolar hacmine dayalı pazar payına ilişkin bilgisini birleştirirse, sahipleri, hizmet verilen tüm evlerde yüzde 10’luk bir paya sahip olduklarını ancak yüzde 15’lik bir paya sahip olduklarını göreceklerdir. toplam dolar hacmi. Bu bulgu, bazı rakiplerinden daha büyük boyutlu hesaplara hizmet verdikleri sonucuna varmalarına yol açabilir. 


ROI hesaplama
PAZARLAMA İlkeleri Ders Notları
Satış tahmini Yöntemleri
Yatırım getirisi hesaplama
Roi Marketing Nedir
PAZARLAMA İlkeleri PDF
Impression hesaplama
4A pazarlama


Pazar Payınızı Arttırmak

İş yapıyorsanız ve satışları artırıyorsanız, işletmenizin en azından bir düzeyde pazar bilincine ve pazar payına sahip olduğundan emin olabilirsiniz.

Ancak, herkesin işinizi bilmediğinden veya sizden satın almadığından da aynı derecede emin olabilirsiniz. Dünyadaki hiçbir marka, bırakın yüzde 100 pazar payını, yüzde 100 marka bilinirliğine sahip değil, bu nedenle pazar payı hedefleriniz ve büyüme beklentileriniz konusunda makul olun.

Ayrıca, pazar payını artırmaya çalışırken şu kara mayınlarından uzak durun:

» Fiyat indirimleri yoluyla pazar payı “satın almaktan” kaçının. Yeni müşterileri kapıdan karşılamaya hazırlanırken kârlılığınızdan ödün vermeyin. Fiyat düşürme yoluna gitmeden önce, fiyat tavsiyelerine bir göz atın.

» Yeni müşterilere davetiye göndermeden önce hazır olun. Ertelemeyin, ancak harika bir ilk izlenim bırakmaya hazır olduğunuzdan emin olmak için kendinize zaman ayırın. Yeni bir iş geliştirme çalışması başlatmadan önce aşağıdaki kontrol listesini gözden geçirin:

• Mevcut müşteri memnuniyet seviyeleri: Mevcut müşterileriniz ürününüzden memnun mu? İşletmenizden genel olarak memnunlar mı? İşletmenize tekrar tekrar mı dönüyorlar yoksa devir hızınız mı yüksek? Müşteriler sizin adınıza iyi konuşuyor mu? Müşteri memnuniyet seviyeleriniz çok yüksek mi?

• Müşteri hizmetleri ayarlamaları: Yeni müşteriler çekmeye çalışmadan önce, müşteri deneyiminizi ve hizmet seviyelerinizi iyileştirecek, kalıcı ve sadık müşteri ilişkileri geliştirme olasılığınızı artıracak değişiklikler yapın.

Yeni müşterilere ulaşmadan önce ele alabileceğiniz meşru hizmet veya ürün şikayetlerini arayarak mevcut müşteri incelemelerini, derecelendirmelerini ve girdilerini inceleyerek başlayın. Ardından, yanlışları düzeltmenin ötesinde proaktif olun.

Ürününüzü nasıl fiyatlandırdığınızı, nasıl paketleyip sunduğunuzu ve hatta nasıl garanti ettiğinizi sunarak ince ayar yapmanız mı gerekiyor? Müşterilerle etkileşim kurma şeklinizi iyileştirmeniz mi gerekiyor? Bu, iş ortamınızı geliştirmekten, bekletilen telefon mesajınızı gözden geçirmeye, web sitenizin hızını ve kullanıcı dostu olma özelliğini iyileştirmeye kadar her şeyi içerebilir.

• İşe hazırlık: Sunduğunuz şeyi sunmak için envanteriniz (veya bir hizmet işletmeniz varsa, personel, yetenek ve kapasite) var mı? Personeliniz iyi bilgilendirilmiş ve potansiyel müşterilerin pazarlama mesajlarınıza yanıt verdiklerinde alıcı olmalarına yardımcı olmaya hazır mı?

Örnek:

Ortak kural, yüzde 25’lik bir pazar payının hakim bir pazar konumu olarak kabul edilmesidir. Pazar payınızı hesaplarken, hakim konuma ulaşmasını yakından izleyin. Oraya vardığında, elbette kutlamak için zaman ayırın, ancak payınız yükseldikçe piyasa doygunluğu denen bir seviyeye yaklaşacağını da unutmayın.

Pazar doygunluğu, bir işletme hedef pazarındaki potansiyel müşterilerin yaklaşık yüzde 40’ının satışlarını yakaladığında gerçekleşir ve bu noktada birkaç şeyden biri olma eğilimindedir:

• Rakipler pazar payını yemeye başlar. Bir işletme pazarını doldurmaya başladıktan sonra, rakipler fırsatın farkına varır ve satışlardan pay almak için devreye girer.
• Hakim işletme kayıtsız hale gelir. Kalite kontrol genellikle gevşer ve müşteriler sapmaya başlar.
• Müşterilerin ilgisi veya ihtiyacı azalır. Bir işletme baskın pazar payı kazandığında, müşteriler genellikle ihtiyaç duydukları ürünleri satın almış olur ve değiştirmeler dışında satın alımları nadiren artar.
• İşletme yeni fırsatlar arar. Piyasa doygunluğu ile birlikte değişim ihtiyacı ortaya çıkar. Pazar alanlarına hakim olan işletmeler, yeni pazarlar açarak veya yeni ürünler sunarak büyüme arayışındadır. Hepsinden önemlisi, işi en başta başarılı kılan şey olan müşteri hizmetlerine ve memnuniyetine verdikleri önemi geri getiriyorlar.

Büyüyen bir pazardan hemen vazgeçmeyin, ancak doymuş bir pazara da çok uzun süre bağlı kalmayın. Pazar payı bilgisini direksiyon simidiniz olarak kullanın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir