Pazarlamada Araştırma – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Pazarlamada Araştırma – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

13 Şubat 2023 PAZARLAMA Araştırması ders PAZARLAMA araştırması konuları 0
BİR TİCARETÇİNİN GELİŞİMİ

Pazarlamada Araştırma

Müşterileri memnun etmeden ve deneyimlerine değer katmadan önce, onların kim olduklarını, neye ihtiyaçları olduğunu ve onları neyin etkilediğini anlamanız gerekir. Bu bilgiyi elde etme yolumuz pazarlama araştırmasıdır.

Bir iş adamı olarak, günlük olarak aldığınız kararların sayısını düşünün. Bazı kararlar oldukça küçük olabilir, bazıları ise geniş kapsamlı sonuçlarla inanılmaz derecede önemli olabilir. Bilgiyi kullanmak, riski azaltmaya ve karar verirken daha fazla kesinlik yaratmaya yardımcı olur.

Hepimizin gayet iyi bildiği gibi, karar verirken genellikle çeşitli cevaplar veya çözümler vardır. Pazarlama araştırması, belirli bir dizi koşul veya parametre içinde en uygun kararı vermenize yardımcı olacak bilgilerin sağlanmasına yardımcı olabilir.

Pazarlama araştırması

“Pazarlama araştırması” terimi çok geniştir ve kullanabileceğiniz birçok farklı araştırma “türünü” kapsar, bu nedenle bunlardan bazılarını ele alalım.

Pazar araştırması

Bu, özellikle pazar, pazar büyüklüğü, pazarın hacmi veya değeri üzerine yapılan araştırmadır. Bu tür araştırmalar, giriş için olgunlaşmış olabilecek yepyeni pazarları araştırma sorumluluğunuz olduğunda özellikle yararlıdır. Alternatif olarak, iş değiştirirseniz, pazar hakkında fikir edinmeniz gerekebilir ve bu tür araştırmalar, faaliyet gösterdiğiniz belirli pazarın temel özelliklerine gerçekten odaklanabilir.

Ürün araştırması

Bu, özellikle ürün, ürün özellikleri veya ürünün arzu edilirliği üzerine yapılan araştırmadır. Araştırmaya yönelik bu yaklaşım, genellikle işinizin asıl odak noktasının asıl ürünü/ürünleri anlamaya odaklandığı yeni ürün geliştirmede kullanılır.

Ürünlerinizde herhangi bir sorunla karşılaşmaya başladığınızda da kullanılabilir. Örneğin ürünlerinizden birinin satışları ve pazar payı düşüyorsa, ürün araştırması yaptırarak asıl sorunun ne olduğunu anlamaya çalışabilirsiniz. Özeleştiri yapmak zorunda olan tarafları içerebileceğinden, tüm denetimlerin doğası gereği politik olduğunu unutmayın. İşletme okulları veya danışmanlar gibi bir üçüncü taraf kullanabilirsiniz (siyasi yansımaları en aza indirmek için).

Dağıtım araştırması

Bu, ürünlerin nereye satılması gerektiğine veya daha da önemlisi müşterinin malları satın almak için nereye gitmek istediğine yönelik bir araştırmadır. Bütün bir pazarlama stratejisinin geliştirilmesi sırasında, ürününüzü nasıl dağıtacağınıza dair karar kilit bir karardır. Yine, bu araştırmanızın merkezi bir parçası olabilir.

Pazarlama araştırması alanında yeniyseniz, farklı araştırma türlerine fazla takılmamaya çalışın. Önemli olan, araştırmanızın odak noktasının ne olduğunu, hangi bilgilere ihtiyacınız olduğunu ve hangi sorunu çözmeye çalıştığınızı gerçekten anlamanızdır.

Araştırma, doğası gereği oldukça sistematik ve bilimseldir – bunun sizi ona yatırım yapmaktan alıkoymasına izin vermeyin. Verileri kendiniz toplamasanız bile, kaynaklarınız varsa, bunu sizin adınıza yapması için bir pazarlama araştırma ajansı tutmayı seçebilirsiniz. Araştırmanın geçtiği süreci hala tam olarak anlamanız gerekiyor. Neden? Çünkü onu kontrol etmeniz ve veriler size sunulduğunda yanıt vermeniz gerekecektir.

Genel olarak konuşursak, tüm araştırmalar gösterilen gibi mantıklı bir yaklaşım izlemelidir. Araştırma yürütmenin neleri içerdiğini daha ayrıntılı olarak ele alalım.


PAZARLAMA Araştırması Ders Notları
PAZARLAMA Araştırması ders Notları pdf
PAZARLAMA araştırması örnek ödev
PAZARLAMA Araştırması AÖF PDF
PAZARLAMA araştırması PDF
PAZARLAMA araştırması konuları
Pazarlama araştırması nedir
PAZARLAMA Araştırması dersi


Araştırma Sorusu – Problemi

İlk olarak, araştırma problemini/sorunu tanımlamak önemlidir. Bu araştırmayı neden yürütüyorsunuz? Belirli bir sorunu çözmeye veya belirli bir soruyu yanıtlamaya çalışacaksınız, örneğin, “Bu belirli üründe satışlar neden düşüyor?” veya “Bu yeni hizmet için hangi fiyatı almalıyım?”

Cevaplamak istediğiniz sorun veya soru hakkında olabildiğince spesifik olun. Bu, araştırma projesine odaklanma sağlamaya hizmet ettiği için sürecin inanılmaz derecede önemli bir parçasıdır. Sorunu çevreleyen tüm konuları göz önünde bulundurarak zaman ayırın ve sorunu tanımlamaya çalışın.

Tanımınızla çok geniş olmayı göze alamazsınız çünkü bu, ağı çok geniş bir alana yaydığınız için istediğiniz gerçek verileri asla bulamayan bir araştırma projesi yaratabilir. Alternatif olarak, sorunu yorumlarken çok dar olmak istemezsiniz çünkü bu, ağın sorunun parçası olabilecek tüm konuların kolay olmadığını göz önünde bulunduracak kadar geniş olmadığı anlamına gelebilir.

Araştırma hedeflerinizi belirleyin

Araştırma problemini/sorunu belirledikten sonra, araştırma hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. AKILLI hedefler belirlemeye çalışın; bunlar:

Özel;
Ölçülebilir;
Doğru (bazıları ilham verici diyor);
Gerçekçi;
Hedefli 

Araştırma hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olması için SMART’ı kullanırsanız, araştırmanız çok daha spesifik, odaklanmış ve araştırma probleminizi yanıtlamakla ilgili hale gelmelidir. Hedefleriniz, tüm araştırma projesine yön ve amaç duygusu sağladıkları için önemlidir.

Araştırma planı, örneğin ihtiyaç duyacağınız farklı veri türleri, kaynak talepleri, erişim vb. gibi dikkate alınması gereken birçok farklı faktör içerir. Araştırmanız yoluyla neyi başarmaya çalıştığınızı artık iyi anladığınızı ve hedeflerinizi belirlediğinizi varsayarsak, gerekli veri türünü ele alalım. İki tür veri vardır: ikincil ve birincil.

İkincil Veri

Genel olarak konuşursak, çoğu araştırmacı birincil verilerden önce ikincil verileri toplama eğilimindedir. Bunun nedeni, ikincil verilerin zaten var olan veriler olmasıdır.

Bu veriler, şirket raporları veya önceki pazar araştırma raporları gibi dahili kaynaklardan gelebilir. Devlet yayınları, gazeteler, dergiler veya dizinler gibi dış kaynaklar da yararlıdır. İnternet, ölçeği, web’deki 65 milyar sayfaya ilişkin son (zaten güncelliğini yitirmiş) tahminlerle sorunlu olsa da, ikincil araştırmayı her zamankinden daha fazla mümkün kılıyor.

Mintel ve Nielson gibi büyük araştırma ajansları da satın alabileceğiniz veya sipariş edebileceğiniz araştırma raporları yayınlar. Ancak satın alınan raporlar maliyetli olabilir ve veriler araştırma sorunuza özgü olmadığı gibi güncel veya özellikle doğru da olmayacaktır. Bunlar temel dezavantajlardır, ancak “hazır” raporlar veya diğer ikincil kaynaklar, optimum yön için size bir başlangıç noktası veya bir fikir verebilir.

Sıklıkla ikincil verileri kullanmamızın ve bunlarla başlamamızın nedeni, bunu yapmanın uygun maliyetli olması (veriler zaten var), bunları toplamak veya kullanmak için yetenekli bir araştırmacı olmanıza gerek olmaması ve toplamanın nispeten hızlı olmasıdır. Bu nedenle, tek bir tüccar olarak veya küçük bir kuruluşta çalışıyorsanız, sorununuza çözüm bulmaya çalışmak için ikincil verilerin kullanılması gerçekçi bir şekilde sizin için başlangıç noktasıdır.

Ancak, bu sizi yalnızca bir yere kadar götürür. Bu araştırma, sorununuzu/sorunuzu yanıtlamanıza yardımcı olmaya özel olmadığından ve güncelliğini yitirmiş olabileceğinden ve bu nedenle biraz yanlış olabileceğinden, muhtemelen daha güncel ve ilgili veriler toplamanız gerekecektir. İlk kez topladığınız, özellikle araştırma probleminizi ve hedeflerinizi çözmeye odaklanmak üzere görevlendirilen veriler, “birincil veriler” olarak bilinir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir