Potansiyel Hedefler – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Potansiyel Hedefler – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

12 Mayıs 2023 Potansiyel müşteri nasıl bulunur Potansiyel müşteri Nedir ? 0
Ticaret Disiplini

Potansiyel Hedefler

Hâlâ sosyal medya stratejiniz için dikkate almak isteyebileceğiniz başka potansiyel hedefler mi arıyorsunuz? İşte geçmiş deneyimlerimden türetilen bazı fikirler.

Bunlar, her ölçekteki her sektörden şirketin sosyal medyayı farklı şekillerde kullanma şekillerini kapsar:

• İleriye dönük dahili sosyal medya çabalarını yönetmek için bir altyapı oluşturun.
• Kurulu şirketiniz için yeni bir iş veya mevcut şirketiniz içinde yeni bir marka veya ürün grubu oluşturun.
• Web sitenize veya gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazanıza daha fazla trafik oluşturun.
• Bazı start-up şirketler için, özellikle e-ticarette, birincil pazarlama kanalınız olarak sosyal medyayı kullanın.
• Kurumsal pazarlama ve iletişim altyapınızın bir parçası olarak daha büyük bir sosyal medya kitlesi oluşturun veya daha büyük bir sosyal medya topluluğu oluşturun.
• Bir kuruluş olarak sosyal medya kullanımını dahili olarak ölçeklendirin.
• Sosyal medyayı mevcut dijital mülklerinize entegre edin.
• Sosyal medyanın uygulanabilir ve ihtiyaç duyulan yeni bir iletişim platformu olduğunun farkına vararak, nerede olurlarsa olsunlar müşterilerle etkileşim kurun.
• Sosyal medya aracılığıyla onlarla etkileşim kurarak mevcut müşterilerinize daha fazla iş çekin.
• Halkın iyi niyetini artırmak için markanızı müşterilerinizin sosyal medya topluluklarında daha da yaygınlaştırın.
• Sosyal medya mesajlarınızı daha iyi güçlendirmek için sosyal medya etkileyicilerini çekin.
• Sosyal medya katılımı yoluyla sektörünüzde fikir liderliği elde edin.
• Distribütörlere, satıcılara ve diğer ortaklara kendi sosyal çabaları için yeniden kullanabilecekleri sosyal medya içeriği sağlayın.
• Kaçınılmaz bir krize hazırlanırken sosyal medyaya proaktif bir şekilde yaklaşın ve sosyal medya perspektifinden kriz yönetimi açısından ne yapılması gerektiğini anlayın.

Sosyal medya stratejiniz için belirlediğiniz hedef veya hedef kombinasyonuna bağlı olarak, öngörülen sonuçlar çoktan belirlenmiş olabilir. Örneğin, stratejik planınızın uygulanmasını denetleyecek bir altyapının kurulması kendi içinde öngörülen bir sonuç olabilir.

Hemen hemen her sosyal medya stratejisinden öngörülen diğer sonuçlar arasında, sosyal medya kanallarında daha fazla erişim, sosyal medya topluluklarına kamu iyi niyetinizi genişletmeye ve düşünce liderliğinizi artırmaya yardımcı olacak sosyal medya kullanıcılarıyla daha fazla sohbet ve web sitenize artan trafik yer alır.

Öngörülen diğer sonuçlara gelince, bunlar her bir belirli hedefe ulaşıp ulaşmadığınızı kanıtlayan ölçümlere dayanmalıdır. Bu kitapta özetlenen stratejik yaklaşım, çabalarınızın etkinliğini artırmanıza yardımcı olsa da, sosyal medyanın zaman yoğun bir kaynak olduğu unutulmamalıdır.

Sosyal medya çabalarınızın ROI’si derinlemesine ele alınacaktır, ancak öngörülen tüm sonuçların tamamen sosyal stratejinizi sonuna kadar uygularken uygulanan stratejik çabaya bağlı olduğunu unutmayın.

DEMOGRAFİK GRUP

Sosyal medya stratejiniz için hedef demografik grup, sadece mevcut veya potansiyel müşterinizin kim olduğu değil, kimlerin hangi sosyal medya kanallarını ne şekilde kullandığı da temel alınmalıdır. Hedef müşterileriniz hakkında ne kadar çok ayrıntı bilirseniz, bir sosyal medya programının içeriğine ve kanal stratejisine karar vermeniz o kadar kolay olacaktır.

Hedef demografinizin kim olduğunu bulmaya çalışıyorsanız, bunu yapmanın bazı kolay yolları vardır:

• Mevcut müşterileriniz için bir anket oluşturun ve onlara değerli bir şey sağlama karşılığında demografik bilgiler isteyin.
• Sosyal medya da dahil olmak üzere halka açık web sitelerinde bulunan müşterilerinizin bir örneklemesi hakkındaki bilgileri manuel olarak araştırın. Onlar hakkında daha büyük bir resim çizmek için bu bilgiyi kullanın.
• Web analitiği programınızdan (örneğin, Google Analytics) edinebileceğiniz demografik ayrıntıları kullanın.
• Facebook Insights veya LinkedIn Şirket Analitiği (veya şirketiniz yönetiyorsa LinkedIn Grup İstatistikleri) aracılığıyla mevcut sosyal medya takipçilerinizin demografisini analiz edin.
• Rakiplerinizin hayranlarına reklam verin. Facebook, hedeflediğiniz sosyal medya kanallarından biri olacaksa ve zaten orada güçlü bir varlığı olan bir rakibiniz varsa, hangi demografinin reklamlarınızı tıklamaya ikna edileceğini görmek için Facebook reklamcılığını kullanabilirsiniz. Rakibinizin bir LinkedIn Grubu varsa, aynı şeyin LinkedIn Reklamlarını kullanmak için de geçerli olduğunu unutmayın.
• Rakiplerinizin web varlığının demografisini analiz edin. Bunun için kullanılacak ideal bir araç olmasa da, rakiplerinizin veya kendi web sitenizi ziyaret eden insanların türünün bir resmini elde etmenize yardımcı olacak bir dizi araç vardır. Bunlara Compete,1 Alexa,2 ve Google Ad Planner dahildir.


Potansiyel müşteri Nedir
Potansiyel ne Demek
Potansiyel müşteri nasıl bulunur
İnstagram potansiyel müşteri ne demek
Pazarlama hedefleri Örnekleri
Mevcut Müşteri Nedir
Pazarlama hedefi nedir
Müşteri bulma sitesi


En azından, hedef demografik grubunuzu göz önünde bulundururken, mevcut müşteri tabanınızdan ideal olarak derleyebileceğiniz (veya ana sosyal medya strateji hedefiniz ise yeni müşterilerinizin kim olacağını düşündüğünüzü tahmin edebileceğiniz) aşağıdaki bilgileri belirlemeye çalışmalısınız. yeni iş geliştirme):

• Cinsiyet
• Yaş
• Konuşulan diller
• Konum
• Eğitim
• Meslek
• İlgi alanları (ürününüzle ilgili olan ve olmayan)
• Tüketilen medya (Bilgi için çevrimiçi/çevrimdışı nereye gidiyorlar?)
• En aktif sosyal medya kanalları

Tek bir hedef demografik grup oluşturmakta zorlanıyorsanız veya demografik grubunuz üründen ürüne veya sektörden sektöre değişiyorsa, sosyal medya stratejinizi dayandıracağınız önde gelen demografik özelliği seçin. Gelecekte, diğer demografik özellikleri dahil edebilir ve sosyal stratejinize yönelik aşamalı bir yaklaşımın parçası olarak stratejik bir şekilde hedefleyebilirsiniz.

HEDEF PAZAR ODAĞI

Sosyal medya stratejinizin hedef demografik bölümü, hedef müşterinizle ilgili ayrıntılı ayrıntılara mikro düzeyde odaklansa da, hedef pazar odağı bölümü, etkileşim kurmak istediğiniz potansiyel pazarlara makro düzeyde bakmalıdır. . Örneğin, yalnızca tüketici pazarını mı yoksa işletmeler arası pazarı mı hedefliyorsunuz? Ülkenin veya dünyanın belirli sektörlerini veya bölgelerini mi hedefliyorsunuz? Belki de odak noktanız yukarıdakilerin bir kombinasyonudur.

Hedef demografik odağa benzer şekilde, ilk sosyal medya stratejiniz ideal olarak yalnızca bir stratejik pazara odaklanmalıdır. Ne de olsa, bir stratejinin parçası, neye odaklanılmayacağına karar vermektir.

Bir hedef pazar için sosyal medya programınızın stratejik uygulamasında kendinizi rahat hissettiğinizde, yaklaşımınızı ek pazarlar için genişletmek veya stratejinizi diğer pazarlar için optimize etmek için mevcut stratejinizi ek talimatlarla desteklemek daha kolay olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir