Psikografik Bölümleme – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Psikografik Bölümleme – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

21 Aralık 2022 Pazar BÖLÜMLENDİRME Kriterleri Psikografik bölümlendirme örnekleri 0
Ticaret Disiplini

Psikografik Bölümleme

En heyecan verici bölümleme biçimi, yaşam tarzı, kişilik ve benlik imajı gibi psikografik değişkenlerin uygulanmasından kaynaklanır. Birkaç isim vermek gerekirse, bankalar, otomobil üreticileri ve içki üreticileri psikografik bölümlemenin avantajlarından yararlanır. Hala gelişmekte olan ve gelecekte büyük bir canlılık vaat eden bir pazar bölümlendirme dalıdır.

Büyük mağazalar mahallelere göre değişen yaşam tarzı departmanlarını kullanır. Ancak, kişilik hala izole edilmiş bir psikografik değişkendir ve segmentasyon için geçerli bir kriter olduğunu kanıtlayabilmesi için gelişimsel çalışma gerektirir.

Genel olarak, bir sonraki psikografik araştırma dalgası, kültürel antropologların aktif katılımından büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Kolektif uzmanlıklarına dayanarak, hedef grupların sergilediği davranışları, kalıpları ve kuralları derinlemesine inceleyebilirler ve buradan, tüketicilerin çıkarlarına en iyi şekilde hizmet etmede kullanılmak üzere işletme yöneticilerine içgörülerini ve yönlendirmelerini sunabilirler.

VALS (değerler ve yaşam tarzları)

Psikografinin bir alt kategorisi, grupların nasıl yaşadığı, harcadığı ve davrandığıyla ilgilenir. Özellikle, insanların dahil olduğu faaliyetleri, takip ettikleri ilgi alanlarını ve sahip oldukları fikirleri araştırır. Yararlı bir yaşam tarzı bölümleme biçimi VALS’dir.

Yöntem, yaşam tarzlarını dokuz kategoriye ayırır: hayatta kalanlar, sürdürenler, ait olanlar, öykünenler, başaranlar, Ben-benim, deneyimleyenler, toplumsal olarak bilinçli ve entegre olanlar söz konusudur. Standart Araştırma Enstitüsü’nün analizine dayanan VALS çerçevesini tanımlar. 20.713 katılımcıdan 800’den fazla soruya verilen yanıtların sayısı da oldukça önemlidir.

VALS veya diğer psikografik bölümleme biçimlerini kullanmak, kendi başınıza yapacağınız bir egzersiz değildir. Etkili uygulama, genellikle sosyal bilimlerin bazı alanlarında eğitim almış profesyonellerin özel yardımını da gerektirir.

Yine de, farklı hedef grupların davranışlarını gözlemleyerek çok daha basit bir yaşam tarzı bölümleme biçimi kullanmak da mümkündür. Örneğin, Ericsson’un cep telefonu kullanıcılarını, çocuğunu bakıcıya bırakan yeni ebeveynler, yeni evliliğe başlayan gençler ve yalnız yaşayan yaşlılar gibi görünür segmentler arasında gözlemlemek de gerekir.

Ürün Özellikleri

Ürün özellikleri, şu şekilde tanımlanan kullanım oranlarını içerir: kullanıcı olmayan, eski kullanıcı, potansiyel kullanıcı, ilk kez kullanan ve düzenli kullanıcı grupları vb.

Uygulamada, bu tür bilgiler, ürünü kullanmayanları, hafif, orta ve yoğun kullanıcıları ayırt etmek için daha da ayrıştırılır. Genellikle, bir ürünün yoğun kullanıcıları, toplam hane halkı veya endüstriyel alıcıların nispeten küçük bir payını temsil eder, ancak yine de pazardaki satış hacminin büyük bir kısmı daha farklı sonuçlar da verebilir.

Bu dökümler, sırayla, çeşitli segmentlerden yanıt verme düzeyini iyileştirmek için farklı motivasyonel çağrıları tetikleyecektir. Diğer uygulamalarda, yüksek pazar payına sahip şirketler özellikle potansiyel kullanıcıları çekmeye hevesliyken, daha düşük pazar payına sahip daha küçük rakipler çabalarını harcayacaktır. Mevcut kullanıcıları dönüştürmek için bu iyi bir yöntemdir.

Genel olarak, bir pazarı bölümlere ayırmada en pratik ürün özelliklerini bulacaksınız ve özellikle bir satış gücünün nerede konuşlandırılacağına, bütçelerin tahsis edilmesine, ürün geliştirme projelerine öncelik verilmesine ve maksimum etki için promosyon kampanyalarının yönlendirilmesine karar vermede de uygulanabilir.


Pazar bölümlendirmesi örnekleri
Demografik bölümlendirme
Psikografik bölümlendirme örnekleri
Pazar bölümlendirmesi Nedir
Pazar bölümlendirme türleri
Pazar BÖLÜMLENDİRME Kriterleri
Coğrafik bölümlendirme
Davranışsal BÖLÜMLENDİRME


Ericsson vakasından alınan ikinci ders, segmentlerin seçilmesine yardımcı olması için portföy analizi adı verilen güvenilir ve sistematik bir prosedürün kullanılmasını da gerektirir.

Portföy analizi, pazarların çekiciliğini derecelendirmek için çeşitli temel kriterleri kullanan resmi modellerden oluşur. Uygulamada, portföy analizi, her büyüklükteki firma tarafından pazar bazında veya ürün bazında yatırım kararları vermek için mükemmel bir nicel araçtır.

Bu nedenle işiniz, bu portföy yaklaşımları için gerekli bilgileri bir araya getirmek ve işinize uygun modele karar vermektir. Sonuçlar, sistematik olarak bir pazar segmenti seçmede, rekabet durumunuzu analiz etmede ve pazarlama stratejileri geliştirmede ölçülemez yardım sağlayabilir.

Aşağıdaki vaka size portföy analizinin pratik uygulamasını tanıtmaktadır.

Kimya Endüstrileri

Bu şirket geleneksel olarak dökme kimyasallar pazarına hizmet vermiştir. Ancak, son birkaç yıldır bu pazar yoğun rekabetten, ekonomideki gerilemeden, güçlü sterlinden ve emtia fiyatlarındaki düşüşten zarar gördü.

Buna karşılık, bu sorunlar ICI’nin karları üzerinde iç karartıcı bir etkiye neden oldu. Satın almaya aç talipler şirketi devralmaya ve muhtemelen saygıdeğer bir endüstriyel ismi silmeye çalışırken, endişe verici durum Londra merkezli şirketin bağımsızlığını bile tehdit etti.

Özerkliğini korumak ve uzun vadede kendine güvenme rotasını belirlemek için iş kurma yaklaşımları arayan ICI, aşağıdaki cesur stratejileri etkinleştirdi.

ICI stratejileri

• Dahili ürün geliştirme ve satın almalar yoluyla aromalar ve kokular, endüstriyel yapıştırıcılar ve boyalar gibi özel ürün yelpazesini güçlendirmek için yoğun bir şekilde harcama yapın. Satın almalar için ABD merkezli önde gelen iki şirket, ICI’nin satın alma kriterlerine uyuyor: Intel Corp. gibi şirketlerin çip paketlerinin montajında kullandığı yapıştırıcıları tedarik etmede lider olan National Starch & Chemical Co. gıdalar için yeni tatlar ve dokular yaratma gibi karlı bir işe dahil olan ürünler söz konusuydu.

• Pigmentler, patlayıcılar ve gübreler dahil olmak üzere toplu kimyasal işlerinin önemli kısımlarını satmak. ICI yönetimi, durumu inceledikten sonra, artık dökme kimyasallarda endüstri liderleriyle rekabet edecek pazarlama gücüne sahip olmadığı sonucuna da vardı.

• Satışları İngiltere’den Kıta Avrupası ve Kuzey Amerika’ya kaydırın. Hem ABD’de hem de Kıtada güçlü şirketler satın alarak, ICI bu kazançlı pazarlarda hemen var oluyor.

Bu stratejileri uygularken, ICI yönetimi hangi şirketlerin satın alınacağını ve hangilerinin satılacağını ve hangi pazarların kurulacağını, sürdürüleceğini veya çıkacağını belirlemede de titiz bir muhakeme yaptı.

Sonraki bölümlerde, pazarları ve ürünleri değerlendirmede kullanılan ve tümü işletmeniz için de geçerli olabilecek en popüler üç portföy analizi modeli de açıklanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir