Sefer Kiralamalı Navlun – Deniz Hukuku – Hukuk Alanı – Hukuk Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Hukuk Ödevi – Hukuk Alanında Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Sefer Kiralamalı Navlun – Deniz Hukuku – Hukuk Alanı – Hukuk Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Hukuk Ödevi – Hukuk Alanında Ödev Yaptırma

16 Temmuz 2022 Navlun Piyasasında arz ve talep Navlun SÖZLEŞMESİ Zaman çarteri sözleşme 0
Gemiye Su Girişi – Deniz Hukuku – Hukuk Alanı – Hukuk Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Hukuk Ödevi – Hukuk Alanında Ödev Yaptırma

Sefer Kiralamalı Navlun

Bir armatör, gemisini genel bir gemi olarak kullanmak yerine, belirli bir sefer için kiracı tarafından sağlanacak yükün taşınması için onu bir kişiye, kiracıya kiralayabilir. Geminin, mutabık kalınan limanlar arasında taşınmak üzere yüklenecek yük üzerinde çarter tarafça öngörülen navlun kazanabilmesini sağlamak için, armatör, ‘chartered navlun’ poliçesi yapacaktır.

Normal navlun durumunda olduğu gibi, risk altındaki navlun, sevk edilen mallara aittir. Mallar uygun varış yerinde teslim edilmezse, navlun ödenmez. Bu, geminin, gemide yük varken charter seferine başlayamaması veya devam edememesi durumunda, bir sefer charter navlun kaybı meydana geleceği anlamına gelir.

Bütün mesele charterparty’nin performansı ile iç içedir. Bu nedenle, sefer çarter partisinin iptal edilmesi veya çarter seferin durdurulması halinde, gemi sahibi, kiralanan navlun poliçesi kapsamında tazmin etmek istediği, kiralanan navlun kaybı da olacaktır.

Her durumda, charterparty’nin ifa edilmemesinden kaynaklanan navlun kaybı, ancak sigortalı bir tehlikeden kaynaklanmışsa geri alınabilir.

Arnould’un yaptığı aşağıdaki açıklamadan, başka bir tür sefer kiralamalı navlun olabileceği anlaşılmaktadır. Bu, şöyle demektedir:

Gemi sahibine, geminin veya geminin bir kısmının, burada açıklanan tüm yolculukta kullanımı için bir çarterparti şartlarına göre ödenmesi şart koşulan sabit bir meblağ söz konusu olabilir. Böyle bir sözleşmeye göre, gemi, hiçbir zaman gemiye hiçbir mal konmamasına rağmen, navlun kazanabilir ve kayıp anında, sigortalı yolculuk için gemiye herhangi bir mal alıp almadığı veya herhangi birinin sevk edilmesi için sözleşme yapılıp yapılmadığı sorusudur.

Bu açıklamaya göre, bir armatörün malın taşınması ve tesliminden bağımsız olarak charter navlun kazanması mümkündür. Gemi, charter seferine başlar başlamaz, kayıp anında gemide kargo olup olmadığına bakılmaksızın, charter navlun risk altındadır.

Navlun ödemesinin yükün taşınmasına ve teslimine bağlı olması gerektiğine dair kanunda bir ilke yoktur. Bir armatör, navlun ödeme koşullarıyla ilgili olarak kiracı ile herhangi bir anlaşma da yapabilir. Charter navlun ifadesi, bir time charter dahil olmak üzere bir charterparty kapsamında ödenecek herhangi bir navlun için de yeterince geniştir.


Zaman çarteri sözleşmesi
Navlun SÖZLEŞMESİ
Konteyner navlun fiyatları
Maersk konteyner fiyatları
Yolculuk çarteri
Navlun Piyasasında arz ve talep
Spot navlun Nedir
Sefer çarteri


Zamanlı Kiralama veya Zamanlı Navlun

Kanunda, belirli bir süre için bir gemi kiralayan tarafından bir gemi sahibine belirli bir süre için kiralanması karşılığında verilen ödüle verilen ad olan ve bazen ‘zaman navlun’ olarak da adlandırılan ‘kiralama’ ödemesine özel olarak atıfta bulunan bir hüküm yoktur. Bu zaman aralığı oldukça önemlidir. Ancak, ‘gemi sahibinin gemisinin çalışmasından elde ettiği fayda’ olduğu için, navlun genel hukuk tanımına da girer.

Ancak belirtmek gerekir ki, gemi kiralayan tarafından ne ölçüde mal taşımak için kullanılırsa kullanılsın, gemiyi kullanma hakkı için kira da ödenir. Normal navlun aksine, ödülü için malların teslimine bağlı değildir. Bununla birlikte, geminin fiziksel esenliğine bağlıdır, çünkü gemi, kiracının kullanımına açık hale getirilmezse, bir kiralama kaybı ortaya da çıkacaktır.

Bu bağlamda, standart zaman tüzüklerinde değişmez bir şekilde bulunan işe alınmama şartının ve özellikle de ITCF ve IVCF’nin sırasıyla 15. ve 11. uygulamaları da gözetilir. Ayrıca, armatörün, ancak, zararın sigortalı bir tehlikeden kaynaklanması durumunda, navlun poliçesi kapsamında talepte bulunabileceğini hatırlatmak da gerekir.

 Denizcilik ve Genel Sigortası

Charter navlunun ne anlama geldiğini anlamakta güçlük çekmez. Charter navlun, gemisini veya bir kısmını kiralayan bir başkası tarafından armatöre ödenen ve genellikle armatörün kaptanının gemiyi kiralayanın yararına konşimento imzalayacağı ek bir sözleşme ile ödenen ücrettir. 

Arnould’un, kesinlikle navlun olarak adlandırılan olmasa da, zamanlı kiralamanın ‘chartered navlun’ tanımına dahil edildiğinden hiçbir şüphesi yoktur:

Sigorta poliçelerinde, aynı zamanda, daha az uygun bir şekilde navlun olarak adlandırılan şeyi, yani bir çarter partisi veya başka bir navlun sözleşmesi kapsamında, gemi kiralayan tarafından gemisinin veya bir kısmının kiralanması için gemi sahibi tarafından armatöre ödenmesi kabul edilen fiyatı da belirtir.

Peşin navlun

Olağan navlun ve charter (seyahat ve zaman) navlun, yükün tesliminden veya çarter partinin başlamasından önce peşin olarak ödenebilir. Kayıp durumunda geri ödenmemek kaydıyla peşin navlun niteliğindedir. Avans navlunu sigortalayacak olan armatör değil, navlunu peşin ödeyen taraftır.

Burada ortaya çıkması muhtemel sorun, gemi kiralayanın armatöre yaptığı ödemelerle ilgilidir: bir ödemenin sadece bir borç (avans) mı yoksa avans navlun mu olduğu bir olgu meselesidir. Bu nedenle, her durumda geri ödenebilir ve risk altındaki herhangi bir mülke bağlı olmayan yalnızca teminatsız bir kredi sigortalanamaz.

Ticari navlun

Mal sahibinin ticari navlun, özel olarak böyle belirtilmese de, yasal ‘navlun’ tanımının ilk kısmı kapsamındadır. Armatörün kendi gemisinde kendi mallarını taşıması durumunu da ifade eder. Pratik açıdan, elbette, kendi yükünün taşınması için de kendisine ödeme yapmazdı.

Yükün (gemi sahibine ait) üçüncü bir şahsa ait olduğunu ve bunun için navlun mutabık kalınan varış noktasına vardığında bu üçüncü şahıs tarafından gemi sahibine ödeneceğini farz edersek, bu ilkeyi kavramak belki daha kolay olurdu. Tüm niyet ve amaçlar için, armatörün kargosu (kendi gemisinde taşınan) başka birine aitmiş gibi muamele de görecektir. 

Armatör, ister kendi malını isterse bir başkasının malını taşısın onun için önemsizdir. Bu karı, ister başkalarının mallarının taşınması için ödenen bedelden tahakkuk etsin, isterse navlun adı altında sigorta ettirebilir. Taşıması ile kendi mallarına verilen katma değerden çok daha farklı olacaktır.

Söylemeye gerek yok, normal navlun durumunda olduğu gibi, aslında sevk edilecek bir kargo olmalı ve gemi o kargoyu taşımaya da hazır olmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir