Sosyal Medya Sınıflandırması

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Sosyal Medya Sınıflandırması

1 Haziran 2023 Sosyal medya uygulamaları Tüm sosyal medya uygulama 0
TİCARET SİSTEMLERİNİ TEST ETME

Sosyal Medya Sınıflandırması

Sosyal medya çok sayıda yaklaşımı, aracı ve tekniği içeren karmaşık bir konu olduğu için ana kategorileri belirlemeye çalışmak faydalı olabilir. Verilen tanımlara ve son sınıflandırmalara dayanarak, aşağıdaki sosyal medya türleri tanımlanabilir:

• kullanıcının bu web sitelerinde metin tabanlı içerik ekleyebileceği, kaldırabileceği ve değiştirebileceği ortak projeler;
• Bu platformlarda sanal topluluklar, insanlar belirli bir konu hakkında bilgi, içerik (metin, ses, video) (Twitter) ve görüşler paylaşabilir, ayrıca incelemeler (Tripadvisor, Sanal Turist vb.) veya günlükler (seyahat günlükleri içeren kişisel bloglar) yazabilir. 
• bu web sitelerindeki içerik toplulukları, kullanıcılar metinler, videolar, fotoğraflar vb. medya içeriklerini paylaşabilirler.
• insanların kişisel bilgilerle profiller oluşturmasına ve bu içerikleri arkadaşları ve iş arkadaşlarıyla paylaşmasına olanak tanıyan sosyal ağ siteleri (SNS’ler) web siteleri. Bu tür faaliyetlerde bulunan kişiler, e-posta ve anlık mesajlaşma yoluyla iletişim kurar.
• kullanıcıların bir avatar şeklinde görünüp diğer kullanıcılarla gerçek hayatta olduğu gibi etkileşimde bulunabilecekleri sanal oyunlar/sosyal dünyalar platformları

Medya araştırması ve sosyal süreçler teorileri temelinde daha önce belirlenen kategorileri iki boyuta göre görselleştiren bir matris önerin: sosyal varlık/medya zenginliği (düşük, orta, yüksek) ve kendini sunma/kendini ifşa etme vb.

İlk boyut, sosyal mevcudiyet ve medya zenginliğinin bir kombinasyonudur. Sosyal mevcudiyet, “iki iletişimci arasındaki akustik, görsel ve fiziksel temas” anlamına gelirken, medya zenginliği “onların (medyanın) belirli bir zaman aralığında iletilmesine izin verdiği bilgi miktarı”dır.

İkinci boyut, izlenimlerini kontrol etmek için diğer insanlarla etkileşim geliştirme eğilimi (öz-sunum) ile “kişinin vermek istediği imajla tutarlı kişisel bilgilerin bilinçli veya bilinçsiz ifşası”nın (öz-sunum) birleşimidir.

Gelişmiş teknolojiler ve sosyal etkileşimlerdeki ilerlemeler nedeniyle, bize göre sosyal medya sınıflandırmasındaki bazı son gelişmelerin altını çizen bir matris uyarlamasını gösterir. Bu değişiklikler, sanal topluluklar (özellikle bloglar ve mikro bloglar) için sosyal varlığın/medya zenginliğinin ve içerik toplulukları için kendini sunmanın/kendini ifşa etmenin artması anlamına gelir.

Aslında, başlangıçta mikro bloglar metin kullanılarak düşünce paylaşımı için tasarlanmış daha basit araçlardı, ancak şimdi sosyal varlık/medya zenginliği arttı ve kullanıcılar fotoğraf ve video da paylaşabiliyor.

İçerik toplulukları söz konusu olduğunda, örneğin Youtube ve Pinterest, insanların sıklıkla kişisel içerik (video veya fotoğraf günlükleri) oluşturup paylaştığı ve kendini sunma boyutunun artmasına neden olan daha fazla sosyal medya haline geliyor. Son olarak, sınıflandırma kendini sunma/kendini ifşa etme boyutu için ticari inceleme siteleri ile bloglar/mikrobloglar arasında bir ayrım önermektedir.

Ortak Projeler

İşbirlikçi projeler, açık kaynak yazılımlarla (ör. Linux) yakından bağlantılı olan Wiki4 teknolojisine dayalıdır. Wiki web siteleri, sayfayı ziyaret eden tüm kullanıcıların abonelik olmadan da içerik oluşturmasına, kaldırmasına ve değiştirmesine izin verir.

Wikipedia bu yaklaşımın en popüler örneğidir. İçeriklerin, katkıda bulunanlar veya uzmanlar olsun, tüm kullanıcılardan gönüllü olarak sağlandığı ücretsiz bir çevrimiçi ansiklopedidir. 2001 yılında kuruluşundan bu yana, Wikipedia toplam 923.879 kullanıcı edinmiştir ve içerik şu anda 280’den fazla farklı dilde mevcuttur.

Seyahat sektöründeki benzer bir deneyim, gezginlerin/kullanıcıların (Wiki-gezginleri) katkılarıyla ücretsiz, güncel ve güvenilir bir seyahat rehberi oluşturmayı amaçlayan “Wikitravel” deneyimidir. ve web sitesinde sunulan bilgileri değiştirin.

Yıllar geçtikçe, Vikipedi’nin bilgi kalitesi (doğruluk, tamlık, anlaşılırlık) ciddi endişelere yol açmıştır. Bazı araştırmalar, diğer yetkili kaynaklara kıyasla Wikipedia’daki bilgilerin doğruluğunu belirtmektedir.

Bilgi geliştirme sürecinde uzmanlar arasında değil, meslektaşlar arasında daha yakın bir ilişki olduğunu gösterin. Bununla birlikte, aksi görüşü savunan diğer araştırmalar, Vikipedi’nin diğer başvuru kaynaklarına göre daha az güvenilir bir bilgi kaynağı olduğunu göstermektedir.

Bununla birlikte, Wikipedia ve genel olarak Wiki teknolojisine dayalı benzer web siteleri, İnternet kullanıcıları tarafından giderek daha fazla bilgi kaynağı olarak kullanılmaktadır ve bu nedenle şirketler tarafından ciddi bir şekilde dikkate alınmalıdır.

Özellikle şirketler, markalar ve ürünler hakkında yayınlanan bilgilerin sürekli olarak kontrol edilmesi tavsiye edilir ve hoş olmayan bilgilerin yayılmasına karşı çıkar. Ayrıca, çalışanlar ve müşterilerle işbirliğine dayalı projeler geliştirmek için Wiki teknolojilerinden yararlanılabilir.


Tüm sosyal medya uygulamaları
Sosyal medya Nedir
Sosyal medya Neleri Kapsar
Youtube sosyal medya mıdır
Geçmişten Günümüze sosyal medya
Sosyal medya Tarihi
Sosyal medya ne demek kısaca
Sosyal medya uygulamaları


Sanal Topluluklar

Sosyal medya uygulamalarının genişlemesi, çeşitli sanal topluluk biçimleri yaratmıştır. Bu terim günümüzde genel olarak, ortak bir ilgi alanı ve ortak amaçlar doğrultusunda çevrimiçi iletişim kuran herhangi bir insan grubunu içeren geniş bir anlamla kullanılmaktadır.

Literatür araştırması, ilişkinin gerçekleştiği sanal ortamla ilgili daha genel tanımlardan, bir topluluğun parçası olmanın duygusal anlamıyla daha bağlantılı daha spesifik tanımlara doğru bir evrime işaret ediyor.

Sanal topluluk kavramını “belirli amaçlarla, belirli politikaların yönetimi altında ve bilgisayar aracılı iletişimin (CMC) kolaylaştırılmasıyla etkileşime giren insan grupları” olarak tanımlayın.

Buna göre, sanal bir topluluk “bilgisayar tabanlı bilgi teknolojisi tarafından desteklenen, üyelerin yönlendirdiği içerikler oluşturmak için katılımcıların iletişim ve etkileşimine odaklanan ve bir ilişkinin kurulmasıyla sonuçlanan bir siber alandır”.

Sanal toplulukların temel özelliği olarak gördükleri topluluk duygusuna (SOC) vurgu yapın. Çevrimdışı çalışmalarda SOC, üyelik duygularına, etki duygusuna, ihtiyaçların bütünleşmesine ve karşılanmasına ve paylaşılan duygusal bağlantılara dayanır.

Bu, sanal topluluklar ile ilişkilerin ortak ilgi alanlarından (örneğin Facebook) kaynaklanmadığı diğer sosyal medya türleri arasında bir fark anlamına gelir. Bu nedenle, sanal topluluklar blogları, mikro blogları ve ticari inceleme sitelerini içerebilir.

“Blog” kelimesi, “web” ve “log” kelimelerinin birleşiminden türemiştir. Genellikle bir kişi tarafından yönetilen ve diğer kullanıcılara bilgi sağlayan, günlük stili girişleri ters kronolojik sırada olan bir web sitesi olarak tanımlanır.

Bloglar, sosyal medya gelişiminde ilk adımı temsil ediyor. Esnek yapıları nedeniyle, bloglar, belirli bir konu hakkında genel bilgiler sağlamak için kullanılabilir ve buna genellikle otantik kişisel yaşam deneyimleri eşlik eder ve yorum ekleyebilen ve deneyimlerini paylaşabilen diğer blog yazarlarıyla etkileşime girerek sanal bir topluluk oluşturur.

Bir dizi araştırma, bir sınıflandırma belirlemek için seyahat sektörüne uygulanan blog kavramını inceler. Seyahat ve turizm işindeki blogları dört ana kategoride sınıflandırır: bireysel, işbirlikçi, kurumsal ve geleneksel medya.

Dört tür seyahat blogu tanımlayın: tüketiciden tüketiciye (C2C), işletmeden işletmeye (B2B), işletmeden tüketiciye (B2C) ve devletten tüketiciye (G2C).

Çevrimiçi marka topluluklarını tüketici tarafından oluşturulan ve pazarlamacılar tarafından oluşturulan olarak sınıflandırdı. Bu kategorilerle ilgili olarak, bireysel (C2C) ve kurumsal (B2C ve G2C) bloglar arasındaki farkları incelemek özellikle ilgi çekicidir. Bireysel bloglar (kişisel bloglar olarak da adlandırılır), bir kişinin bir konu (şirket, ürün, marka, destinasyon vb.) hakkındaki kişisel düşüncelerini metin, resim, video vb. farklı biçimlerde yayınladığı web siteleridir.

Bir örnek, kendisini “kalıcı göçebe” olarak tanımlayan ve tüm deneyimlerini blogda yayınlayan, tavsiye veren ve bilgi, resim vb. paylaşan bir gezginin blogudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir