Stok Yönetimi – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Stok Yönetimi – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

1 Kasım 2022 Depo ve stok yönetimi PDF Lojistikte stok yönetimi nedir Stok Yönetimi ders notları 0
Piyasalar ve Ticaret

Stok Yönetimi

Stok yönetimi, bitmiş ve tamamlanmamış ürünlerin üretimi ve dağıtımında yer alan tüm kuruluşlar için çok önemlidir. Stok yönetimi, depolama ve depolama konularını kapsar ve buna stok kalitesi, güvenlik, sigorta ve değer ile ilgili konular dahildir. Bu son maddenin kanal üyeleri için önemli etkileri vardır.

Bitmiş stokun değeri, bir yandan daha yüksek düzeyde hizmet çıktısı sağlama fırsatını, diğer yandan ise kar ve zarar hesabına yansıtılan yüksek bir finansal envanter veya işletme sermayesi maliyetini temsil eder. Bu nedenle önemli bir soru, bir aracının ne kadar hisseye sahip olması gerektiğidir?

Bitmiş mallar stokta tutmak için bitmemiş mallardan daha pahalıya mal olur. Üreticiler talep izin verirse üretimi son ana kadar durdurmayı veya mamulleri aracılara aktarmayı tercih ediyor. Bu, maliyetleri tedarik zincirinin diğer bölümlerine aktarma meselesi olarak görülebilir, ancak bu, üyelerin birbirini desteklemeye çalıştığı güçlü bir ilişkiyi yansıtmaz.

Stok ve ilgili hizmet çıktılarının transferi ile ilgili iki ilginç teori erteleme ve spekülasyondur. Erteleme, ürünlerin bitmiş ürün haline geldiği noktayı geciktirmekle ilgilidir. Dolayısıyla, ürünlerin farklılaşmadan kalabileceği ve pazarlama kanalında ertelenebileceği süre ne kadar uzun olursa, ilgili maliyetler o kadar düşük olacaktır.

Spekülasyon, müşterilerin ürünleri şimdi istediği ve beklemeye hazır olmadığı, istenen hizmet çıktılarının beklentisiyle ilgilidir. Bu, ilk fırsatta bitmiş ürünler yaratmak anlamına gelir.

Bu yaklaşım sayesinde, uzun üretim süreleri ile maliyetler düşürülebilir. Stoksuz kalanların sayısını azaltarak, müşteri memnuniyetsizliği ile ilişkili maliyetler, aracılar tarafından siparişlerin verilme sıklığı ile birlikte azaltılabilir. Erteleme, devam eden daha fazla işin olması ve spekülasyon kanalda daha fazla bitmiş ürün olması ile ilgilidir.

Boya üreticileri, popüler boya renklerini büyük miktarlarda ve çeşitli ebatlarda kaplarda son kullanıcı müşterilerine sunmaktan mutluluk duyar. Ancak, üretimi ve çekiciliği sınırlı olan raf stoğu boyası ekonomik olmadığı için, perakendeciler yerinde ve talep üzerine son kullanıcı müşterinin önünde bu ton ve tonlarda kutular hazırlayacaktır.

Bu, üreticilerin spesifikasyonlarına göre karıştırılmış belirli baz boyaların toplu miktarları kullanılarak elde edilir. Bu sayede müşterilerin özel gereksinimlerini mağaza içi ve bu durumda sınırlı bekleme süresi ile karşılamak mümkün olmaktadır. Bu nedenle, boya üreticileri hem popüler renkler konusunda spekülasyon yapıyor hem de daha az popüler olan renk ve tonlar konusunda erteleme yapıyor.

Wine Society, bazı şaraplar piyasaya çıkmadan önce siparişleri kaydetmek ve talep arzı aşarsa stoğu adil bir şekilde tahsis etmek için yazılım kullanır. Bu tahsis sisteminden gelen veriler, yerine getirme bölümünde aşağıda açıklanan yazılıma iletilir.

Depolama

Bitmiş ve bitmemiş ürünler, kullanılmayı veya tüketilmeyi beklemek için mümkün olduğunca az zaman harcamalıdır. Bu bekleme süresine depolama denir ve çoğu durumda depolama depolarda yapılır. Depoların konumu, lojistiğin önemli bir stratejik yönüdür.

Gerçekten de, depolarda kullanılan konum, boyut, tasarım ve işletim sistemleri, tedarik zincirinin sonraki üyeleri tarafından deneyimlenen hizmet çıktılarının seviyesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Depoların sayısı ve yeri birçok değişkenin bir fonksiyonudur ancak bunlardan biri pazarlama kanalının yapısı ile ilgilidir.

Üreticilerin distribütör kullandığı kanallarda, distribütörlerin mülkiyeti ve fiziksel stoğu ele geçirmesi nedeniyle daha az sayıda depo gerekli olacaktır. Acente ve üretici temsilcilerinin tercih edildiği kanallarda, bu aracılar sahiplik veya fiziki mülkiyet almadıkları için daha fazla sayıda depoya ihtiyaç duyulmaktadır.

Bazı şirketler, nakliye ve ilgili faaliyetlerle ilgili olarak daha düşük sabit maliyetler ve gelişmiş esneklik avantajıyla depolama ve antrepo faaliyetlerini dışarıdan temin etmektedir. Örneğin, Şubat 2003’te Uluslararası Depo Lojistik Birliği web sitesinde, dünya çapında “yaklaşık 400.000.000 fit kare kamu ve sözleşmeli depo alanı sunan ve müşterileri için en zamanında ve uygun maliyetli küresel lojistik çözümleri sunan 486 üye listelenmiştir.

Dağıtım merkezleri, depoların tamamlayıcısı olarak gelişmiştir. İkisi arasındaki temel fark, depoların uzun vadeli malları depolamak için kullanılması, dağıtım merkezlerinin ise kısa bir süre için minimum miktarları tutmasıdır. Dağıtım merkezleri, düşük sayıda birimi yüksek sıklıkta teslim etmek için daha iyi konumlanmaları için genellikle müşterilerin (perakende satış noktaları) yakınında bulunur.


Stok yönetimi PDF
Depo ve stok yönetimi PDF
Stok yönetimi Nedir
Stok Yönetimi ders notları
Lojistikte stok yönetimi nedir
Depo stok yönetimi
Tedarik zinciri stok yönetimi
e-ticaret stok yönetimi


Yerine Getirme

Siparişler alındıktan ve yukarı doğru aktıktan sonra, siparişleri tamamlamak için stok almak ve paketlemek gerekli hale gelir. Çağdaş terminoloji, yerine getirme veya malzeme taşımadır ve seçilen öğeleri veya paketi bir sonraki kanal üyesine göndermeden önce stoğun bulunması ve toplanması, paketlenmesi ve güvenceye alınması ile ilgilidir.

Lojistik sisteminin bu kısmı, bir tedarik zincirinin genel verimliliği için kritik olabilir. Depolar arası hareket optimize edilirken, depo içi stok hareketinin en aza indirilmesini sağlamak için genellikle uzman ekipman ve yazılım sistemleri gerekir.

Örneğin, Şarap Topluluğu, tam veya karışık kutularda veya şişeyle satılan 1.000’den fazla ürünün depolanmasını ve toplanmasını kontrol etmek için Maginus yazılımını kullanır. Bu, entegre bir e-Ticaret sisteminin bir parçasıdır.

Bir siparişi hızlı ve doğru bir şekilde yerine getirme yeteneği, bir pazarlama kanalı için bir farklılık noktası sağlayabilir. Çapraz sevkiyat, yerine getirme maliyetlerini ve süresini en aza indirme girişimini temsil eder.

Bu yaklaşımda, bir sipariş için kalemleri almak, depolamak, toplamak, paketlemek ve sevk etmek yerine, sarf malzemeleri bir deponun bir kapısından teslim alınıp hemen başka bir sevk bölmesinden gönderilecek şekilde önceden paketlenmiş olarak alınır. Örneğin, tedarik zinciri yönetimi ve sistem entegrasyon uzmanları Microlise, GlaxoSmithKline için çapraz sevkiyat çözümlerini açıklıyor.

Toplu Taşıma

Taşıma, bir sipariş olarak paketlenmiş seçili öğelerin yönlendirilmesi ve teslim edilmesiyle ilgilidir. Nakliye pahalıdır, bu nedenle teslim alma ve teslimat noktaları lojistik yönetimi içinde analizin önemli bir parçası haline gelir. Maliyetleri düşürme ve üyelere yüksek sıklıkta düşük birim boyutlu teslimatlar sağlama ihtiyacı nedeniyle konum önemlidir.

Taşıma, dokümantasyon içerir ve mallar sevk edildiğinde, ithalat/ihracat için gerekli tüm dokümantasyonun hazırlanması veya tehlikeli maddelerin taşınması sırasında güvenlik gibi diğer taşıma gereksinimlerinin karşılanması gibi hizmetler sunar.

Taşıma, malzemelerin ve kısmen bitmiş ürünlerin yeniden yönlendirilmesinde önemli bir faktör haline gelir. İttifaklar ve üçüncü taraf lojistik sağlayıcılar (3PL) olarak bilinen kuruluşlar aracılığıyla, üreticiler için yeni hizmet çıktıları sağlamak üzere bir araya gelirler.

Tedarik zincirinin bu yeni üyelerine sözleşmeli lojistik sağlayıcılar denir. Nakliye komisyoncuları ve nakliye acenteleri veya sipariş karşılama ve nakliye uzmanları gibi lojistik sistem içindeki üyelerin kombinasyonlarını temsil ederler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir