Güvenilirlik Önyargısı

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Güvenilirlik Önyargısı

29 Temmuz 2022 0

Güvenilirlik Önyargısı

Güvenilirlik Önyargısı

Temsil yanlılığıyla ilgili bir yanlılık, verilerimizin güvenilir olduğunu, yani gerçekten olması gerektiği gibi olduklarını varsaymaktır. Günlük çubuk grafiğe gelince, genellikle bunun bir günlük veriyi temsil ettiğini varsayarız. Görünüşe göre ~ bir günlük veri, yani olması gereken bu. Bununla birlikte, birçok veri satıcısı gündüz verilerini ve gece verilerini birleştirir, yani bu gerçekten bir günlük veriye değer mi? Peki ya verilerin doğruluğu?

Tecrübeli tüccarlar ve yatırımcılar, veri güvenilirliğinin tüccarların yaşayabileceği en kötü sorunlardan biri olduğunu bilirler. Çoğu veri satıcısı, günlük çubuk grafiklere göre oldukça doğrudur, ancak tik verilerini, 5 dakikalık çubukları, 30. dakikalık çubukları vb. kullanmaya başladığınızda, doğruluk pencereden dışarı çıkar. Bu nedenle, 5 dakikalık çubuklara dayalı bir sistemi test ediyorsanız, sonuçlarınızın çoğu (iyi veya kötü), beklenen gerçek sonuçlardan ziyade yanlış verilerle ilgili olabilir.

Verilerle ilgili olabilecek problemlerle ilgili hikayeye bakın. Artık hikayeyi okuduğunuza göre, çoğu insanın piyasa hakkında gerçekte olduğundan çok daha fazlasını nasıl kabul ettiğini anlayabilirsiniz. Her şey beklendiği gibi değil. Ve iyi bir sisteminiz olduğunu düşündüğünüzde, basitçe zayıf verileriniz olabilir. Tersine, gerçekten sahip olduğunuz veriler zayıf olduğunda, kötü bir sisteminiz olduğunu düşünebilirsiniz.

Ancak, günlük çubuk grafiklerin gerçekten de piyasayı temsil ettiği gerçeğini kabul ettiğinizi varsayalım. Bu genellemeyi kabul etmek ve takas etmek istiyorsunuz. Sorun değil, ama sana düşünmene muhtemelen daha ne kadar önyargı sızdığını göstermeme izin ver.

Loto Önyargısı

Loto yanlılığı, insanların bir şekilde verileri manipüle ettiklerinde artan güvenleriyle ilgilidir – sanki verileri manipüle etmek bir şekilde anlamlıymış ve onlara piyasa üzerinde kontrol sağlıyormuş gibi. Artık günlük çubuk grafiğini piyasayı temsil etme yönteminiz olarak kabul ettiğinize göre, ya günlük çubuklarla işlem yapmalısınız ya da bunları ticaret yapacak kadar kendinize güvenene kadar bir şekilde manipüle etmelisiniz. Ancak elbette veri manipülasyonunun kendisi size bu artan güveni verebilir ve verecektir.

Bu kontrol yanılsamasının nasıl çalıştığına mükemmel bir örnek, loto adı verilen devlet tarafından yürütülen piyango oyunudur. Loto oynadığınızda bazı sayılar seçersiniz (genellikle altı veya yedi numara) ve hepsini tutturursanız anında milyoner olursunuz. İnsanlar loto oynamayı gerçekten severler (oranları anlayan mantıklı insanlar bile). Neden?

Güvenilirlik Nedir
Güvenilirlik analizi Nedir
Güvenilirlik Analizi nasıl yapılır
Cronbach Alpha
Güvenirlik neden önemlidir
Geçerlilik ve güvenilirlik farkı
Güvenirlik mi güvenilirlik mi
Güvenirlik katsayısı hesaplama

Ödül çok büyük ve risk çok küçük olduğu için (ödülün boyutuyla karşılaştırıldığında bir dolar bileti küçüktür) insanları oynamaya çeker. Şansın kendilerine karşı o kadar yüksek olması onlar için önemli değil ki (her biri farklı numaralardan) bir milyon bilet satın alsalar yine de kazanma ihtimalleri düşük. Devlet tarafından yürütülen bir piyangoda bir milyon dolar kazanma şansınız yaklaşık 13 milyonda 1’dir (ve daha fazla kazanmayı düşünüyorsanız, oran çok daha yüksektir).

Bu kadar küçük bir miktar para için büyük ödül de bir buluşsaldır, ancak bu loto önyargısı değildir. Loto önyargısı, insanların oyunu oynarken elde ettikleri kontrol yanılsamasıdır. İnsanlar, sayıları seçtikleri için başarı şanslarının bir şekilde ima edildiğini düşünüyorlar.

Bu nedenle, bazı insanlar doğum günlerinde ve yıldönümlerinde sayıları seçerlerse kazanma şanslarını artırabileceğinden şüphelenebilirler. Örneğin, yaklaşık 10 yıl önce bir adam İspanyol milli piyangosunda büyük ikramiyeyi kazandı, Rüyasını yorumladığı için kazandı. Görünüşe göre 7 gece 7 sayısını rüyasında görmüş. 7 kere 7’nin 48 olduğunu düşündüğü için üzerinde 4 ve 8 yazan bir bilet seçti.

Diğerleri rüyalarını kullanmak yerine medyumlara veya astrologlara danışırlar. Aslında, lotoyu kazanmanıza yardımcı olacak her türlü tavsiyeyi satın alabilirsiniz. Sonraki sayıları tahmin edebileceklerini düşünerek sayıları analiz eden bazı kişiler tavsiyelerini size satmaya oldukça isteklidir.

Diğerlerinin kendi loto makineleri vardır ve rastgele bir sayı dizisi üretirlerse, bunun devlet kontrollü loto makinesinin seçebileceği sayıya karşılık gelebileceğine inanırlar. Ayrıca size tavsiye satmaya da hazırlar. Ve eğer bir guru veya astrolog birkaç büyük ikramiye kazananı olduğunu iddia ederse (kişinin yeterince takipçisi varsa bu belirgin bir olasılıktır), o zaman çok daha fazla insan o kişiye ilgi duyacaktır. İnsanlar sihirli sayıları bulmak için her şeyi yapacaktır.

Spekülatif piyasalarda oluşur. İnsanlar yapabileceklerine inanıyorlar, doğru sayıları seçerek hızlı dolar. Spekülatörler ve yatırımcılar söz konusu olduğunda bu, onların sadece neyi ne zaman alacaklarını bilmek istedikleri anlamına gelir. En önemli sorular. Ortalama bir insan bana bir servet kazandıracak ne satın almam gerektiğini bilmek ister. Çoğu insan “birinin onlara ne yapacaklarını söylemesini” tercih eder.

Ben İnsanlar şu anda 90’ın ne olduğunu bulmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Sayıları seçen ve eğilimleri analiz eden yazılımlar satın alırlar. Komisyoncular, radyo ve televizyon programlarındaki giriş noktalarını okuyarak insanların sayıları seçmelerine yardımcı olurlarsa, binlerce insanın tavsiyelerini isteyeceğini keşfettiler.

Herkese açık bir şekilde tavsiye verdiğiniz biliniyorsa, bu tavsiye ne kadar doğru (veya yanlış) olursa olsun, insanlar sizi bir uzman olarak görecektir. Ek olarak, tanıtım yapmakta iyi olan ve haber bültenlerinde insanlara neyi ne zaman satın alacaklarını söylemekten fazlasıyla mutlu olan pek çok guru vardır. Ve elbette astrologlar ve falcıların da bu süreçte rolü vardır.

Bazı insanlar, belki de i’de daha iyi durumda olacakları fikrine kapılıyor.Sonuç olarak, eksiksiz bir ticaret sistemiyle eşanlamlı olarak algıladıkları giriş sinyallerinden büyülenirler. Giriş sinyalleriyle bir kontrol hissi elde edersiniz çünkü piyasaya girmeyi seçtiğiniz nokta, piyasanın tam olarak istediğiniz şeyi yaptığı noktadır.

Sonuç olarak, sadece girişiniz üzerinde değil, pazar üzerinde de biraz kontrole sahip olduğunuzu hissediyorsunuz. Ne yazık ki, piyasada bir konuma geldiğinizde, piyasa ne yapmak isterse onu yapacaktır artık çıkışlarınız dışında hiçbir şey üzerinde kontrolünüz yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir