Teknolojinin Stratejik Boyutları – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Teknolojinin Stratejik Boyutları – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

29 Temmuz 2022 Günümüz stratejik teknolojileri nelerdir Stratejik teknoloji nedir Teknoloji Yönetimi ders notları 0
Ticari Düşünceler

Teknolojinin Stratejik Boyutları

Yüksek teknoloji işinin doğası gereği, yüksek teknoloji sektöründeki şirketler, daha geleneksel işletmelere göre strateji oluşturmak için daha fazla zaman harcamak zorundadır. Temel bir yetkinlik veya anahtar kaynak olarak önemini değerlendirmek için önce teknoloji yaşam döngüsü kavramını tanıtacağız.

O zaman neden bu kadar çok şirketin radikal teknolojilerin piyasa etkisini tahmin edemediğini ve bunun sonucunda ölebileceğini göreceğiz. Ancak bir teknolojinin tanıtım aşamasının ötesine geçmek bir firmanın başarılı olması için yeterli değildir. Dolayısıyla bir teknolojinin büyüme aşamasında nasıl bir teknolojik standart oluşturulacağını ve pazarlama departmanının bu konuda ne gibi katkılar sağlayabileceğini inceleyeceğiz.

Teknolojilerin Yaşam Döngüleri

Ürün yaşam döngüsü kavramına paralellik, teknoloji yaşam döngüsü kavramıdır. Herhangi bir teknoloji, stratejistler ve pazarlamacılar tarafından anlaşılması önemli olan farklı adımlardan geçecektir. Teknoloji yaşam döngüsü kavramı, teknolojinin gelişimini organizmaların evrimine benzer şekilde karakterize eder.

Başlangıçta çeşitli formlar ortaya çıkar; sonra yeni gelişme hızı azalır, yok olma başlar ve sonunda yalnızca birkaç ana alternatif form varlığını sürdürür. Teknoloji pazara ulaştığında, uygulamalarının verimliliğini ve potansiyelini geliştirmek için yatırılan kaynakları ilişkilendirebiliriz.

Giriş aşamasında, şirket yoğun yatırım yaptığında, kazançlar yavaştır ve çok önemli değildir. Bu, örneğin nanoteknoloji gibi radikal teknolojilerin tanıtıldığı zamandır. En son teknolojinin “kanamasını” deneyimleyen müşteriler için genellikle sancılı bir süreçtir.

Neyse ki bu müşteriler genellikle bu tür bir durumu özleyen teknoloji uzmanlarıdır. Büyüme aşamasında bilgi ve yetkinlik birikimi önemli kazançlar sağlar. Bu aşamada, teknolojiyi geliştirmeyi amaçlayan kökten farklı tasarımlarla çok çeşitli erken deneyler bulunabilir.

Çoğu zaman, performanstaki büyüme aşaması, piyasa tarafından benimsenme oranında yansıtılmaz. Gerçekten de, teknolojinin erken başarısı, yutturmaca ve gerçekçi olmayan beklentiler yaratma eğilimindedir. Teknoloji, Gartner grubunun “abartılmış beklentilerin zirvesi”ni yeterince adlandırdığı algısının zirvesine ulaşıyor.

Bunu genellikle bir hayal kırıklığı dönemi takip eder, çünkü yeni teknolojinin performansı müşterilerin beklentilerini karşılamaz. Webvan, Boo.com ve diğerleri gibi pek çok dot-com şirketinin 2000’in başında patlamasının nedeni buydu: dünyaya ilan ettiklerini hızlı ve güzel bir şekilde sunamadılar. Bununla birlikte, teknoloji gelişmeye devam ediyor ve bir kez moda ve gerçeklik arasındaki boşluk kapandığında, teknolojinin gerçek değeri piyasaya görünüyor.

“Yaygın bilgi işlem” veya “genişletilmiş İnternet” teknolojileri bu noktayı göstermektedir. Bugün, kişisel bir buzdolabının Webvan’ı çevireceği ve tüketici için yiyecek sipariş edeceği tüm model açıkça öldü, ancak yaygın bilgi işlem uygulamaları, tüketici pazarından uzakta, endüstriyel ortamlarda yavaş yavaş kök salıyor.

Verileri uzaktan ve anlık olarak toplamak ve yorumlamak için çipler, sensörler, kablosuz ve yazılım uygulamaları sürekli gelişiyor. Bir yazılım firması olan emWare veya bir çip üreticisi olan Ubicom gibi küçük şirketler ile IBM veya Accenture gibi büyük firmalar bu teknolojiler üzerinde çok çalışıyorlar ve bunu e-ticaret devriminde ikinci şansları olarak görüyorlar. 


Stratejik teknoloji nedir
Teknoloji Yönetimi ders notları
Teknoloji yönetimi Makale
Teknoloji Yönetimi ders NOTLARI PDF
Günümüz stratejik teknolojileri nelerdir
Teknoloji Yönetimi dersi
Günümüzdeki stratejik öneme sahip teknolojiler
Teknoloji yönetim Süreçleri


EmWare, su arıtma tesislerinde endüstriyel kontrolörler veya ev ısıtıcılarının uzaktan kontrolü gibi yeni ve mevcut akıllı uzak cihazların yönetimini otomatikleştiren düşük maliyetli, uygulaması kolay, yerleşik yazılımlar yapar. Ubicom, kullanıcıların soğutma sistemlerinden uzaktan denetlenebilen tepegözlere kadar her türlü cihazı bağlamasını sağlayan düşük maliyetli kablosuz ağ işlemcileri (7 ila 9 dolar arasında) sunar.

Daha iyi tasarımlar bulundukça, daha fazla iyileştirme yapmak giderek daha zor hale gelir, bu nedenle varyasyonlar daha mütevazı hale gelir ve bir sonraki aşama olan olgunluk dönemine yol açar. Bu, artan yeniliklerin zamanıdır. Bu süre boyunca, artan getiriler sürekli bir performans artışına uğrar (bu, bilgisayar endüstrisindeki mikroişlemciler için veya fotoğraf endüstrisindeki ışık geçirmez kutulardaki 35 mm film için geçerlidir).

Üreticiler ve müşteriler ürün özellikleri üzerinde anlaşmaya vardıkça ve pazar genişledikçe, üründen süreç inovasyonuna bir transfer gerçekleşebilir. Bir endüstri daha istikrarlı hale geldikçe, özel ve pahalı ekipmanların kullanımına daha fazla güven duyulur.

Bu, firmalar için zorluğun daha hızlı ve daha ucuz inşa etmek ve müşteri tarafından seçilen sınırlı sayıda özellik ile daha büyük hacimli donanım kutuları üretmek olduğu PC’ler için geçerlidir. Amerikan Dell Computer, Tayvanlı Acer ve Chinese Legend, bu aşamada gerekli olan seri üretim sürecinde ustalaşmada şampiyonlar gibi görünüyor. Yazılım endüstrisinde Java ve XML, performansı bir platoya ulaşan olgun teknolojilerin iki tipik örneğidir.

Son aşama olan düşüş veya doygunluk, bir teknolojinin fiziksel sınırlarına ulaşıldığında ve/veya örneğin sabit telefon işinde olduğu gibi Ar-Ge’deki ek harcamalar ve çabalar penetrasyonu veya satışları artırmadığında ortaya çıkar.

Görüldüğü gibi, teknoloji yaşam döngüsü, ürün yaşam döngüsünün aşamalarına benzer; ancak, bir ürün belirli bir zamanda teknolojinin bir çıktısı olduğu için farklıdır. Bu, belirli bir teknolojinin her adımında kendi yaşam döngülerine sahip çeşitli ürünlerin olabileceği anlamına gelir.

Örneğin, ana bilgisayar teknolojisi olgunluk aşamasındadır. 2003’te ana bilgisayar bilgisayarları, bilgisayar pazarının %13’ünü oluşturuyordu ve IDC, bunların 2006 yılına kadar %8’e düşeceğini tahmin ediyor, ancak şirketler hala WebSphere gibi mevcut en son yazılımlarla donatılmış IBM z990 gibi yeni ana bilgisayarları piyasaya sürüyor. 

Şirketler, mutlak bir fiziksel sınırdan çok, bir teknolojinin diğer teknolojilere kıyasla göreli sınırını değerlendirmelidir. Genel olarak, rekabet eden teknolojiler büyüyen bir sarmal boyunca birbirine bağlıdır; bu, yeni bir teknik prosedürün daha yüksek bir yatırım gerektirdiğini, ancak yerini aldığı maksimuma çok daha yakın bir başlangıç performansı ile gösterir.

Farklı teknolojilerin bu şekilde konumlandırılması her zaman kolay değildir. Gelişen teknolojilerin tanımlanması genellikle zordur ve ürünler hala iyi bilinmediği için performans seviyeleri kolayca belirlenemez. Öte yandan, yeni bir teknolojinin rekabet baskısı, eski teknolojide güçlü bir gelişmeyi kışkırtma eğilimindedir.

Ahşap yelkenli gemilerin, yirminci yüzyılın başında onların yerini alacak olan demir gövdelerin ve bileşik buhar motorlarının icadından kısa bir süre sonra, 1860 ile 1880 arasında bir rönesans yaşadığını herkes bilir. Benzer şekilde, iç aydınlatma için kullanılan gaz lambası, akkor elektrik ampulünün ortaya çıkmasından hemen sonra muazzam bir şekilde geliştirildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir