Vaka İncelemesi Nedir? (2) – Vaka İncelemesinin Tarihsel Arka Planı – Vaka  İncelemesi Nasıl Yapılır? – Vaka  İncelemesi Örnekleri – Ücretli Vaka İncelemesi Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Vaka İncelemesi Nedir? (2) – Vaka İncelemesinin Tarihsel Arka Planı – Vaka  İncelemesi Nasıl Yapılır? – Vaka  İncelemesi Örnekleri – Ücretli Vaka İncelemesi Yaptırma

3 Ağustos 2020 Metodolojik Kalkış Noktası Neden ve Nasıl? Ödevcim Akademik Örnek Olay İncelemesi Araştırması: Ne Parayla Vaka İncelemesi Ücretli Vaka İncelemesi Vaka İncelemesi Nedir? (2) - Vaka İncelemesinin Tarihsel Arka Planı - Vaka İncelemesi Nasıl Yapılır? - Vaka İncelemesi Örnekleri - Vaka İncelemesi Yaptırma Vaka İncelemesinin Tarihsel Arka Planı 0
Vaka İncelemesi Nedir 2 - Vaka İncelemesinin Tarihsel Arka Planı - Vaka İncelemesi Nasıl Yapılır - Vaka İncelemesi Örnekleri - Vaka İncelemesi Yaptır

 

On yılı aşkın süredir ödev yapma desteği veren Ödevcim Akademik, size Vaka incelemesi yapmakta yardımcı olacaktır. Vaka İncelemesi yaptırma konusunda sizde Ödevcim Akademik destek olsun istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Öncelikle vaka incelemesi ve ödevlerinizle ilgili belgelerinizi akademikodevcim@gmail.com sayfamızdan gönderebilir ödevleriniz, tezleriniz, makaleleriniz ve projeleriniz ile ilgili destek alabilirsiniz.


Vaka İncelemesinin Tarihsel Arka Planı

Vaka çalışmaları hakkında yazma ve konuşma, bir hayal kırıklığı yaşatır çünkü ‘vaka çalışmaları’ etiketi birçok amaç için kullanılmış gibi görünmektedir. Bunlardan biri, örnek olay araştırmasının birkaç farklı kolu ile karşı karşıyadır. Bu, bölgedeki klasik popüler metinlerin bazılarına göz atarsanız bu açıkça görülecektir. Glaser ve Strauss (1967); Bahis (1995); Yin (1994, 1989) ve Miles ve Huberman (1984, 1994) vb. gibi. Her birinin diğerleriyle pek az ortak noktası var.dır Öte yandan, bu alanda bazen aynı konuyu ele alan, bazen çok farklı şeyler için kullanılan birkaç etiket kullanılmaktadır: vaka raporu, vaka geçmişi, vaka biyografisi, vaka çalışması ve vaka yöntemi. Vaka çalışmaları birçok geleneğe dayanmaktadır. Burada en önemlilerini ele alacağız.

10 Örnek Olay İncelemesi Araştırması: Ne, Neden ve Nasıl?

“Vaka çalışması” terimi, araştırma sürecine ve böyle bir sürecin son ürününe atıfta bulunabilir. Bu karışıklığa son vermek için Stenhouse, son ürün için “vaka kaydı” terimini kullanmayı önerdi, ancak bu öneri takip edilmemiştir. (R.G. Burgess (1984) ‘de L. Stenhouse). Amerikan sosyolojisinde “vaka çalışması” etiketinin rolüne ilişkin olağanüstü bir tarihsel bakış Jennifer Platt (1992) tarafından sunulmuştur.

Sağlık bilimleri, klinik psikoterapi ve hukuk gibi birçok bilimin büyümesi ve gelişmesi, vakaların incelenmesi ile el ele gitmiştir. Genelleme yolunda atılan adımlardan önce veya bir parçası olan bir davanın özelliklerini açıklama ve açıklama girişimleri olmuştur. Bu disiplinlerin öğretiminde vakalar didaktik bir araç olarak hala önemli bir rol oynamaktadır.Siyaset bilimi ve örgütsel çalışmalar gibi daha sonra geliştirilen alanlarda vakalara benzer bir yönelim gözlemlenebilir.

• Sosyal bilimlerde özel bir ilham kaynağı, bir köyün geleneksel çalışması ya da kültürel antropolojideki yerel ortamdan (Malinowski, Margaret Mead ve diğerleri) oluşur.
• Üçüncü kaynak sosyolojik Chicago Okulu’dur. Sokak Köşesi Topluluğu (Whyte 1941); Jack Roller (Shaw, 2. baskı 1966); Taksi Dans Salonu (Cressey 1932); White in Boys (Becker ve ark. 1961) ve diğer birçok monograf bu geleneği göstermektedir. Bu gelenekte, araştırmanın odağını oluşturan yerel bir ortamın kendisi değil, genel bir fenomen olduğu her zaman açık değildir.
• Siyaset biliminde, tarihsel kökler vaka çalışmaları üzerine kurulu güçlü bir gelenek içerir. Daha sonra, davranış bilimlerinin metodolojisi baskın hale geldiğinde, bu gelenek kısmen değiştirildi. Vaka çalışması yönteminin taraftarları (sadece bir vaka) ile karşılaştırmalı yöntem (birkaç vaka) ve son olarak da ilgili yöntem (birçok vaka) tartışmaları hala alanı renklendirmektedir.
• Psikoloji alanında iyi bilinen Sigmund Freud ve diğer psikanalistler üzerine yapılan çalışmalardır. Daha sonra, kişilik psikolojisi ve klinik psikoloji gibi diğer alanlarda bireylerin (vakaların) çalışması geliştirilmiştir.
• Son zamanlarda, birçok politika alanındaki vakaların incelenmesi için (örn. Sosyal hizmet, gençlik desteği, işgücü piyasası aracısı, etnik azınlıkların entegrasyonu) yeni itici güçler sunmaktadır. Bu alanlarda vaka çalışması araştırması, bazı alanlarda olduğu gibi zayıflığın kabulü olarak değil, araştırma için merkezi stratejilerden biri olarak görülmektedir.

Son yıllarda, sosyal ve davranış bilimleri içinde vaka çalışmalarının karakteri hızla değiştiği için karışıklık arttı. Geçmişteki temel araştırmalarda, niteliksel, keşifsel bir yaklaşımla, alana hâkim olmakla birlikte, günümüzde ilgi uygulamalı araştırmalara yönelmiştir. ‘Politika deneyi’ ve ‘değerlendirme araştırması’ gibi terimlerin günümüzdeki popülaritesi (her iki iplikçik de sıklıkla vaka çalışmalarını tercih edilen araştırma stratejisi olarak kullanır) bu gelişmenin bir örneğidir.

Metodolojik Kalkış Noktası

Sosyal bilim araştırmalarındaki farklı geleneklerin ve stratejilerin stratejisi, kabul edilemez olmaktan ziyade tamamlayıcıdır. Bu nedenle, vaka çalışmaları ve diğer araştırma türleri için ortak bir metodolojik çekirdeği vurgulamaktayız. Bu, bilimsel yöntem ’ve‘ örnek olay yöntemi ’arasında büyük bir ayrımın hakim olduğu metodoloji metinlerinin çoğuyla güçlü bir tezat oluşturur.

“Bilim” için, “nicel” ve “hipotetik-tümdengelim yöntemi” gibi etiketler kullanılır; “vaka çalışmaları” bağlamında “kalitatif” ve “bütünsel” gibi etiketler daha yaygındır. Vaka çalışmalarının sonuçlarıyla ilgili tartışmalarda (örneğin, bir değerlendirme araştırma projesinin önemi ile ilgili), araştırma sonuçlarını yükseltmek veya tersine çevirmek için nadiren geçersiz argümanlar kullanılmaz. Genel bilimsel girişimde örnek olayları akılcı bir şekilde ortaya koyma konusundaki teknik bilgi eksiktir. Bu metinlerden de anlaşılacağı üzere, yoğun araştırma metodolojisinin kapsamlı araştırma metodolojisinden oldukça farklı olduğunu varsayar. Özellikle uygulamalı araştırma ile ilgili olarak, bu abartıları düzeltmek gerekli görünmektedir.

Vaka çalışmaları metodolojisi hakkındaki literatür, göreceli olarak konuşursak, çok geniş değildir ve aslında çok heterojendir. Vaka araştırması metodolojisi üzerindeki göreceli düşünme eksikliği, mevcut literatüre çok az ekleme olduğu anlamına gelir. Araştırmacılar zaten iyi bilinen metinlerden bahsediyorlar; daha yeni yayınlar eskilere aittir. Çoğunlukla vaka incelemelerinin bir anketin sonuçlarına ne gibi katkı sağladığını yeterince açıklığa kavuşturmamakta, bunun tersi de geçerlidir. Birçok araştırmacı, anket sonuçları alanında bunu yapabilme yeteneklerinden yola çıkarak, vaka çalışmalarına dayanarak kesin sonuçlar formüle etmede zorluklar yaşamaktadır (karşılaştırma Yin, 1993: 70). Tanımların ve mülakat raporlarının kendileri için konuştuğu öncülüne güveniyor gibi görünüyorlar (bu özellikle mülakatlardan alıntılar sadece açıklama amaçlı kullanıldığında) ve belirli araştırma sorusuna çok az dikkat ediyor.

Tanım

Yoğun ve kapsamlı araştırmalar arasındaki farka girişimizi ayrıntılı olarak açıklamak için daha net bir taslak elde etmeye çalışalım. Vaka çalışmaları zaten bir araştırma stratejisi olarak tanımlanabilecek kadar zordur, çünkü araştırma stratejilerinin tipolojileri genellikle farklı veri kaynaklarına dayanır. Bununla birlikte, bir vaka çalışması birçok veri kaynağı ile uyumludur ve bu nedenle bir strateji sisteminde ortaya koymak zordur.

Vaka çalışması, bir tanım diğerinden daha geniş olmak üzere farklı şekillerde tanımlanabilir. Çoğu vaka çalışmasında mevcut olan özellikleri içeren bir tanım sunmayı tercih ediyoruz. Tüm özelliklerin her zaman mevcut olmadığını belirtmek için bu özelliklerin birçoğuna “en” kelimesini ekliyoruz. 

12 Örnek Olay İncelemesi Araştırması: Ne, Neden ve Nasıl?

Belli bir araştırma projesinin örnek olay olup olmadığı sorusunun her zaman verimli olmadığı sorusudur. Bir vaka çalışması, sosyal bir fenomenin incelenmesine atıfta bulunur:

• Bir sosyal sistemin (vaka) sınırları içinde veya insanlar, kuruluşlar, gruplar, bireyler, yerel topluluklar veya ulus-devletler gibi birkaç sosyal sistemin (vakalar) sınırları içinde yürütülen, çalışılacak fenomenin var olduğu,
• Davanın doğal bağlamında
• Fenomeni belirli bir süre boyunca izleyerek veya alternatif olarak, daha sonra olay sırasında bir olgunun gelişimi ile ilgili bilgi
belirli bir süre gerekmesi,
• Araştırmacının süreç izlemeye odaklandığı sürece katılan kişiler, değerleri, beklentileri, görüşleri, algıları, kaynakları, tartışmaları, kararları, karşılıklı ilişkileri ve davranışı olan insanlar veya sosyal kurumlar içindeki ve arasındaki süreçlerin tanımlanması ve açıklanması ile ortaya çıkan sosyal süreçler,
• Başlangıçta geniş bir araştırma sorusu tarafından yönlendirilen araştırmacının verileri araştırdığı ve ancak bir süre sonra daha kesin araştırma soruları formüle ettiği, önceden ayarlanmış prosedürlerden ve operasyonlardan kaçınarak sürecin beklenmedik yönlerini açık tutmak;
• Birkaç veri kaynağı kullanarak, ana veri kaynakları (bu sırayla) mevcut belgeler, muhbirler ile görüşmeler ve (katılımcı) gözlem
• (isteğe bağlı olarak), uygulamalı bir araştırma vaka çalışması projesinin son aşamasında, araştırmacı, çalışılan kişileri ve paydaşları, yalnızca son araştırma raporu için daha sağlam bir temel oluşturuyor, ancak bazen yanlış anlaşılmaları gidermek, iç sosyal ilişkileri iyileştirmek ve ‘herkesi aynı yöne yönlendirmektir.


On yılı aşkın süredir ödev yapma desteği veren Ödevcim Akademik, size Vaka incelemesi yapmakta yardımcı olacaktır. Vaka İncelemesi yaptırma konusunda sizde Ödevcim Akademik destek olsun istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Öncelikle vaka incelemesi ve ödevlerinizle ilgili belgelerinizi akademikodevcim@gmail.com sayfamızdan gönderebilir ödevleriniz, tezleriniz, makaleleriniz ve projeleriniz ile ilgili destek alabilirsiniz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir