Vaka İncelemesi Nedir? (27) – YASAL, ETİK VE MESLEKİ KONULAR – Ücretli Vaka İncelemesi Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Vaka İncelemesi Nedir? (27) – YASAL, ETİK VE MESLEKİ KONULAR – Ücretli Vaka İncelemesi Yaptırma

15 Ağustos 2020 Bir İzin Sözleşmesi için Örnek İçerik (Singer ve Vinson'dan) ETİK VE MESLEKİ KONULAR ETİK VE MESLEKİ KONULAR – Ücretli Vaka İncelemesi Yaptırma Ödevcim Akademik Örnek : Dergideki etik konularla ilgili Özel Sayı 0
Vaka İncelemesi Nedir 27 – YASAL, ETİK VE MESLEKİ KONULAR – Ücretli Vaka İncelemesi Yaptırma

 

On yılı aşkın süredir ödev yapma desteği veren Ödevcim Akademik, size Vaka incelemesi yapmakta yardımcı olacaktır. Vaka İncelemesi yaptırma konusunda sizde Ödevcim Akademik destek olsun istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Öncelikle vaka incelemesi ve ödevlerinizle ilgili belgelerinizi akademikodevcim@gmail.com sayfamızdan gönderebilir ödevleriniz, tezleriniz, makaleleriniz ve projeleriniz ile ilgili destek alabilirsiniz.


YASAL, ETİK VE MESLEKİ KONULAR

2001’de Hall ve Flynn, Birleşik Krallık’taki akademik bilgisayar bilimi ve yazılım mühendisliği araştırmacıları arasında araştırma etiğinin farkındalığını araştırmak için bir anket düzenlediklerini bildirdi. Birleşik Krallık’taki 97 bilgisayar bilimi bölüm başkanının tamamıyla temasa geçerek takip hatırlatmaları yaptılar ve 44 yanıt aldılar. Ankete katılan 44 kişiden yalnızca 16’sı (% 36), yazılım mühendisliği araştırmalarının etik değerlendirmelerini izlemenin çok önemli olduğunu düşünürken, diğer yanıtlar da (% 39) izlemenin önemli olmadığını (18 %) veya bilmedikleri (% 7). Hall ve Flynn ayrıca yanıt verenlerden bazı çarpıcı yorumlar bildirdi:

 • Bu anketi çok endişe verici buluyorum çünkü etik onay almak zorunda olma fikri akademik özgürlüğü tehdit ediyor.
 • (Etik onay aramak) hiçbir zaman ortaya çıkmadı ve bunun neden bir sorun olduğunu ortaya çıkmıştır.

Bilgisayar bilimleri araştırmalarının etik onayından hiç kimse sorumlu değildir. Anket on yıldan uzun bir süre önce yapılmış ve Empirical Software Engineering dergisinde [191] etik konularla ilgili bir Özel Sayı’nın parçası olarak rapor edilmiştir. Yazılım mühendisliği araştırması alanında daha yeni bir anketin farkında değiliz, ancak anket sonuçları güncel olmasa bile, Özel Sayı ile birlikte anket, yazılım mühendisliği araştırmasının yürütülmesinde etik konuların önemini vurgulamaktadır.

Vaka çalışması araştırmacısının, araştırmasının tasarımı, yürütülmesi ve raporlanması sırasında yasal, mesleki ve etik konuları dikkate alması önemlidir. Pek çok ülkede, araştırma için devlet finansmanı, insan denekleri içeren araştırmaların, ilgili etik ilkeler ve standartlara uyulmasını sağlamak için uygun bir etik komite tarafından gözden geçirilmesini gerektirir. Ayrıca pragmatik nedenler de olabilir: yasal, profesyonel ve etik standartları korumak, insan deneklere ve kuruluşlara olan güveni geliştirmeye ve sürdürmeye yardımcı olur ve bu güven, araştırmanın daha sorunsuz ilerlemesine yardımcı olacaktır. Ancak aynı zamanda etik olmayan ve itibarsız bir çalışma, yazılım mühendisliği araştırma disiplininin genel itibarını zayıflatabilir. Elbette insanların temel motivasyonu da var: onlara saygılı davranılmak istiyorlar.

Örnek : Dergideki etik konularla ilgili Özel Sayı

Ampirik Yazılım Mühendisliği, etik sorunları gösteren birkaç örnek sunar ve bu durumların her biri bağımsız yorumlarla tamamlanır. Vakalardan üçü aşağıda kısaca özetlenmiştir. Becker – Kornstaedt’in çalışmasına dayanan dördüncü bir vaka ana metinde tartışılmaktadır.

• Önceki çalışmayla ilgili olan şirketlerin kimliğini mevcut bir çalışmaya ayırmanın sonuçları. Önceki çalışmada yer alan şirketlerin kimliği, akademik yayınların bir sonucu olarak kamu malıydı, ancak mevcut çalışmada araştırmacı ve katılımcılar arasındaki resmi ve gayri resmi temasın boyutu, katılımcıların önceki çalışmada yer alan şirketler. Vaka, Seaman tarafından Gotterbarn tarafından destekleyici bir yorumla sunulmaktadır.

• Bir araştırma grubu bir şirket için yazılım geliştiriyordu ve ayrıca şirketin bilgisi dahilinde bu yazılımı bazı araştırmalar yapmak için kullanıyordu. Bazı durumlarda, etik onayı gerektiren araştırma faaliyetleri ile böyle bir onay gerektirmeyen geliştirme faaliyetleri arasında ayrım yapmak zordur. Vaka Lethbridge  tarafından Sieber’in destekleyici yorumuyla sunulmaktadır.

• Açık kaynak yazılımları, tanım gereği, kamu alanında, ancak açık kaynak yazılımın düzeyleri, yazılımı araştırmacılar tarafından geniş çapta araştırmaya tabi tutulacağı niyeti veya bilinciyle geliştirmedi. Bu, Singer ve Vinson  tarafından tanınan diğer etik ilkelerin yanı sıra bilgilendirilmiş onam ile ilgili sorunları ortaya çıkarmaktadır. Vaka, El Emam  tarafından Vinson tarafından destekleyici bir yorumla sunulmaktadır.

Bir araştırma çalışması her şeyden önce araştırmacı ile vakaya dahil olan katılımcılar ve paydaşlar arasındaki güvene dayalı olsa da, sorunları önlemek için açık önlemler alınmalıdır. Yazılım mühendisliğinde, vaka çalışmaları genellikle bir organizasyondaki gizli bilgilerle ilgilenmeyi içerir. Bu tür bilgilerin nasıl işlendiği ve hangi bilgilerin yayınlanacağına karar vermek ve kabul etmekten kimin sorumlu olduğu çalışmanın başında netleştirilmezse, daha sonra sorunlar olabilir. Anahtar etik faktörler şunları içerir:

• Bilgilendirilmiş onay.
• İnceleme tahtası onayı.
• Gizlilik.
• Hassas sonuçların ele alınması.

• Teşvikler.
• Geri bildirim.

Gönüllüler ve kuruluşlar, vaka çalışmasına katılmayı, yani bilgilendirilmiş onay vermeyi açıkça kabul etmelidir. Bazı ülkelerde bu yasal olarak bile gereklidir. Araştırmacının, örneğin, dolaylı veya bağımsız veri toplama yöntemleriyle, izin istemeden veri toplaması cazip gelebilir. Ancak, yazılım mühendisliği araştırmalarında neden etik standartların sürdürülmesi gerektiğinin çok iyi nedenleri vardır.

Araştırma etiği mevzuatı ülkeler ve kıtalar arasında farklılık gösterir. Pek çok ülkede, çalışma önerisinin etik konularla ilgili olarak bir teftiş kurulu veya bir üniversitede benzer bir işlev tarafından incelenmesi ve kabul edilmesi zorunludur. Diğer ülkelerde böyle kurallar yoktur. Bu tür kurallar olmasa bile, tehlikelerden kaçınmaya yardımcı olmak için vaka çalışması protokolünün meslektaşlar tarafından gözden geçirilmesi önerilir.

Onay anlaşmaları, tercihen araştırmacılar ve bireysel katılımcı  arasındaki bir form veya sözleşme yoluyla gerçekleştirilir. Aşağıdaki örnek, mevcut yazının yazarları tarafından deneysel bir çalışmada kullanılan bilgi türlerini özetlemektedir.

Araştırmacılar verileri başka, henüz tanımlanmamış amaçlar için kullanmayı planlıyorsa, bu, katılımcıların katkılarının yalnızca mevcut çalışma için mi yoksa gelecekteki olası çalışmalar için mi olduğunu seçmelerine izin vermek için ayrı olarak imzalanmalıdır.

Bir İzin Sözleşmesi için Örnek İçerik (Singer ve Vinson’dan)

 • İzin Sözleşmesine Dahil Olan Öğeler
 • Araştırmacıların isimleri ve iletişim bilgileri.
 • Bu çalışmanın amacı.
 • Çalışmada kullanılan prosedürler, yani katılımcının çalışma sırasında ne yapması gerektiğinin ve bu faaliyetler sırasında araştırmacının hangi adımları atacağının kısa bir açıklamasıdır.
 • Katılımın gönüllü olduğunu ve toplanan verilerin anonim olacağını açıkça belirten bir metin.
 • Bilinen risklerin listesi.
 • Katılımcılar için faydaların bir listesi, bu durumda örneğin yeni bir teknik kullanma deneyimi ve geribildirim etkinliği.
 • Gizliliğin nasıl sağlanacağına dair bir açıklama. Bu, çalışmada toplanan materyalin nasıl kodlanıp tanımlanacağının bir açıklamasını içerir.
 • İnceleme kurulunun onayları hakkında bilgiler.
 • Katılımcı ve araştırmacıların tarih ve imzaları da içerir.

On yılı aşkın süredir ödev yapma desteği veren Ödevcim Akademik, size Vaka incelemesi yapmakta yardımcı olacaktır. Vaka İncelemesi yaptırma konusunda sizde Ödevcim Akademik destek olsun istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Öncelikle vaka incelemesi ve ödevlerinizle ilgili belgelerinizi akademikodevcim@gmail.com sayfamızdan gönderebilir ödevleriniz, tezleriniz, makaleleriniz ve projeleriniz ile ilgili destek alabilirsiniz.


 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir