Elektronik Endüstrisi – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Elektronik Endüstrisi – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

25 Ağustos 2022 elektrik-elektronik sektörü Elektronik pazarlama Nedir Elektronik sektörü Firmaları 0
BİR TİCARETÇİNİN GELİŞİMİ

Elektronik Endüstrisi

Pazarlama strateji elektronik endüstrisinin karakteristiğidir. Intel, Samsung, Infineon ve diğer oyuncular, belleklerini ve yarı iletkenlerini fiyatlandırmak için bu stratejiyi kullanıyor. Bazen, 2001’de PC belleğinin (DRAM) piyasa fiyatının üretim maliyetinin altına düştüğü ve Hynix gibi daha zayıf oyuncuları sektörden çıkmaya zorladığı gibi, fiyat savaşlarına girerler.

Mikrobilgisayar üreticileri de bu stratejiyi seçmiştir. Cep telefonu işinde, Nokia, pazarı büyütmek ve “ana” ve geç çoğunluktaki müşterilere ulaşmak ve ayrıca daha küçük hacimli rakipleri kovalamak için cep telefonlarının fiyatlarını aşağı çekmek için agresif bir şekilde bir üretim maliyeti kontrol stratejisi izlemiştir. 

Öte yandan, şirket verimlilik kazanımlarını cebe indirmeye ve marjını ve karlılığını artırmaya karar verebilir. Bu, PC aksesuarlarının lider satıcısı Logitech’in izlediği başarılı yaklaşımdır. Logitech yılda yaklaşık 100 milyon birim üretiyor ve ürünlerinin raf ömrü PC’lere göre daha uzun olduğu için Logitech üretim maliyetlerini aşağı çekebilir.

Bu arada, ürünlerinin perakende fiyatı sabit kalma eğilimindedir ve şirketin kablosuz optik fare gibi bir ürün için aynı fiyatı, piyasaya sürüldükten 18 ay sonra aynı seviyede tutmasını sağlar. Sabit bir perakende satış fiyatı ile azalan bir üretim maliyeti arasındaki fark, doğrudan sonuca gider.

Öğrenme eğrisi, bu ürünlerin gerektirdiği yüksek Ar-Ge maliyetleri nedeniyle yüksek teknoloji ürünleri için geçerlidir. Ürün yaşam döngüleri oldukça kısa olduğu için, bu giderlerin çok hızlı bir şekilde yazılması gerekir (örneğin, bilgisayarlar için 1 yıl ve robotik için 2 yıl) ve bu Ar-Ge maliyetleri, ürünün ömrünün başlangıcında ortalama birim maliyeti şişirir. 

Bu birim maliyet değişimi, değişen birim fiyatına yansımaktadır. 10 yıllık manyetik disk depolaması için maliyet deneyimi eğrisini göstermektedir. Son yıllarda, bir gigabayt depolama maliyeti, 1995’te 165 $’dan 2003’te 1.4 $’a ve 2006’da 0.2 $’lık bir projeksiyona, çarpıcı bir şekilde düştü.

Günümüzde depolama, kitlesel bir ürün haline geldi ve depolama kapasitesinin miktarı çok büyük. Örneğin, 2003’te ABD’nin sağlık ve ilgili faydalar lideri Aetna, 4,100’den fazla doğrudan erişimli depolama cihazına dayanan ve yaklaşık 250.000 teyp birimini temsil eden 174 terabayttan (1.000 gigabayt) fazla veriye sahipti; Boeing, 150.000 masaüstünde yaklaşık 150 terabayt veriye sahipti; Avrupa’da ATOS-Origin, 60 ana bilgisayara ve 5.000’den fazla orta seviye sunucuya bağlı yaklaşık 300.000 terabaytı yöneten bir yüksek teknoloji hizmet firmasıdır.

Her pazarlama yöneticisi, piyasa fiyatının eğilimine göre ortalama birim maliyetteki değişiklikleri ve fiyat deneyimi eğrisindeki konumunu sürekli olarak takip etmelidir. Maliyetlerinin piyasa fiyatlarından çok daha hızlı düştüğünü fark eden bir şirket, tecrübesinden yararlandığını, kâr marjı ve pazar payı kazandığını bilir.

Aksine, sektör ortalamasından daha hızlı artan maliyetleri olan bir şirket, marjlarının azaldığını görecektir. Bu şirket, manevra özerkliğini ve pazar payını kaybediyor. Genellikle bu noktada şirket, daha başarılı olamamanın (daha yüksek bir performans düzeyine ulaşma) başarısızlığına yol açtığını fark etmeden, “damping”, “haksız rekabet” veya “fiyatları düşüren şirketler”den şikayet edecektir. 


Elektronik pazarlama Nedir
Elektronik sektörü Firmaları
elektrik-elektronik sektörü
türkiye’de elektronik üretimi
Elektronik PAZARLAMA pdf
Elektronik PAZARLAMA Ders Notları
Kablo Sektör Raporu
E PAZARLAMA


Pazarlamacılar, fiyatı belirlerken üretim potansiyelini abartmak olan başka bir tehlikeden de kaçınmalıdır. Gerçekten de, agresif bir fiyatlandırma, pazar talebini üretim kapasitesinin üzerinde harekete geçirirse, aşırı gecikmeler nedeniyle müşteri memnuniyetini (ve marka imajını) doğrudan etkiler.

Ayrıca, kârlılığı da etkiler, çünkü ilk olarak şirket, lansman zamanında gelirlerin tam infüzyonunu alamıyor ve ikinci olarak, mevcut ürünler daha yüksek fiyatlarla satılabilirdi. Apple bu zorlu deneyimi 2003 yılında 17 inçlik PowerBook’u Şubat 2003’ün resmi piyasaya çıkış tarihinden birkaç hafta sonra piyasaya sürmeye başladığında yaşadı.

Geçen yıl, Ocak 2002’de Macworld Expo’da tanıtılan, ancak 3 ay sonra Nisan 2002’de gerçekten mevcut olan 15 inç düz panel iMac ile benzer sorunlar yaşamaktaydı ve şirkete önemli bir sipariş yığılması bırakıyordu. iMac ilk mali çeyreğinin sonundadır.

Bu tür bir sorun, “sipariş üzerine inşa edilmiş” bir üretim modeli veya fiyat ayarlaması yoluyla talep ve arz arasında hızlı bir şekilde yeniden dengelemeye izin veren değişken bir fiyatlandırma planı uygulayan şirketler için ortaya çıkmaz. Aslında, öğrenme eğrisi analizinin, her iki durumda da Ar-Ge maliyetlerinin silinmesi gerekse bile, çok özelleştirilmiş üretim sistemlerinden ziyade seri üretilebilen ürünlere uyarlandığını belirtmeliyiz.

Rakipleri Dikkate Almak

Yüksek teknoloji dünyasında, diğer herhangi bir endüstride olduğundan daha fazla, piyasadaki ilk şirket, özellikle çok yenilikçi bir ürün için piyasa fiyatını belirler. Pole pozisyonu almayan bir şirket için standartları rakipler belirleyecek ve bu şirket de kendini onlara göre konumlandırmalıdır.

Bazı çok başarılı şirketler, mümkün olan en yüksek fiyatı elde etmek ve pazarda en üst sıralarda yer almak için pazarda ilk olmanın avantajını kullanır, bu “skimming” olarak bilinen bir fiyatlandırma stratejisidir. Samsung Electronics’in CEO’su Yun Jong Yong, buna “sashimi teorisi” diyor. Asal balık ilk yakalandığında, birinci sınıf bir Japon restoranında çok pahalıdır. Balığın bir kısmı kalırsa, ertesi gün ikinci kademe bir restoranda yarı fiyatına satılır.

Üçüncü gün, dörtte biri fiyatına gidiyor. Sonra kurutulmuş balık. Samsung, bu teoriyi tüketici elektroniğinde başarıyla uygulamıştır. En gelişmiş ürünleri rekabetin önünde pazarlar ve ürün tazeliğini yitirmeden ve rekabet oluşmadan önce yüksek fiyatlar uygular.

Ancak akıllı fiyatlandırma, yeni veya geç girenlere mevcut satıcıları devralma fırsatları sunar. Örneğin, telefon işinde yeni girenler, yerleşik şirketten geçiş yapan kullanıcı sayısını en üst düzeye çıkarmak için çözümlerini fiyatlandırıyor.

Avrupa’da, Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi, yeni girenlerin çoğu, Fransa’da Vodafone ve Bouygues Telecom’un veya Amerika pazarında Sprint ve MCI’nin yaptığı gibi, %15 ila %20 indirim sunmaya başladı. Deneyimler, ortalama piyasa fiyatı, büyük oyuncuların nispi pazar paylarının sabitlendiği bir düzeye ulaştığında, bu indirimlerin zaman içinde neredeyse sıfıra düştüğünü göstermektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir