Pazarı Bölümleme – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Pazarı Bölümleme – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

31 Ocak 2023 Pazar bölümlendirme türler Pazar bölümlendirmesi Nedir ? 0
Ticaret Sisteminin Oluşması

Pazarı Bölümleme

İşletmeden tüketiciye bir şirketiniz varsa, çeşitli niş kitleleri nerede yaşadıklarına ve zamanlarını ve paralarını nasıl harcadıklarına göre tanımlama tekniği olan standart pazar bölümlendirme araçlarını uyarlayabilirsiniz.

En yaygın segmentasyon türleri aşağıdaki gibidir:

» Demografi
» Coğrafya
» Yaşam evreleri
» Psikografik veya yaşam tarzı
» Yakınlık veya ilgi grupları

Bu kategoriler sadece sosyal medya taktiklerinizi değil, grafiklerinizi, mesajınızı, içeriğinizi, tekliflerinizi ve pazarlamanızın diğer tüm yönlerini etkiler.

Mesajlarınız, ulaşmaya çalıştığınız farklı alt grupların ihtiyaç ve isteklerini karşılayacak kadar spesifik olmalıdır.

Sosyal medyayı kullanarak bir dizi organik, bitkisel saç bakım ürünü satmak istediğinizi varsayalım. Sosyal Medya Pazarlama Hedefleri beyanınızda hedef pazarınızı “şampuan kullanan herkes” olarak tanımladıysanız, uygun sosyal pazarlama tekniklerini seçmeden önce bu pazarı farklı alt gruplara ayırın.

Alt gruplar oluştururken şu kavramları aklınızda bulundurun:

» Basit demografi, pazar tanımınızı etkiler. Parfümlerin kullanımı, tanımlayıcı terimler ve hatta ambalajlar cinsiyete göre değişebilir. Erkekler için kaç şampuan reklamı ipeksi saçlardan bahsediyor? Hatta kadınlara hitap eden şampuan reklamlarının erkeklere oranı nedir?

» Coğrafyayı düşünün. Coğrafya bariz görünmeyebilir, ancak kuru iklimlerde yaşayan insanlar, nemli iklimlerde yaşayan insanlara göre nemlendiricilerle ilgili bir mesaja daha açık olabilir. Veya belki de üretim kapasiteniz, ilk ürün lansmanınızı yerel veya bölgesel bir alanla sınırlandırıyor.

» Yaşam aşamalarını düşünün. Örneğin saçını boyayan kişiler, boyamayanlara göre daha farklı saç bakım ürünleri ararlar ama saçlarını boyama sebepleri satış mesajınızı etkiler. (Gençler ve genç yetişkinler, akranlarından oluşan bir gruba ait olma çabasıyla saçlarını alışılmadık renklere boyayabilir; yaşlı erkekler grileri ile gizleyebilir; çocuklu kadınlar modaya ilgi duyabilir veya saçlarını toplayıcı olarak boyayabilirler.

» Yaşam tarzları (psikografik) bile kararları etkiler. Yeni ürünleri deneme olasılığı düşük olan sınırlı kaynaklara sahip kişiler, değer ve memnuniyet garantileriyle ilgili mesajlara yanıt verebilir; daha fazla kaynağa veya daha yüksek bir statüye sahip kişiler, sosyal gruplaşma ve benlik saygısı ile ilgili mesajlardan etkilenebilir.

» Afinite veya ilgi grupları bariz bir segmentasyon parametresidir.
Çevre örgütlerine katılan veya ürünleri geri dönüştüren kişilerin “yeşil şampuan” çekiciliğine kapılma veya belirli çevrimiçi mekanlardan alışveriş yapma olasılığı daha yüksektir.

Farklı niş pazarlar, genel olarak farklı sosyal medya faaliyetlerine ve özel olarak da belirli sosyal medya hizmet sağlayıcılarına çekilir.

Aşağıdaki birkaç bölümde, kitlenizi bölümlere ayırmak ve belirli sosyal medya sitelerini seçmek için en uygun görünen parametreleri keşfetmek için kullanabileceğiniz farklı çevrimiçi araçları ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. En başarılı pazarlama kampanyaları, tekniklerle değil, hedef pazarlarınız tarafından yönlendirilir.


Pazar bölümlendirme türleri
Pazar bölümlendirmesi Nedir
Pazar bölümleme
Pazar BÖLÜMLENDİRME Kriterleri
Pazar bölümleme örnekleri
Hedef pazar Seçimi
Turizmde pazar bölümlendirme Nedir
Pazar BÖLÜMLENDİRME alternatifleri


Demografi

Pazar farklılaştırmasının en yaygın türü olan demografik bölümleme, cinsiyet, yaş, etnik köken, medeni durum, aile büyüklüğü, hanehalkı geliri, meslek, sosyal sınıf ve eğitim gibi standart kategorileri kapsar.

Gösterildiği gibi, genel İnternet popülasyonuna kıyasla temel demografik bilgileri sağlayın. Quantcast ayrıca site içindeki alt kategoriye göre dağılımı da gösterir. Alexa’nın ücretsiz sürümü, yedi günlük ücretsiz deneme sunsa da artık yalnızca sınırlı bilgi sağlıyor.

Gördüğünüz gibi, siteler her zaman aynı alt kategori dökümlerini paylaşmıyor veya veriler üzerinde tamamen aynı fikirde değil. Ancak, her ikisi de sosyal pazarlama amaçlarınız için yeterince yakındır.

Çeşitli sosyal medya hizmetlerindeki kullanıcıların demografik profillerinin yanı sıra kendi kullanıcılarınızın ve rakiplerinizin kullanıcı profillerini kontrol etmek için bu araçları kullanın. Örneğin, Quantcast’teki demografiyi karşılaştırarak, LinkedIn’in Facebook ziyaretçilerinden daha yaşlı, daha erkek egemen ve daha eğitimli bir kitleye hitap ettiğini görebilirsiniz.

Hedef kitleniz ile düşündüğünüz sosyal medya hizmeti arasında genel bir eşleşme arayın. Sosyal medya kampanyanızı başlatmadan önce daima güncel demografik bilgileri kontrol edin.

Coğrafya

Ülkeye, bölgeye, eyalete, şehre, posta koduna ve hatta mahalleye göre pazarlama, Foursquare gibi konuma dayalı sosyal medya kuruluşları veya yerel aramayı içeren diğer herhangi bir çevrimiçi pazarlama biçimi için anahtardır.

Coğrafi segmentasyon, işletmeniz birincil hedef kitlesini gerçek mekanda faaliyet gösteren vitrininizden belirli bir mesafeden çekiyorsa da mantıklıdır.

Örneğin, coğrafi bölümlendirme, sosyal medya hizmetinizin kendisi konum tabanlı olsun ya da olmasın, bakkallar, berberler, benzin istasyonları, restoranlar, sinema salonları ve diğer birçok hizmet sağlayıcı için anlamlıdır.

Birçok sosyal medya hizmeti, coğrafi hedef bölgenizdeki kullanıcı sayısını değerlendirmek için bir konum arama işlevi sunar:

» Belirli bir konumun yakınındaki Twitter kullanıcıları. Belirlediğiniz konuma 15 mil mesafedeki kullanıcıları bulmak için Near This Place metin kutusuna bir posta kodu veya yer adı girin. Görünen arama sonuçları sayfasında, sol sütunda hem Kişiler’i hem de Yakınınızdakileri seçin. Sonuçlar sayfasının üst kısmındaki arama kutusunda varsayılan 15 millik mesafeyi değiştirebilirsiniz.

» Belirli bir yarıçap içindeki LinkedIn kullanıcıları. Sol sütundaki Konum açılır listesinde, Konum açılır listesinden Şurada veya Yakınında öğesini seçin. Ülke açılır listesi, Posta Kodu metin kutusu ve seçenekler içeren İçinde açılır listesi dahil olmak üzere ek seçenekler görünür 10 ila 100 mil arasında yarıçap vardır. Ara’yı tıkladıktan sonra, orta sütunun sol üst köşesinde, ad listesinin üzerinde sonuç sayısı görünür.

İsterseniz bağlantı derecesine göre daha fazla filtreleme yapabilirsiniz.

» Belirli bir yerin yakınındaki Facebook kullanıcıları. Sayfanın üst kısmındaki Arkadaş Bul bağlantısını tıklayın. Sağ sütunda görünen seçenek kutusuna Bulunduğunuz Şehir alanında aramak istediğiniz konumu yazın. Diğer seçenek alanlarında, aramak istediğiniz diğer filtreleri seçin.

Ne yazık ki, Facebook size ulaşmak isteyebileceğiniz potansiyel kişilerin toplam sayısını vermiyor. Belirli coğrafi konumunuzdaki bir sosyal medya kanalının potansiyel kullanıcı sayısını belirleyemiyorsanız, sosyal medya kanalındaki Yardım işlevini kullanın, blogu kontrol edin veya şirketle iletişime geçin.

Birkaç şirket, pazarı daha hassas bir şekilde bölümlere ayırmak için coğrafi bilgileri demografik bilgiler ve davranışsal özelliklerle birleştirir.

Örneğin, temin edilebilen sistemi, bazıları açıklanan 66 farklı alt bölüm halinde düzenlenmiş demo-coğrafi veriler sunar. Gösterilen bu segmentler kullanılarak posta kodu düzeyinde görüntülenebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir