Satış Modeli

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Satış Modeli

3 Haziran 2023 Doğrudan satış Nedir Satış modelleri nelerdir 0
Pazarın Doğası

Satış Modeli

Satış modelinin ilgisini çekti ve web sitelerinde günün ek fırsatlarını geliştirdi. Örneğin, Hotels.com, seçilen bazı şehirlerde indirimli otel odaları (%50’ye varan) sunan “günün fırsatları” adlı özel bir bölüm sunar; oteller, uçuşlar, deniz yolculukları ve araç kiralama için “haftalık fırsatlar” sağlayın.

Bu nedenle, bu gelişmelerin ışığında, seyahat tedarikçileri marjlarında kademeli olarak önemli bir azalma ile mücadele etmektedir. Ancak, BT’deki daha yeni değişiklikler ve özellikle Web 2.0’ın gelişimi, seyahat tedarikçileri için yeni fırsatlar yaratmıştır.

Müşterilerin çok sayıda cihazla artan bağlantısı, gerçek zamanlı rezervasyon, kişisel bulutlar, her yerde iletişim ve eşler arası pazar yerleri seyahat dağıtım yapısını yeniden değiştiriyor. Dijital dağıtımın bu yeni adımı, müşteri katılım teknolojisi ve sözde “Sosyal, Bağlam, Mobil-So-CoMo” ile derinden bağlantılıdır.

Bu nedenle, sosyal web, tüketicilerle doğrudan etkileşim kurmanın yeni yollarını üretir. Bir yandan, seyahat tedarikçileri yeni İnternet teknolojilerine daha aşina hale geliyor ve en azından temel bir “sosyal mevcudiyet” sahibi olmanın öneminin farkına varıyor.

Giderek daha fazla kendi web sitelerine sahip oluyorlar ve sosyal medyanın önemini ciddi şekilde düşünmeye başlıyorlar. Seyahat tedarikçilerinin BT araçları hakkında farkındalığı ve satın alma kararı sürecinde gezginler tarafından sosyal medyanın giderek daha fazla benimsenmesi, doğrudan rezervasyonlarda artışa neden oluyor.

Öte yandan seyahat dağıtım sistemine yeni operatörler giriyor. Ürünleri satmadıkları için “aracı” olarak adlandırılabilirler, ancak genellikle işlem başka bir web sitesinde (seyahat tedarikçisinin veya aracıların) veya çevrimdışı olarak tamamlanır.

Bu tür web siteleri, gezginlerin turizm hizmetleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine olanak tanır: fiyatları karşılaştırın, diğer müşterilerin tavsiyelerini okuyun, derecelendirmeye ve sıralamaya bakın, ürün hakkında daha fazla bilgi edinin vb. tedarik edilenlerdir.

Seyahat “aracıları”, doğru hizmeti bulmalarına ve alternatifleri karşılaştırmalarına yardımcı olarak müşteri için ek değer yaratır. Ayrıca, ana OTA’larla bağlantılı olsalar da, müşteriyi belirli bir kurumsal web sitesine yönlendirme gücüne sahip oldukları için gezginlerle doğrudan bağlantı kurmak için ek fırsatlar sunarlar.

Sosyal medyadaki belirli “aracı” kategorileri, seyahat değerlendirme web siteleri (örn. TripAdvisor) ve sanal topluluklardır. Burada gezginler, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği paylaşabilir ve bir seyahat şirketi veya bir destinasyonla ilgili sıralamaları ve puanları karşılaştırabilir.

Bu çevrimiçi operatörlerin seyahat kararları verme ve satışlar üzerindeki artan etkisini zaten inceledik. Bu rolün farkında olan TripAdvisor, yakın zamanda otel şirketlerinin web sitelerinde pazarlama stratejilerine yatırım yapmasına olanak tanıyan yeni hizmetler başlattı. İşletme listeleri ve TripConnect, şirketlerin doğrudan OTA’larla rekabet eden TripAdvisor kullanıcılarına satış yapmasına olanak tanır.


Shopier satış modeli
Satış modelleri nelerdir
Doğrudan satış yöntemi
Doğrudan satış Nedir
Doğrudan satış sektörü
Dolaylı satış Nedir
Doğrudan SATIŞ Network Marketing
Doğrudan satış Örnekleri


Seyahat davranışı sürecine giderek daha fazla aracılık eden üçüncü taraf web sitelerinin bir başka örneği, meta arama web siteleridir. Web sörfçülerinin çeşitli turizm hizmetlerini aramasına ve karşılaştırmasına olanak tanır: uçuşlar, oteller, araba kiralama, vb.

Meta arama web siteleri, gezginlerin hem çevrimiçi seyahat acenteleri hem de seyahat tedarikçileri (havayolları, oteller) tarafından sağlanan hizmetleri karşılaştırmasını sağlayan operatörlerdir. Gezginler derecelendirmeleri, sıralamaları inceleyebilir, incelemelere başvurabilir, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği ve web’de yayınlanan en uygun fiyatları görebilir. Bu adım, İnternette mevcut olan büyük miktarda veri ve nihai kararlara varmak için alternatif sayısını azaltma ihtiyacı düşünüldüğünde çok faydalıdır.

Seyahat tedarikçilerinin tüketiciler ve potansiyel müşterilerle doğrudan ilişki kurmak için kullanabilecekleri bir başka yol da Facebook, Twitter, Youtube, kurumsal bloglar vb. sosyal medyanın kullanılmasıdır. Şirketlerin ulaşabileceği ana hedefler şunlardır: seyahat planlamasını zenginleştirmek; gezginler arasında ve gezginler ile şirketler arasında ilişkiler oluşturmak; ve doğrudan satışları teşvik edin.

Ayrıca, kurumsal web siteleri ve sosyal medya aracılığıyla tüketici ile doğrudan bir ilişki geliştirmeye karar veren seyahat şirketleri, arama motoru optimizasyonunun (SEO) öneminin ve rolünün farkında olmalıdır. Aslında gezginler, turizm hizmetlerini aramak ve karşılaştırmak için arama motorlarını (ör. Google, Yahoo, Bing) giderek daha fazla kullanıyor.

Bu nedenle, şirketin arama motoru sonuçlarındaki konumu önemli bir stratejik unsur haline geldi. PhocusWright’ın 2013’te yaptığı bir anket, gezginlerin %49’unun seyahat planlaması için arama motorlarını kullandığını ortaya çıkardı. Bu nedenle seyahat şirketi, gerçek otel dağıtım sistemlerinde arama motorlarını dönüştüren stratejik arama motoru pazarlamasını (SEM) optimize etmelidir.

Bu bağlamda, aracıların rolü daha da karmaşık hale gelmektedir. “Sosyal ticaret”in gelişmesi, OTA’lar için metalaşma riski yaratmıştır. Bu nedenle, sadece seyahat hizmetlerini bir araya getirmek gelecek için yeterli olmayabilir.

Yakın tarihli bir rapora göre seyahat acenteleri, seyahat tedarikçilerine (oteller, havayolları vb.) kıyasla sosyal medyaya daha yavaş yaklaşıyor. Bir anket, seyahat acentelerinin sadece %39’unun iş süreçlerinde sosyal medyayı kullandığına işaret etti. Sadece %15’i sosyal medyayı işleri için gerekli görüyor ve büyük bir kısmı hala sosyal medyayı nasıl kullanacağını öğreniyor (%29) veya sosyal medyayı bir pazarlama kanalı olarak kullanmayı henüz kanıtlamış değildir.

Önceki analizlerin ışığında, seyahat rezervasyonu sürecine aracılık eden yeni aktörler, OTA’lar için bir tehdit ve seyahat tedarikçileri için bir fırsat teşkil edebilir. Gelecekteki gelişmeler muhtemelen mevcut aktörlerin ve yeni girenlerin konsolidasyonuna izin verecektir.

OTA’ların bu değişen ortamla başa çıkmasının olası bir yolu, stratejilerinin odak noktasını yalnızca en iyi ücreti veya fiyatı satmaktan sosyal medya ve CRM sayesinde en iyi seyahat deneyimini sağlamaya kaydırmak olabilir.

Aslında, önde gelen OTA’lar bu eğilimlerin farkındadır ve satın almalar ve ittifaklar yoluyla farklı seyahat dağıtım şirketlerini kapsayan büyük gruplar oluşturmaya yatırım yapmaktadır. Örneğin, 2012’de otel arama konusunda uzmanlaşmış meta arama sitesi Trivago’yu satın aldı ve şu anda çeşitli seyahat işletmelerinde on iki şirketten oluşuyor.

Aynı şekilde, marka portföyünü geliştirmek için satın alınan Priceline grubu. Bu ticari operasyonlar, OTA’ların bir tür meta-arama işini kontrol etme ilgisini göstermektedir. Ayrıca, Flash satış operatörlerinin rekabetiyle yüzleşmek için OTA’lar günün indirimli fırsatlarını geliştiriyor ve opak fiyatlandırma üzerinde çalışıyor.

Örneğin Expedia, 2012’de olağan haber bültenine kayıtlı tüm müşterilerin özel indirimlere erişmesine olanak tanıyan bir hizmet olan “Expedia kupon kulübü”nü başlattı. Diğer kulüplerle arasındaki fark, diğer ödüllerden çok fiyata odaklanılmasıyla temsil edilir.
Bununla birlikte, seyahat tedarikçilerinin müşterilerle doğrudan bağlantılar geliştirme ve doğrudan satışları artırma fırsatlarının, büyük ölçüde farklı seyahat işletmeleri ve tedarikçilerinin özelliklerine bağlı olduğunun altını çizmek önemlidir.

Örneğin, büyük uluslararası otel zincirleri ve grupları bu yönde ilerliyor ama bazı ülkelerde otel sektörünün ağırlıklı olarak yeni teknolojileri benimseme mücadelesi veren ve finansal boyutları olmayan küçük-orta ölçekli şirketlerden oluştuğunu da göz önünde bulundurmamız gerekiyor. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir