Coğrafi Değişkenin Ağırlığı – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Coğrafi Değişkenin Ağırlığı – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

28 Eylül 2022 Konumlandırma pazarlama Pazarlamada konumlandırma örnekleri Ürün KONUMLANDIRMA örnekleri 0
Pazarın Doğası

Tüketici Davranışı Analizinde Coğrafi Değişkenin Ağırlığı

Bir perakende mağazası üçlü bir seçim içerir: bir ticaret alanı, bir site ve uyarlanmış bir tedarik. Bir bölgenin demografik yapısını vurgulayan demografik analiz, nüfusun gelirlerine bağlı olan kaynaklara göre analiz ve dağılıma dayalı giderlere göre analiz gibi bir bölgenin ekonomik potansiyelini ölçmek için farklı yöntemler mevcuttur.

Bu yöntemlerin, temel olarak modelleme araştırmalarıyla, konum kararının rasyonelliğiyle ve daha mobil tüketicilerin davranışlarıyla bağlantılı farklı zayıflıkları vardır.

Demografik fenomenler, çoğu zaman, her zaman sahip olmadıkları bir kalıcılık ve süreklilik sunduğu düşünülür. Verilerin yaşı da bu tür bir yaklaşımın zayıflığını oluşturmaktadır.

Küresel olarak veya hipermarketlerin ve süpermarketlerin satışlarını ticaretin geri kalanından ayırarak hesaplanan, 1.000 kişi başına düşen işletme sayısı veya 1.000 kişi için perakende alanı ile ilgili raporlar, genellikle gıda maddelerini ayırarak durumun genel bir resmini sunar.

Bu yöntemin dezavantajı, bir faaliyet içerisindeki metrekare sayısı ve mağaza sayısı hesaplanırken perakende faaliyet düzeyine inmeyip büyük kategori düzeyinde kalmasıdır. Ayrıca, nüfusun ihtiyaçlarına cevap vermek için yeterli sayıda mağaza tarafından tanımlanan pazar doygunluğu kavramı, dikkate alınan alanın son derece önemli olabilecek dış çekiciliğini hesaba katmalıdır.

Ayrıca, hipermarketler ve süpermarketleri entegre ettiğinde metrekare bazında satış hesaplamak, çok güçlü bir gösterge değildir, çünkü bu satış biçimleri için gıda maddeleri ve gıda dışı maddeler arasındaki ayrımı belirlemez.

Son olarak, kentsel nüfusta iş, sağlık, boş zaman vb. nedenlerle yapılan geziler neredeyse günlük hale geldiğinden, “teorik” pazar bölgenin sakinleriyle bağlantılı görünmektedir. Mekân organizasyonu sonuç olarak teorik pazarların tanımını zorlaştırır.

Ticaret bölgesinin ekonomik potansiyeli ve bir mağazanın potansiyel satışları, elbette, yer kararında ana unsurlardır, ancak çoğu zaman stratejik seçenekleri bunlara entegre eder. Bölgesel kapsama, rakiplerin pozisyonuna göre, potansiyel alanlar aranarak veya halihazırda ticari olarak donatılmış bölgelere gidilerek belirlenir.

Bu nedenle seçilen seçenek, rakiplerin bir alanda sağlam bir şekilde kök salmasına izin vermemektir. Bir ticaret alanında halihazırda mevcut olanlara benzer uzmanlaşmış süper mağaza lokasyon projelerinin mevcut çoğalması, her zaman gerçek potansiyelleri hesaba katmayan bir yerleşim artışına yol açmaktadır (ev geliştirme sektöründe, bir şirketin kurulduğunu görmek nadir değildir). bir rakibin zaten bulunduğu bir alışveriş merkezinde).

Bir mağazanın ticaret alanına yaklaşım, günümüzde daha mobil ve daha az sadık tüketiciler arasındaki yeni davranışlarla daha karmaşık hale de getirilmiştir.

Mesafe veya geçmiş tüketici davranışları ile modüle edilen “rasyonel” seyahat üzerine kurulan teorik modeller, bu yeni gerçekliği kavramak için yetersiz görünüyor. Bir ticaret bölgesinin potansiyelini belirlemek, bundan böyle, belirli bir bölge içindeki hanehalklarının davranışlarına bağlı satın alma akışına dayalı daha nitel analizleri de varsayar.


Ürün KONUMLANDIRMA örnekleri
Konumlandırma pazarlama
Pazarlamada konumlandırma örnekleri
Konumlandırma ne demek
Konumlandırma Örnekleri
Marka konumlandırma Nedir
Aşırı KONUMLANDIRMA nedir
KONUMLANDIRMA Stratejileri


Tüketici davranışlarını yorumlamanın geleneksel yolları, artık satın alma davranışlarını anlamanın zorluklarını karşılamıyor. Yaşam tarzları, hareketlilik ve coğrafya, ticari bir bölgeyi tanımlarken göz ardı edilemeyecek pazarlama boyutları haline de geldi.

Mevcut satın alma davranışları, tüketicinin mesleki faaliyetler, devam ettiği okullar, hobiler, satın alma organizasyonu, ailenin dağılması vb. çoklu çıkar temeli ve bölgenin geri kalanını da göz ardı eder.

Mesafe artık uzay ve seyahatin düzenleyicisi ve düzenleyicisi rolünü üstlenmez. Geçmişte işe gidiş gelişlerin hakim olduğu hareketlilik, şimdi sadece birkaçını saymak gerekirse eğlence, alışveriş ve eğitim alanlarında gelişiyor. Seyahat edilen mesafeler, şehirlerin çevresinde belirli bir artışla birlikte, 30 yıl öncesine göre 10 kat daha da fazladır.

Bu hareketliliğe bağlı akışlar, ev merkezli ve birbirinden farklı mesafelerde düzenli olarak uğrak yerlerden oluşan bir takımadayı çağrıştıran eşmerkezli modelden uzak alanlar yaratır. Bu akışlar, ticaret alanlarının tanımının merkezinde yer alır ve bunları anlamak, mağaza yeri kararlarında da temel hale gelir.

Bu nedenle, analiz yöntemlerinin uyarlanmasını gerektiren bulanık şekilde belirlenmiş alanlar ortaya çıkar. Tüketicilerin kısmen otomobillerle bağlantılı artan hareketliliği, yeni coğrafi biçimlerde yaşam alanları da yaratır.

Evin etrafında eş merkezli olan geleneksel bölge, yerini, modern tüketicinin mesleğiyle ilgili olarak, ara bölgeleri göz ardı ederek, az ya da çok yayılmış olan ilgi bölgelerinin takımadalarına da bırakır. Seyahat eylemi, kişinin yaşadığı yerden daha önemli hale gelir. Bu hareketlilik, hem şirketler hem de reklamverenler için anlaşılması hayati önem taşıyan yeni bir coğrafya çiziyor.

Aynı zamanda, tüketici davranışı hakkında birden fazla veri sunan davranışsal veritabanlarının geliştirilmesi, coğrafi pazarlama sayesinde yeni müşteri yaklaşımlarının gerçekleştirilmesine de olanak tanır. Bu olgu, hem daha eksiksiz ve daha kullanıcı dostu haritacılık yazılım programlarının geliştirilmesiyle kolaylaştırılmış hem de Coğrafi Bilgi Sistemine (CBS) dayalı bilgi teknolojisinin geliştirilmesiyle de mümkün olmuştur.

Gittikçe daha fazla sektör, coğrafi pazarlama araçlarını araştırma bölümlerine entegre ediyor. Mağaza ağlarına sahip şirketler, pazarlama ve coğrafyayı birleştiren bu tekniklerin özellikle farkındadır. Bankalar, sigorta şirketleri, basın ve büyük perakende şirketleri, araçların gelişiminin şu anda üstel olduğu sektörlerdir. Geomarketing mesleği, şirketlerin bilgi sermayesini de geliştirmektir.

Bu nedenle, coğrafi pazarlamanın amaçları dört temel noktada özetlenebilir:

– birden fazla bilgiyi yönetmek için;
– pazarlama alanlarında uzmanlaşmak;
– müşterilere uyum sağlamak;
– gelişmeleri tahmin etmek için.

Coğrafi pazarlamada en sık kullanılan uygulamalar arasında şunlar bulunur:

– bir mağazanın perakende arzını uyarlamak (performansları optimize etmek);
– mikro pazarlarda çalışmak;
– bir ağın (yeniden) yapılandırılması;
– yeni bir konum sahasının belirlenmesi;
– potansiyele göre hedeflerin belirlenmesi;
– uyarlanmış bir reklam kampanyası kullanarak en iyi müşterileri hedeflemek
– doğrudan pazarlama yatırımlarını optimize etmek;
– satışları desteklemek;
– rekabeti analiz etmek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir