Kitleleri Ölçme – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Kitleleri Ölçme – Pazarlama Stratejileri – Pazarlama Alanı – Pazarlama Alanında Ödev Yaptırma Fiyatları – Ücretli Pazarlama Ödevi – Pazarlama Stratejileri – Ödev Yaptırma

25 Mart 2023 Boyutsal ayırma ölçeği parametrik midir Parametrik ölçekler 0
Piyasalar ve Ticaret

Davranışsal Bölümleme

Demografi insanların ne olduğunu, psikografik ise neye inandıklarını açıklıyorsa, davranışsal değişkenler de gerçekte ne yaptıklarını açıklıyor. Nasıl oy veriyorlar? Ne sıklıkla kiliseye gidiyorlar? Hangi organizasyonlara katıldılar vb. Pazarlamacılar için en önemlisi, ne sıklıkta alışveriş yaptıkları, nereden alışveriş yaptıkları ve ne kadar harcadıkları gibi soruların yanıtlarıdır.

İçeriği pazarlayan medya şirketleri bilmek istiyor: Hangi medyayı kullanıyorlar? Geçmişte ne tür içerikler satın aldılar? Hangi bilgileri bilmeleri gerekiyor ve şu anda bunları nereden alıyorlar? Nasıl ödemek istiyorlar? Mezun olan ve işgücüne giren, evlenen, çocuk sahibi olan, çocuk yetiştiren ve emeklilikte işgücünü bırakan bir nesil üniversite öğrencisi gibi yaşam koşulları değiştikçe, bilgi ihtiyaçları ve istekleri nasıl değişiyor?

Çoğu iletişimci, mesajlarının hedefinin bir şeyler yapmasını, harekete geçmesini ister. Davranışsal bilgi, bir segment hakkında özel bir değer sunar çünkü veriler, bir mesajın alıcıları istenen şekilde davranmaya ikna etme olasılığı hakkında fikir verir. Kısacası, bir satın alma, oylama veya başka bir eylemi teşvik etmek olsun, iletişimcinin hedefleriyle doğrudan bağlantılıdır.

Kitleleri Ölçme

İçerik tabanlı her işletmenin, ürünlerini kaç kişinin dinlediğini, izlediğini veya okuduğunu ve özellikleri hakkında mümkün olduğunca çok şey bilmesi gerekir. Her sektör segmenti, davranışın belirli bazı yönlerini ölçer, ancak bazı ortak yöntemleri de paylaşırlar. Hepsi davranışı ölçmek için teknolojiyi kullanıyor, tüketiciler gerçekte ne yapıyor?

Bireylere kendileri, medya alışkanlıkları ve türler ve belirli içerik ürünleri hakkındaki görüşleri hakkında sorular sormak için anketler kullanırlar. Ayrıca, tüketicilerin neden bu şekilde davrandıklarını, düşündüklerini ve hissettiklerini daha iyi anlamak için az sayıda tüketicinin en derin düşüncelerini ve duygularını araştırmak için odak gruplarını ve derinlemesine görüşmeleri kullanıyorlar.

Aynı zamanda, her sektör segmentinin içerik ürünleri için geçerli olan sormak istedikleri belirli soruları vardır. Müşterilerine erişimleri de farklılık gösterebilir. Örneğin, İnternet içerik sağlayıcıları, tıklamaları ve bir sitede geçirdikleri süreyi tam olarak nanosaniyeye kadar ölçebilir.

Radyo yayıncıları, gösterildiği gibi Portable People MetersTM (PPMsTM) ve kişisel günlükleri kullanarak dinleme davranışını sürekli olarak ölçebilir. Ancak dinleme verilerini toplayan Arbitron hizmeti, dinleyiciliği 15 dakikalık artışlarla bildirir.

Oyun şirketleri, gazete ve dergiler ve kablo şirketleri, medya kullanımının yanı sıra abonelikleri de ölçebilir; ücretsiz kablosuz TV şirketleri ve açık Web siteleri yalnızca kullanımı ölçebilir.

Medya öğrencileri radyo dinlerken veya bir TV programı izlerken, duydukları veya gördükleri reklamcıları özellikle not etmelidirler. Kullandıkları medyada, hatta sık sık ziyaret ettikleri Web sitelerinde görünen farklı reklamveren türlerini fark edeceklerdir.


Boyutsal ayırma ölçeği parametrik midir
Parametrik ölçekler
Boyutsal ayırma ölçeği


Reklamverenlerin kimin dinlediğini veya izlediğini düşündüklerini çabucak anlayacaklar. Sonuç olarak, bu tür bir segmentasyonun farkına varanların, reklamverenlerin onları nasıl hedef aldıklarını anlamadan bir radyo istasyonunu dinlemeleri, TV izlemeleri, sinemada bir filmden önce film fragmanlarını izlemeleri veya bir video oyunu oynamaları pek olası da değildir.

Televizyon sektöründe, belirli bir kanalda, belirli bir zamanda, belirli bir programı izleyen kişi sayısına ilişkin ölçüm sonuçları reytinglerle sağlanmaktadır. Ayrıca programı izleyen izleyiciler hakkında coğrafya, cinsiyet ve yaş dahil olmak üzere temel demografik veriler de sağlarlar.

Bu nedenle, genel puan 9,4 olabilir, 18-49 yaş arası erkekler için puan 14,2 ve 18-49 yaş arası kadınlar için 3,2 olabilir – bu sonuç, örneğin bir hokey maçı için geçerli olabilir.

İzleyiciler hakkında yaşam tarzı, satın alma davranışı ve medya kullanımı gibi daha ayrıntılı bilgiler, televizyon endüstrisi için derecelendirme verilerini toplayan şirket tarafından da sağlanabilir.

İzleyicilerle ilgili veriler, program yapımcıları, TV ağı veya ürünleri için reklam yerleştirdikleri programlama ortamı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen reklamcılar tarafından tutulan üçüncü taraf bir araştırma firmasından da gelebilir. Örneğin, bir program şiddet veya cinsel içerik barındırıyorsa, reklamveren bunun kamuoyunda marka algısını olumsuz yönde etkilemediğinden emin olmak da isteyebilir.

Potansiyel ve gerçek izleyiciler hakkında bilgi sahibi olmak, yayıncılar için çok önemlidir. Böylece, bu tür bilgileri önce radyoya, sonra televizyon ağlarına ve istasyonlara sağlama konusunda uzmanlaşan şirketler, endüstri tarihinin erken dönemlerinde de ortaya çıktı.

Bu araştırma firmaları bazen doğru olmadığı için eleştirilir. Bununla birlikte, medya şirketlerinin bir ürünün popülerlik düzeyini belirleyebileceği yöntemleri sürekli olarak iyileştirerek yaklaşık bir asırdır varlar.

Tıpkı Nielsen’in televizyon endüstrisine hizmet vermesi gibi, her endüstrinin kendi en yaygın kullanılan araştırma firmaları ve ölçümleri vardır. Gazeteler için, Tiraj Denetleme Bürosu ABC, 1914’ten bu yana gazeteler için okuyucu ve tiraj sayılarını da ölçmektedir.

Radyo şirketleri, dinleyici seviyelerini belirlemek için 1949’da kurulan Arbitron’a yöneliyor. Metrikler, izleme metrikleri (TV derecelendirmeleri), dinleyici metrikleri (radyo derecelendirmeleri), okuyucu metrikleri (abone sayısı ve gazete bayisi satışları) ve İnternet metrikleri (benzersiz site ziyaretçileri, tıklama akışı kalıpları, tıklamalardan satışa) vb. yer alır.

Hem Nielsen hem de Arbitron şu anda Web sitesi trafiği, cep telefonu uygulamaları ve ev dışı medya alışkanlıkları için demografik verileri ölçmek üzere yeni yöntemler de geliştirme sürecindedir. Teknoloji ilerledikçe, bu uzun süredir devam eden şirketler, tüketicilerin bu yeni davranış ve alışkanlıklarını doğru bir şekilde tanımlamanın zorluğuyla da karşı karşıya kalıyor.

Bağlı şirket, yeni medya reklam harcamaları konusunda lider bir veri sağlayıcıdır. Başka bir A. C. Nielsen şirketi olan Claritas, tüketicileri demografik, psikografik veya davranışsal özelliklere dayalı olarak farklı gruplara ayırarak pazar bölümlendirmesi de gerçekleştirir. Ayrıca bu özellikleri, belirli bir segmentteki insanların gelecekte nasıl davranacağını tahmin etmek için de kullanır; bu, veri veya tahmine dayalı analitik adı verilen bir çalışma alanıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir