Nüfus Büyüklüğünü Tahmin Etme – İstatistik Alanları- İstatistik Fiyatları – Ücretli İstatistik – İstatistik Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Nüfus Büyüklüğünü Tahmin Etme – İstatistik Alanları- İstatistik Fiyatları – Ücretli İstatistik – İstatistik Yaptırma

13 Ocak 2021  İstatistiksel Veri Analizi Nüfus hesaplama formülü Nüfus projeksiyonu hesaplama Nüfus projeksiyonu nedir Nüfus tahmin projeksiyonları Nüfus tahmin yöntemleri Üstel fonksiyon yöntemi ile nüfus hesaplama Yıl ortası nüfus Yıl ortası nüfus nasıl hesaplanır 0
YÜZDEBİRLİK RANKLAR – İstatistik Alanları- İstatistik Fiyatları – Ücretli İstatistik – İstatistik Yaptırma

Bir Özet ve Bazı Yarım Kalmış İşler

Bu bölümde çok şey yapmışız gibi görünebilir. Gerçekten sadece 3 temel şey vardı.

1. σ bilindiğinde bir popülasyon ortalaması için güven aralıkları oluşturun. (z-tablosunu kullanın) Burada örnek boyutlarını da hesaplayabildik.
2. Nüfus oranı için güven aralıkları oluşturun. (z-tablosunu kullanın) Burada örnek boyutlarını da hesaplayabildik.
3. σ bilinmediğinde bir popülasyon ortalaması için güven aralıkları oluşturun. (t-tablosunu kullanın) Burada örnek boyutlarının nasıl hesaplanacağını öğrenmedik. Ne zaman kullanılmalı!

Artık iki dağıtım olduğuna göre, hangi dağıtımın kullanılacağını ve bu bölümde açıklanan yöntemlerden herhangi birini ne zaman kullanamayacağımızı bilmek önemlidir.

• Nüfus oranları için güven aralıkları:

• En az 5 başarı ve 5 başarısızlık olması koşuluyla, her zaman normal (z) dağılımı kullanın.
• Nüfus için güven aralıkları şu anlama gelir:
• σ bilindiğinde ve aşağıdakilerden en az biri doğru olduğunda normal (z) dağılımını kullanın:

(1) nüfus dağılımı normaldir veya
(2) örneklem büyüklüğü (n) ≥ 30.

• σ bilinmediğinde ve aşağıdakilerden en az biri doğru olduğunda t dağılımını kullanın:

(1) nüfus dağılımı normaldir veya
(2) örneklem büyüklüğü (n) ≥ 30.

• Örneklem büyüklüğü küçükse (n <30) ve popülasyon dağılımının normal olduğu bilinmiyorsa,
bu bölümde açıklanan yöntemlerden hiçbirini kullanamayız.

• Sizin Sıranız: Aşağıdaki bilgilerle bir popülasyon ortalaması için bir güven aralığı hesaplarken bir z-dağılımını mı yoksa bir t-dağılımını mı kullanacağınızı (veya ikisini de) belirleyin.

1. n = 150, s = 3, σ bilinmiyor, x ̄ = 29 ve popülasyon dağılımı çarpık.
2. n = 8, s = 15, σ = 13, x ̄ = 110.5 ve popülasyon normal olarak dağılmıştır.
3. n = 10, s = 3.2, σ bilinmemektedir, x ̄ = 132 ve popülasyon dağılımı çok çarpıktır.
4. n = 25, s = 12, σ bilinmemektedir, x ̄ = 132 ve popülasyon normal olarak dağılmıştır.
5. n = 15, s = 3, σ = 4.5, x ̄ = .88 ve popülasyon dağılımı çok çarpıktır.

• Uygulamada, simetrik görünüyorsa, yalnızca bir modu varsa ve aykırı değerleri yoksa, popülasyon yeterince normal kabul edilir. Ayrıca, 30’un sihirli sayısı kesin değildir. Nüfus yaklaşık normal ise 30’a ihtiyacınız olmayabilir, ancak normalden uzaksa 30’dan fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Yıl ortası nüfus
Nüfus tahmin projeksiyonları
Nüfus tahmin yöntemleri
Yıl ortası nüfus nasıl hesaplanır
Nüfus projeksiyonu hesaplama
Üstel fonksiyon yöntemi ile nüfus hesaplama
Nüfus hesaplama formülü
Nüfus projeksiyonu nedir

 Tartışma 

Nathaniel (Nate) Silver popüler bir istatistikçi ve yazardır. İlk olarak, Major League Baseball oyuncularının performansını tahmin etmek için bir sistem geliştirdiği için tanındı. Daha yakın zamanda, 50 eyaletin tamamında 2012 başkanlık seçimlerinin galibini doğru tahmin ederek daha fazla övgü kazandı.

Kullandığı yöntemler, bu gösterinin sunabileceğinden daha çok sayıda ve karmaşıktı. Bununla birlikte, bu açıklayıcı örnek, herkes Call Too Close to Call derken kazananı nasıl tahmin edebileceği konusunda biraz fikir veriyor. Bu gösterimdeki veriler, toplu yoklama adı verilen nispeten basit bir kavramın arkasındaki fikri temsil etmesine rağmen, uydurma.

1. Bireysel Anketler: Belirli bir değişken durumda üç farklı anket firmasının yaptığı üç ayrı seçim öncesi anket olduğunu varsayalım.
2. Toplu Anket: Her anketin doğru bir şekilde yürütüldüğünü varsayarak (basit rastgele örneklemeye sıkı sıkıya bağlı kalınarak) anketleri tek bir ankette toplayabilirsiniz. Bu, ağırlıkların örnek boyutları olduğu ayrı oranların ağırlıklı ortalamasını alarak yapılır. Şimdi n’nin çok daha büyük olduğu toplu bir anketiniz var. Toplam güven aralıklarına bakıldığında, bir kazananı tahmin etmek daha mı kolay? Kimi seçerdin ve kendine ne kadar güveniyorsun?

Nüfus Büyüklüğünü Tahmin Etme

• Hikaye: (NPR, 11 Nisan 2009) Kaliforniya’nın somon sezonu resmi olarak ikinci yıl için iptal edildi. Bilim adamları, Chinook somon popülasyonunun neden çöktüğünü anlamaya çalışırken, balıkçılık yöneticileri tüm ticari ve spor balıkçılığı iptal etti.
Pasifik Balıkçılık Yönetim Konseyi sürdürülebilir balıkçılık başkanı Frank Lockhart, sezonu kapatma kararının nispeten kolay olduğunu söylüyor. Chinook somon popülasyonu son iki yılda önemli ölçüde azaldı.
• Soru: Mevcut Chinook somon popülasyonunu nasıl biliyorlar?
• Bir Yöntem: Etiketleyin, Bırakın, ardından örnekleyin.

1. Bilinen sayıda somonu etiketleyerek başlayın. Bu numarayı y olarak arayın.
2. N verilen bölgedeki (bilinmeyen) somon popülasyonunu göstersin.
3. Daha sonra, etiketli balıkların popülasyon oranı p = y / N’dir.
4. Daha sonra, somon popülasyonunu örnekleyin. Balıkçının bunu yapmasına izin verdin. Yasa gereği, kaç tane somon yakaladıklarını ve bunlardan kaç tanesinin etiketlendiğini bildirmeleri gerekir.
5. n (örnek boyutu) yakalanan toplam somon sayısı ve x (başarılar) etiketlenenlerin sayısını göstersin. Örnekteki etiketli balık oranı pˆ = x / n’dir.
6. pˆ ≈ p = Ny olduğu gerekçesiyle duruyor.
7. Şimdi, pˆ ve y’yi biliyorsunuz, sonra denklemi N ≈ y / pˆ olacak şekilde yeniden düzenlersiniz. Orada bir amacın var
somon sayısı için tahmin.
8. Konuları iyileştirmek için, p için% 95 güven aralığı hesaplarsınız. Somon sayısı için% 95 güven aralığı elde etmek için üst sınırı ve alt sınırı kullanın.

• Deneyin: Pasifik Balıkçılık Yönetim Konseyi’nin sezon başlamadan önce 5.000 somon balığı etiketlediğini varsayalım. Sezon boyunca, balıkçı yakalanan 1.562.500 somon balığından 1.250’sinin etiketlendiğini bildirdi. N için nokta tahminini (popülasyon boyutu) ve N için% 95 güven aralığını bulun.

 Özet Çalışma Sayfası

1. Burada 12 ons içeren olarak etiketlenmiş teneke kutulardaki Kola miktarını ele alıyoruz. Böyle bir kutudaki gerçek kok miktarının normal olarak dağıtılmış bir rastgele değişken olduğunu varsayalım. Şimdi, rastgele 25 kutuyu örneklediğinizi ve bu örnekteki ortalama Kola miktarının 11,85 ons ve standart sapmanın 0,30 ons olduğunu varsayalım.

(a) Tüm bu tür kutulardaki ortalama Kok miktarı için% 95 güven aralığı tahmini oluşturun. Tüm kola kutularındaki ortalama miktarın 12 onstan az olduğuna% 95 emin misiniz?
(b) Tüm bu tür kutulardaki ortalama Kok miktarı için% 99 güven aralığı tahmini oluşturun. Tüm kola kutularındaki ortalama miktarın 12 onstan az olduğuna% 99 emin misiniz?
(c) Şimdi, bir şekilde popülasyon standart sapmasının 0,20 ons olduğunu bildiğinizi varsayalım. Tüm bu tür teneke kutulardaki ortalama Kok miktarı için% 95 güven aralığı tahmini oluşturun.
(d) Popülasyon standart sapmasının 0,20 ons olduğunu bildiğinizi varsaymaya devam edin. Örnek ortalamasının gerçek popülasyon ortalamasının 0,05 ons aralığında olduğundan% 95 emin olmak için hangi büyüklükteki örnek gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir