Vaka İncelemesi Nedir? (44) – Birden Çok Vaka ve Tekrar – Ücretli Vaka İncelemesi Yaptırma

0 (312) 276 75 93 @ İletişim İçin Mail Gönderin bestessayhomework@gmail.com - 7/24 hizmet vermekteyiz... @@@ Ödev Yaptırma, Proje Yaptırma, Tez Yaptırma, Makale Yaptırma, Essay Yaptırma, Literatür Taraması Yaptırma, Vaka İncelemesi Yaptırma, Research Paper Yaptırma, Akademik Makale Yaptırma, İntihal Oranı Düşürme, İstatistik Ödev Yaptırma, İstatistik Proje Yaptırma, İstatistik Tez Yaptırma, İstatistik Makale Yaptırma, İstatistik Essay Yaptırma, Edebiyat Ödev Yaptırma, Edebiyat Proje Yaptırma, Edebiyat Tez Yaptırma, İngilizce Ödev Yaptırma, İngilizce Proje Yaptırma, İngilizce Tez Yaptırma, İngilizce Makale Yaptırma, Her Dilde Ödev Yaptırma, Hukuk Ödev Yaptırma, Hukuk Proje Yaptırma, Hukuk Tez Yaptırma, Hukuk Makale Yaptırma, Hukuk Essay Yaptırma, Hukuk Soru Çözümü Yaptırma, Psikoloji Ödev Yaptırma, Psikoloji Proje Yaptırma, Psikoloji Tez Yaptırma, Psikoloji Makale Yaptırma, İnşaat Ödev Yaptırma, İnşaat Proje Yaptırma, İnşaat Tez Yaptırma, İnşaat Çizim Yaptırma, Matlab Yaptırma, Spss Yaptırma, Spss Analizi Yaptırmak İstiyorum, Ücretli Spss Analizi, İstatistik Ücretleri, Spss Nedir, Spss Danışmanlık, İstatistik Hizmeti, Spss Analizi ve Sonuçların Yorumlanması, Spss Ücretleri, Tez Yazdırma, Ödev Danışmanlığı, Ücretli Ödev Yaptırma, Endüstri Mühendisliği Ödev Yaptırma, Tez Yazdırma, Matlab Ödev Yaptırma, Tez Danışmanlığı, Makale Danışmanlığı, Dış Ticaret ödev YAPTIRMA, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Vaka İncelemesi Nedir? (44) – Birden Çok Vaka ve Tekrar – Ücretli Vaka İncelemesi Yaptırma

20 Ağustos 2020 ampirik yazılım mühendisliği Birden Çok Vaka ve Tekrar çoklu bir vaka çalışması çoklu vaka çalışmaları Çoklu vaka çalışması istatistiksel tekrarlama ve istatistiksel örnekleme İstatistiksel yinelemeler Ödevcim Akademik Vaka çalışmaları için analitik çoğaltma Vaka çalışması bağlamının yönleri vaka çalışmasını altı gömülü vaka ile 0
Vaka İncelemesi Nedir 44 – Birden Çok Vaka ve Tekrar – Ücretli Vaka İncelemesi Yaptırma

 

On yılı aşkın süredir ödev yapma desteği veren Ödevcim Akademik, size Vaka incelemesi yapmakta yardımcı olacaktır. Vaka Analizi yaptırma konusunda sizde Ödevcim Akademik destek olsun istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Öncelikle vaka incelemesi ve ödevlerinizle ilgili belgelerinizi akademikodevcim@gmail.com sayfamızdan gönderebilir ödevleriniz, tezleriniz, makaleleriniz ve projeleriniz ile ilgili destek alabilirsiniz.


Birden Çok Vaka ve Tekrar

Birden fazla vaka çalışması yürütmek, deneylerin kopyalanması kavramıyla bazı benzerliklere sahiptir. 

ŞEKİL 7.1 Çoklu vaka çalışması için örnek süreç.

Temel amaç, incelenen olguyu aydınlatan başka bir veri noktası kümesi elde etmektir. Bununla birlikte, çoklu vaka çalışmaları, istatistiksel tekrarlama ve istatistiksel örnekleme kavramı ile karıştırılmamalıdır. Vaka çalışmaları için analitik çoğaltma ve vaka seçimi geçerlidir. İstatistiksel yöntemler örnekleme ve temsil edilebilirliğe dayanırken, vaka çalışmaları, bir anlamda tipik veya özel olsun, vakalara ve onların özelliklerine dayanır.

Birçok farklı çoğaltma türü ve çoğaltma için farklı terimler vardır. Gomez vd. çoğaltma türü sınıflandırmaları incelenmiş ve sosyal bilimler, felsefe ve işletme alanlarında 18 farklı sınıflandırma şeması bulmuştur. Shull vd. tam ve kavramsal kopyalar arasında ayrım yapmak için yazılım mühendisliğinde deneysel kopyalar önermek; orijinal deneyi olabildiğince yakın kopyalamaya çalışan ilk kategori ve aynı temel kavramı, ancak farklı deneysel prosedürlerle araştırmaya çalışan kavramsal kopyalar. Juristo ve Vegas, ampirik yazılım mühendisliğinde kesin tekrarların nadir olduğunu ve bu nedenle kavramsal kopyaları savunduklarını ve benzerliklerden ziyade deneyler arasındaki farklılıklardan öğrendiğimizi not eder.

Bir önceki bölümde tanımlandığı gibi, vaka çalışmaları, benzer sonuçları tahmin etmek için seçilerek tam anlamıyla tekrarlanabilir veya öngörülebilir nedenlerle zıt sonuçlar elde etmek için teorik olarak tekrarlanabilir. İstatistiksel yinelemelerde olduğu gibi, örnekler üzerinden düşünmek yerine, teori kavramı, sonuçları bir vakadan diğerinde doğrulanmış veya reddedilmiş olarak ileri götürmek için merkezidir. Şekil 7.1, teori geliştirme ve modifikasyon dahil olmak üzere çoklu bir vaka çalışmasının nasıl yürütülebileceğini göstermektedir. Verner vd., özellikle yazılım mühendisliğinde çoklu vaka çalışmalarının yürütülmesi için kılavuzlar yayınladı.

Örnek :

Karlstro ̈m ve Runeson, XP vaka çalışmasını üç birim analizle yürüttüler. İlk olarak, iki şirket eXtreme Programlama’nın bir aşama kapısı yönetim sürecinde kullanımını analiz etti. Şirketler sırasıyla farklı alanlarda, savunma ve otomasyonda çalışıyorlardı, ancak süreçler ve dokümantasyonla ilgili şartlar benzer olduğundan, benzer bağlamda iki birim olarak görülüyorlar. Üçüncü birim, farklı bir şirket türüdür ve dolayısıyla farklı bir durum olarak görülür.

Örnek :

Regnell vd. REVV vaka çalışmasını altı gömülü vaka ile gerçekleştirdi, bkz. Bölüm 14. Çalışma, mülakat araçlarının pilot uygulamasının uygulandığı bir şirkette başladı ve ardından bir dizi mülakat yapıldı, toplamda 11, daha sonra 15’e genişletildi. Diğer beş şirket ile görüşüldü ve çalışmaya her biri 3–4 görüşmeden oluşan ve toplam 30 görüşme veren yeni vakalar eklendi. Ek bir şirketin çalışmanın bir parçası olması amaçlanmıştı, ancak orada yalnızca bir görüşme yapabildiğimiz için, çalışmaya alınmadı.

Vakaların Seçilmesi

Çoklu vaka çalışmasında, ilk vakanın seçilmesiyle aynı ilkeler geçerlidir. Ancak, ikinci vakanın seçilmesi ilk vakaya uyacak şekilde yapılmalıdır. “Tipik”, “kritik”, “açıklayıcı” veya bazı açılardan “benzersiz” olmanın genel ilkelerine ek olarak, incelenen yazılım mühendisliği bağlamının belirli özellikleri, varyasyon noktalarını bulmak için düşünülebilir.

Örneğin;

• Şirketin büyüklüğüveajı.
• Uygulama alanı — örneğin, telekomünikasyon, bankacılık, otomasyon. • Uygulama türü – örneğin, gömülü, veritabanı, mobil.
• Businessmodel — marketorcontractdriven.
• Müşteri – özel, genel, dahili.
• Süreç – plandrivenoragile.
• Keyqualitycharacteristic – örneğin, performans, güvenilirlik.

Vaka çalışması bağlamının yönleri, önceki bölümlerde daha ayrıntılı olarak tartışılmaktadır. Bazen araştırmacının vaka veya vaka seçimi üzerinde çok az kontrolü vardır veya hiç kontrolü yoktur. Örneğin, vakalar bir işbirliği sözleşmesi veya bir iletişim ağı aracılığıyla sağlanabilir. Bununla birlikte, vakaların özellikleri, aday vakalar arasından seçim yapmak ve ayrıca vaka çalışmasını analiz etmek ve raporlamak için hala kullanılabilir. 

İkinci ve sonraki vakalara yaklaşırken, araştırma araçları ilk vakadan elde edilen bulgulara göre ayarlanabilir. Özellikle, ilk vaka, incelenen olguyu araştırmak için bir pilot vaka olarak kullanılabilir ve aşağıdaki vakalar daha derinlemesine araştırmalar için kullanılabilir. Esnek bir araştırma tasarımı olan vaka çalışması, çalışma süresince değişebilir.

Bununla birlikte, araştırmanın amacı, özellikle aynı kavramların farklı durumlarda ve bağlamlarda çalışıldığı aynı çalışmada zıt vakaları araştırırken aynı kalmalıdır. Ayrıca, araştırmacının hem gizlilik nedeniyle önceki vakalarla ilgili bilgileri iletmemeye hem de incelenen olgunun önyargılı bir bakış açısıyla görüşülen kişilere önyargılı davranmaktan kaçınmasını tavsiye ediyoruz.

Bir araştırmacının sorması gereken doğal bir soru, “Çoklu vaka çalışmasında kaç vakaya ihtiyacım var?” Bu sorunun tek ve basit bir cevabı yok. Örneklem büyüklüğü kavramı konuyla ilgili değildir çünkü vaka çalışmaları istatistiksel örnekleme ile ilgilenmez. Bir hipotezi reddetmek için yalnızca bir vakaya ihtiyaç vardır, ancak kaç vakayı incelediğinizden bağımsız olarak, herhangi bir evrensel teoriyi kanıtlamak mümkün değildir.

İstatistiksel testlerde, anlamlılık seviyesi, bir araştırma topluluğu içindeki konvansiyonla rastgele seçilir ve belirlenir. Çoklu bir vaka çalışmasında ihtiyaç duyulan vaka sayısı için benzer bir mantık geçerlidir. Gerekli sayı, elde etmek istediğiniz kesinliğe bağlıdır ve istatistiksel anlamlılıkla karşılaştırılabilir. Dahası, araştırmanın incelendiği rakip teorilerin ne kadar farklı olduğuna da bağlıdır. Yin, “rakip teoriler büyük ölçüde farklı olduğunda ve eldeki mesele aşırı derecede kesinlik gerektirmediğinde, iki veya üç harfî kopyaya razı olmak isteyebilirsiniz”.

Vakalar eklerken ve bir vakada rapor etmek için yeni görüşmeciler eklerken, doygunluk kriteri geçerli olabilir. Doygunluk, her yeni görüşülen kişi veya yeni vaka, incelenen konuya herhangi bir önemli, ek katkı sağlamadığında ortaya çıkar. Araştırmacı, örneğin görüşülen kişilerin yanıtlarının veya verilerdeki genel örüntülerin her yeni görüşülen kişi veya yeni vakayla değişmediğini kabul eder. Doygunluk nicel olarak ölçülebilir bir varlık değildir, ancak bir vaka çalışmasının geçerliliğini değerlendirirken yine de uygulanabilir bir kriterdir.

Teorik tekrarlar için, farklı sonuçlar tahmin edildiğinde, kesinliğe ulaşmak için gereken vaka sayısı, incelenen olgunun karmaşıklığına da bağlıdır.

Örnek :

Hall vd. 13 şirketle süreç iyileştirme programları hakkında kapsamlı bir çoklu vaka çalışması yürüttü. Yaklaşık 200 yazılım profesyonelinin katıldığı toplam 44 odak grup toplantısı düzenlediler. Katılımcıların odak grubu, süreç iyileştirme ile ilgili konuları tartıştı ve tartışmalar yarı istatistiksel yaklaşımlar kullanılarak analiz edildi. Odak grup bulguları 85 şirkette yapılan bir ankette takip edildi, böylece nitel ve nicel veri koleksiyonları ile esnek ve sabit tasarımlar birleştirildi.


On yılı aşkın süredir ödev yapma desteği veren Ödevcim Akademik, size Vaka incelemesi yapmakta yardımcı olacaktır. Vaka Analizi yaptırma konusunda sizde Ödevcim Akademik destek olsun istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Öncelikle vaka incelemesi ve ödevlerinizle ilgili belgelerinizi akademikodevcim@gmail.com sayfamızdan gönderebilir ödevleriniz, tezleriniz, makaleleriniz ve projeleriniz ile ilgili destek alabilirsiniz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir